Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)

Ići dole 
+2
Sale77-Nis
Luckyboy
6 posters
AutorPoruka
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimePet Feb 11, 2011 5:01 pm

Još jedna zeba koja nam dolazi sa Afričkog kontinenta.Nastanjuje uglavnom savane i suve predele sa puno trave.Jedna od većih populacija se nalazi u predelu južne sahare,uglavnom je to ptica nizijskih predela,mada je pronalažena do 2000m nadmorske visine.
Pored Afrike introdukovana je i u Portugaliji i SAD.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Polovi kod srebrnokljunaca se vizuelno ne razlikuju,kao i kod većine egzota.
O utvrđivanju polova kod ptica koje se vizuelno ne razlikuju već je bilo reči u ranijim tekstovima.
Ishrana je jako prosta,idealna mešavina za njih je mešavina za male papagaje,proso,muhar,svetlo seme i ljušteni ovas.Uglavnom prvo pojedu krupnije seme iz mešavine,pa onda ostalo,Živu hranu ne uzimaju,jajačanu retko.
Najbitniji uslov za razmnožavanje je da imate siguran par(mužijaka i ženku),sve ostalo je lako.Nisu zahtevne što se tiče veličine prostora,mada ne treba preterivati.
Najbolje su se pokazala poluotvorena gnezda za egzote,od materijala fine vlati trave i perje.
Ženka snese od 3 do 6 jaja,nakon 13 dana se mladi izvedu.Posle dvadesetak dana života su već poprilično samostalni,ali ne treba žuriti sa odvajanjem jer roditelji nisu agresivni prema njima,kao i galebići.
Srebrnokljuni se mogu hibridizirati sa svim pticama Lonchura familije,hibridi su u većini slučajeva plodni.Sa ostalim egzotama ne daje plodne hibride.
Od mutacija pored normala,postoji i braon,cimetna i ino...
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimePet Feb 11, 2011 5:05 pm

Slike mladunaca koje je uzveo Aidemosyne

[You must be registered and logged in to see this image.]
i jedan klip Mađarkog uzgajivača
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimePet Feb 11, 2011 9:42 pm

Evo da se nadovezem na Lkijev tekst,kod mene je drugacija situacija dok su bile same u letelici nisu htele ni da pomirisu jajcanu hranu a za zivu da i ne spominjem tek kad sam ih stavio u volijeru sa drugim egzotama slicne velicine pomenutu hranu su prihvatile jer su videle od drugih ptica,tako da sada jedu i zivu i jajcanu od zive moram da napomenem da jedu samo pinki crvice za ribolov dok brasnare nece zive samo seckane valjda zato sto su veliki pa se plase ili sta vec,od pomenutog para imam 6 mladunaca koje su same odhranile!
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Sep 11, 2011 12:18 pm

jel moze neko da objasni kako se razlikuju polovi,nisam nigde nasao?Negde sam procitao,da se razlikuju tako sto muzijak ima malu grbu na kljunu a zenka ne?
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Sep 11, 2011 12:35 pm

To je potpuno nepouzdano,kao i kod galebića mužijake raspoznaješ isključivo po pesmi.
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Sep 11, 2011 1:14 pm

ok,hvala Smile
Nazad na vrh Ići dole
Aidemosyne

Aidemosyne


Broj poruka : 20
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 58
Lokacija : Bgd

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Feb 26, 2012 7:25 pm

Vidim od septembra nema nista o ovim interesantnim pticicama, pa reko' da malo zagrejemo stranu. U tu svrhu evo jednog jednodnevnog pilenceta ove vrste. Crn je, jer je to smedja morfa sa crnim stomakom. Smeknite ta bunarolika usta i glavu koja je malo manja od tela! Cuperak belog paperja je na sred ledja - sam!
Uzdravlju, Aidemosyne
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
itan

itan


Broj poruka : 106
Datum upisa : 23.11.2010
Lokacija : Beograd

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Feb 26, 2012 9:59 pm

Aidemosyne hvala za slike ,nikada nisam mogao ni da predpostavim kako moze da bude tako maleno a tako lepo Wink
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeSub Jun 15, 2013 9:10 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Jan 12, 2014 12:45 am

Evo jedne zanimljivosti na osnovu koje ja raspoznajem polove kod svojih srebrnokljunih zebica.

Pre dve godine nabavio sam par od Saleta iz Niša i bio sam vrlo impresioniran temperamentom ove ptice.
S obzirom da su bile relativno mlade, sačekao sam proleće kada sam ujedno i prvi put pokušao da ih razmnožavam. Od svih ponuđenih vrsta gnezda, one su izabrale da naprave svoje gnezdo u prirodnoj metli, što i danas rade. Sve je krenulo normalno, jaja, mladi i na kraju 5 malih zebica iz njihovog prvog legla. Nakon osamostaljivanja sam ih ostavio zajedno sa roditeljima jer je bilo dovoljno prostora u volijeri za sve. Roditelji su počeli novo leglo, a onda sam primetio sledeće. Dve mlade srebrnokljune iz prvog legla su zajedno sa njima ležali na jajima, dok su preostale 3 bile nezainteresovane za vraćanje u gnezdo, odnosno nakon napuštanja se nikada nisu ni vraćale. Izlegli su se mladi i iste te dve zebice su pomagale roditeljima u hranjenju. Na svaku od njih sam stavio obeležavajuće alkice kako bih samim tim i lakše raspoznao polove. Kasnije se ispostavilo da su sve tri zebice koje se nisu vraćale sa ostalima u gnezdo bili mužjaci, a druge dve ženke. Naravno ovo mi je sve bilo sumnjivo i smatrao sam da je slučajnost. Onda se u drugom leglu, u kojem je bilo 3 mlada, ponovilo isto. Jedna se vraćala sa u gnezdo i hranila mlade, dok druge dve nisu. I na kraju se opet ispostavilo da je ptica koja je pomagala roditeljima ženka, a druge dve mužjaci. Možda je ovo samo u mom slučaju, ali voleo bih da čujem i druga iskustva jer ovo može biti dobra teorija za raspoznavanje polova na osnovu ponašanja.
Nazad na vrh Ići dole
Ђорђе Д.




Broj poruka : 7
Datum upisa : 27.08.2014
Godina : 48
Lokacija : šabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeNed Apr 19, 2015 8:04 pm

Imam par srebrnokljunih zebica i danas mi se zleglo prvo pile. Dalje nisam proveravao. Moje pitanje je- kojom hranom se odgajaju mladunci, da li je to samo standardna hrana proso, muhar, ovas ili mora nešto posebno za mlade?
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimePon Apr 20, 2015 10:18 pm

Djordje u vreme perioda reprodukcije egzota moras imati i jajcanu hranu suvu ili vlaznu nebitno toje osnova odhranjivanja mladi ako nemas kupljenu jajcanu hranu ti skuvaj jaje dodaj mleveni keks i povremeno ubacuj sargarepu i mleveni mak i daj roditeljima a oni ce njome hraniti mlade.Jajcanu hranu daje ssve dok mladi ne projedu zrnastu.
Nazad na vrh Ići dole
Ђорђе Д.




Broj poruka : 7
Datum upisa : 27.08.2014
Godina : 48
Lokacija : šabac

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimePon Apr 20, 2015 11:02 pm

hvala najlepše na savetu

Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitimeUto Apr 21, 2015 8:59 pm

Ђорђе Д. ::
hvala najlepše na savetu

nema na cemu kolega samo cepaj cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)   Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Srebrnokljuna zeba (Lonchura cantans)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Leptir zeba
» Crnogruda zebrasta zeba
» Obicna zeba, cinkavac, fink( Fringilla coelebs)
» Ogrlicasta zeba (Amadina fasciata)
» Dijamant zeba (Stagonopleura guttata )

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Estrildidae-
Skoči na: