Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Kanarinci boje - lipohromski kanarinci

Ići dole 
+8
madnesstears
pero
Luckyboy
Srdjan
ticar
Rale
braneOS
Vasa
12 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeUto Dec 07, 2010 6:00 pm

Lipohromski kanarinci posjeduju samo tzv. "masnu" (lipokromsku) obojenost, dok ne poseduju melaninsku obojenost. Podperje je kod lipokromskih kanarinaca bele boje.
Kod lipohromskih kanarinaca srećemo tri osnovne boje: belu (koja je u stvari odsutnost i lipohromske obojenosti), žutu i crvenu.
Kod belih kanarinaca razlikujemo dominantno bele i recesivno bele kanarince. Kod dominantno belih, za razliku od recesivnih, susrećemo prisutnost lipohromske obojenosti na spoljnim letnim perima, i ona može biti u žutoj ili crvenij boji.
Kod žutih i crvenih kanarinaca susrećemo tri kategorije ptica. To su intenzivna, neintenzivna i mozaična.
Za mozaičnu kategoriju karakterističan je i polni dimorfizam (različit izgled mužjaka i ženke).
Kod žutih i crvenih lipohromskih kanarinaca boje javlja se pastelna mutacija koja daje svetliju obojenost ptice, i ona se javlja u sva tri kategorije.
Kod lipohromskih kanarinaca u sve tri boje javlja se crvenooka mutacija. Kod pojave ove mutacije uobičajeno je da bele mutirane kanarince nazivamo albino, žute lutino, a crvene rubino.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeUto Dec 07, 2010 6:10 pm

dominantno beli

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 4UHH8GVUAOKB3E7R3S

recesivno beli

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 27recessiefwit


albino

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 28albino
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeUto Dec 07, 2010 6:13 pm

zuti intezivni

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 20geelintensief


zuti lutino

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 15luttinointensief
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeUto Dec 07, 2010 6:15 pm

lipohrom crveni mozaik type I

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 15roodmozaiektype1

lipohrom crveni mozaik type II

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 14roodmozaiektytpe2
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 3:13 am

bice da ja jedini drzim lipohromce:)))svi ste na ahatim...neka nek se perije voli:))))
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 3:39 am

da se prestavim...inace ja sam branimir bogdanović iz hrvatske i bavim se iskljucivo zutim lipohrom kanarincima unazad 3godine sam se poceo baviti sa pticama...i drago mi je što sam vam se pridruzio na forumu da podjelio neka iskustva...neki od pticara me nazivaju najboljim mladim pticarom u hrvackoj...sto se tice zutih ptica...kanim se prosiriti sa brojem ptica...slike mozete vidjeti na fejsbuku....imam ih dosta tako da ako nekoga zanima moze da vidi...i da nastavimo druzenje putem ove stranice:))pozdrav iz osijeka
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 9:54 am

Pozdrav Brane ima nas dosta koji gajimo lipohromce, dobro dosao na forum nadam se da como se lepo druziti
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 11:20 am

braneOS ::
da se prestavim...inace ja sam branimir bogdanović iz hrvatske i bavim se iskljucivo zutim lipohrom kanarincima unazad 3godine sam se poceo baviti sa pticama...i drago mi je što sam vam se pridruzio na forumu da podjelio neka iskustva...neki od pticara me nazivaju najboljim mladim pticarom u hrvackoj...sto se tice zutih ptica...kanim se prosiriti sa brojem ptica...slike mozete vidjeti na fejsbuku....imam ih dosta tako da ako nekoga zanima moze da vidi...i da nastavimo druzenje putem ove stranice:))pozdrav iz osijeka

dali ti izlažeš ptice u hr,nisam još ćuo za tebe.
i ja držim lipokrome,žute,bijele i žute mozaike,i nove ptice sam uzeo ove sa avatara.
Nazad na vrh Ići dole
Srdjan

Srdjan


Broj poruka : 287
Datum upisa : 02.02.2010
Godina : 49
Lokacija : Niš

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 12:02 pm

ticar ::
braneOS ::
da se prestavim...inace ja sam branimir bogdanović iz hrvatske i bavim se iskljucivo zutim lipohrom kanarincima unazad 3godine sam se poceo baviti sa pticama...i drago mi je što sam vam se pridruzio na forumu da podjelio neka iskustva...neki od pticara me nazivaju najboljim mladim pticarom u hrvackoj...sto se tice zutih ptica...kanim se prosiriti sa brojem ptica...slike mozete vidjeti na fejsbuku....imam ih dosta tako da ako nekoga zanima moze da vidi...i da nastavimo druzenje putem ove stranice:))pozdrav iz osijeka

dali ti izlažeš ptice u hr,nisam još ćuo za tebe.
i ja držim lipokrome,žute,bijele i žute mozaike,i nove ptice sam uzeo ove sa avatara.
Tako je Tičar,ima nas još koji držimo lipohromce.Dali si se pojačao sa žutim mozaicima?
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 1:45 pm

Srdjan ::
ticar ::
braneOS ::
da se prestavim...inace ja sam branimir bogdanović iz hrvatske i bavim se iskljucivo zutim lipohrom kanarincima unazad 3godine sam se poceo baviti sa pticama...i drago mi je što sam vam se pridruzio na forumu da podjelio neka iskustva...neki od pticara me nazivaju najboljim mladim pticarom u hrvackoj...sto se tice zutih ptica...kanim se prosiriti sa brojem ptica...slike mozete vidjeti na fejsbuku....imam ih dosta tako da ako nekoga zanima moze da vidi...i da nastavimo druzenje putem ove stranice:))pozdrav iz osijeka

dali ti izlažeš ptice u hr,nisam još ćuo za tebe.
i ja držim lipokrome,žute,bijele i žute mozaike,i nove ptice sam uzeo ove sa avatara.
Tako je Tičar,ima nas još koji držimo lipohromce.Dali si se pojačao sa žutim mozaicima?


dogodine ću uzeti još žutih mozaika kad se bude išlo u reggio emiliu.za ovu godinu imam 5 ženki.3 su crvenooke,ali ove godine se nadam izleći što više ahata žutih mozaika,to mi je glavni cilj.
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 2:55 pm

ove godine nisam izlagao vise sam se fokusirao na prodaju...al ova nova vjerojatno cu izac sa pticama...ove godine imao sam dosta mladih ptica tako da sam formirao maticno jato...nezurim idem korak po korak...bez fosiranja...a kako mi se cini ova nadolazeca godina mogla bi biti jos bolja...sto se tice lezenja mladih...kanim se i ja prosiriti sa bjelim...ove godine sam uzeo dva para od gospodina envera...pa cemo vidjet kaka ce situacija biti...nadam se povoljna...
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 3:52 pm

https://www.facebook.com/album.php?aid=50527&id=1407685729
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 3:54 pm

evo malo slika...da upotpunim forum sa nasim perijem:)
Nazad na vrh Ići dole
ticar

ticar


Broj poruka : 432
Datum upisa : 31.12.2009
Godina : 39
Lokacija : Zadar,hr

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 9:26 pm

braneOS ::
evo malo slika...da upotpunim forum sa nasim perijem:)

za slike vidjeti moraš nas prihvatiti kao prijatelja,ili otvori sadržaj slika da se može vidjeti
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 9:30 pm

ticar ::
braneOS ::
evo malo slika...da upotpunim forum sa nasim perijem:)

za slike vidjeti moraš nas prihvatiti kao prijatelja,ili otvori sadržaj slika da se može vidjeti
Ili ih postavi na forum u galeriju Smile
http://www.avikultura.com/f26-galerija-nasih-slika
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Dec 22, 2010 10:41 pm

bilo bi dobro kad bi znao:)poslao sam ti zahtijev za prijatelja..nadam se da mozes vidjet jucer sam se ulogirao pa nisam sve pohvato...mogao b i objasniti
Nazad na vrh Ići dole
pero

pero


Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 71
Lokacija : Darda, Hrvatska

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 4:00 pm

Vasa je napisao:
«Kod dominantno belih, za razliku od recesivnih, susrećemo prisutnost lipohromske obojenosti na spoljnim letnim perima, i ona može biti u žutoj ili crvenij boji.»
Ali nije napisao zašto ? Zato što se dominantno bijela boja javlja kao heterozigot. Heteros (grč.) – različit. Drugi gen posjeduje žutu ili crvenu boju i kao takav se manifestira na letnim perima u krilu.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 5:54 pm

Gospodine Pero to je namerno napisano tako da bi se strucnjaci kao vi ukljucili u tematiku i napisali po koji tekst a ujedno nama objasnili jos vise , hvala na prosirenom objasnjenju...

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci 00020414
Nazad na vrh Ići dole
pero

pero


Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 71
Lokacija : Darda, Hrvatska

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 7:03 pm

Nisam gospodin Pero nego "pero", za sve forumaše. Ako sam uspio pojasniti, proširiti kombinacije i približiti ono što pišem na razumljiv način čitatelju onda sam ispunio svrhu.

Vasa je napisao:
«Kod žutih i crvenih kanarinaca susrećemo tri kategorije ptica. To su intenzivna, neintenzivna i mozaična» _____________________________________________________________
«Kod žutih i crvenih lipohromskih kanarinaca boje javlja se pastelna mutacija koja daje svetliju obojenost ptice, i ona se javlja u sva tri kategorije.»

Pastelna mutacija je pojam za melanine. Ovdje je riječ o lipokromima pa je potrebno reći lipokrom pastel. Kategorija je vezana za sve lipokrom boje plus lipokrom pastel faktor, samo što kategoriju kod bijelih ptica ne možemo prepoznati i prilikom ocjenjivanja se ne određuje, pa se kao takva ne ocjenjuje. Inače kod bijelih lipokromaca se može dokazati testom križanja. Kategorija upućuje na rasprostranjenost lipokromske boje po pokrovnom peru.
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 7:48 pm

vasa mozes li mi objasniti sta je to "tzv samo masna (lipohromska) obojenos..?pitanje za sve clanove foruma..ili ako nam moze pero..da objasni o cemu se tu radi?..hvala
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 9:37 pm

ocekivao sam odgovor na moje pitanje al ocito da cu morati i dalje cekati...mimo svega...nadam se da neko zna o cemu pricam...
Nazad na vrh Ići dole
pero

pero


Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 71
Lokacija : Darda, Hrvatska

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 11:01 pm

" braneOS " evo ti objašnjenje Vasinog teksta a koji glasi;
tzv. "masnu" (lipokromsku) obojenost
Lipokromi su pigmenti egzogenog (vanjskog) porijekla. Putem probavnog trakta ulaze u organizam. Zahvaljujući topivosti u masnim stanicama mogu da se ugrade u pero.
Znamo da recesivni kanarinac nema masne stanice. Zato ih Vasa futruje vitaminima topivim u mastima. Prvenstveno A, a tu još spadaju D,E i K. Zbog nedostatka masnih stanica, kod recesivnog kanarinca se pigmenti ne mogu ugraditi u pero. Možemo reći da je došlo do kuršlusa na njihovom putu ugradnje. Zato sam negdje napisao da recesivci mogu sadržavati žutu i crvenu boju. Sad znamo i zašto se fenotipski ne vidi. Tvrdim da isto tako mogu u svom genomu imati i dominantno bijelu, kao i faktor za lipokrom pastel.
Dakle za recesivno bijelog, iz gore priloženog, možemo reći da nije došlo do mutacije na lipokromu, več prekida u ransportu pigmenta kroz organizam, naputu ugradnje u pero.
Netko će pomislit da to ovdje ne spada. Htjeo sam opisati što se dešava kad ptica ima i kad nema masne stanice i kako se to odražava na boju.
Nazad na vrh Ići dole
braneOS

braneOS


Broj poruka : 201
Datum upisa : 22.12.2010
Godina : 37
Lokacija : osijek

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 11:22 pm

nastavit cu sa pitanjem na odg temi!!hvala
Nazad na vrh Ići dole
pero

pero


Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 71
Lokacija : Darda, Hrvatska

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSub Sep 17, 2011 6:06 pm

Evo već sedam mjeseci nitko ni riječ o recesivnom kanarincu. Ovdje je slabo predstavljen. Kao prvo nije rečeno kad i gdje je nastao? Šta je prouzročilo mutaciju? Kako se nasljeđuje? Šta znači "ne poseduju lipokromsku obojenost" (greškom je Vasa upisao [b]; melaminsku)?
Nazad na vrh Ići dole
madnesstears




Broj poruka : 26
Datum upisa : 30.10.2010
Godina : 38
Lokacija : Senta

Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitimeSre Sep 28, 2011 10:05 pm

Pozdrav svima!
Zovem se Martin, iz Sente sam, oko 45 km južnije od Subotice. Od srednimo juna posedujem kanarinca, ako sam dobro protumačio lipohrom crveni pastel, mužjak. Pošto sam još početnik, nisam davao karotin, samo šargarepu, što se ispostavilo nedovoljnim. Moj kanarinac je svetlo narandđaste - bele boje. Naručio sam carored, da li sam zakasnio sa bojenjem pošto je sad već treći mesec kako je mitari, na osnovu zaključka da u kavezu još nalazim mala perja.
Drugo pitanje da li se karotin daje samo za vreme mitarenja?
Treće pitanje da li neko poseduje sličnu vrstu?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Empty
PočaljiNaslov: Re: Kanarinci boje - lipohromski kanarinci   Kanarinci boje - lipohromski kanarinci Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kanarinci boje - lipohromski kanarinci
Nazad na vrh 
Strana 1 od 3Idi na stranu : 1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Kanarinci boje
» Kanarinci boje - albino recesivno bijeli
» Boje prstenova
» Kanarinci-opste teme
» hitno boje za igracke

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Kanarinci :: Kanarinci boje-
Skoči na: