Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Hrana i Ishrana Papagaja

Ići dole 
+38
stojan
Mokosha
pajja
jomabo
misko01
goran092
Farmaflekica
Carli
ZARKOTEKICA
steva27
Milos993
kasper
Iwan97
Sale77-Nis
Bobi*
northstar
makimk
goranpirot
batinic
shikis
Dragomir
skorkovic
Aleksandar Djuric
Djerdan
Tihomir
ZokiLi88
rade
Bojan_ManUtd
igorsand
golub978
acca
GoranKac
ATOS
ljubaribolovac
n.ekv
Luckyboy
mime30
Rea
42 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimePon Nov 08, 2010 5:34 pm

Hrana i ishrana papagaja
Iako se kaze da su papagaji skromni u ishrani, to ne znaci
da je hrana u njihobom zivotu manje vazna negoli kod drugih ptica koje drze u kavezu.
Hrana za papagaje treba da sadrzi sve eophodne hranljive materije: vodu, belancevine, ugljene hidrate, masti, vitamine i mineralne materije.
Najvaznija hrana za papagaje jeste zrnevlje,meka hrana, povrce, voce i zelenis.
osnovna zrnasta hrana za papagaje su proso, svetlo seme, oljusteni ovas, suncukret, konopljivo seme, kukuruz, pirinac, i dr., koja je osnovni izvor ugljenih hidrata.
Kolicina i vrsta te hrane zavisi od velicine papagaja.
U mesavini zrnaste hrane za male papagaje proso ucestvuje sa 60-70%, oljusteni ovas sa 20%, svetlo seme sa 10%, a dodaju se muhar, sitni kukuruz i sl.
za srednje papagaje u mesavini ucestvuju proso sa 20-30% , suncukret sareni sa 50-60% a svetlo seme, oljusteni ovas i konopljino seme sa 10%, konpljino seme sa po 5%, uz dodatak kukuruza ili muhara.
za velike papagje osnovnu zrnastu hranu cini sunukret sareni sa 60-70%, oljusteni ovas sa 20%, kukuruz ili pirinac sa 10%, konopljino seme sa 10% a dodaju se orasi, psenica, lesnici, kiriki i sl.
meku hranu, kao osnovni izvor belancevina, cine trvdo kuvana kokosja jaja, mladi sir, psenicne,ovsene ili pirincane kase, keks u mleku .razne bube, brasnasti crvigusenice, puzici i sl. Ta se hrana daje 2-3 puta nedeljno.
Zelenu hranu cine razno voce, kao sto su jabuke, kruske, oskoruse, tresnje, jagode, grozdje borovnice, smokve i dr., za tim razne trave kao sto su maslacak,misjakinja, zati sveze grancice i pupoljci od vrbe i vocaka,klipovi mladog kukuruza, poluzrele zitarice, proklijalo seme, npr. svetlo seme, niger i dr.
Vitamini su neophodni u ishrani i nalaze se raznom povrcu, kupusu, salati, spanacu, sargarepi. tokom zime, ukoliko nema svezeg povrca, daju se razni preparati sa vitaminima, u vodi ili hrani.
Mineralne materije se nalaze u pesku, sipinoj kosti, kuvanim tucanim ljuskama od jajeta, krecnjaku i raznim preparatima.

Iako papagaji manje piju vodu, treba je uvek imati, svezu i ispravnu.
Vise nego druge ptice,papagaji traze kontakt sa svojim odgajivacima. Zato je potrebno da im se prilikom ishrane i nege posvecuje svakodnevna paznja i to, po mogucnostvu, uvek u isto doba. Neophodno je da se sa njima svakodnevno >>porazgovara<<, da im se promeni voda i hrana i da se ociste posude.
Posebno se mora voditi racuna o roku trajanja hrane i njenom kvalitetu, sto se narocito odnosi na zelenu i meku hranu
Nazad na vrh Ići dole
mime30

mime30


Broj poruka : 445
Datum upisa : 10.04.2010
Lokacija : Srbobran

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeČet Dec 02, 2010 7:34 pm

Dali neko zna koje dozvole su potrebne da se seje konoplja,danas sam svratio u policiju da njih pitam i izbečili su se kao da sam im rekao da bi hteo na proleće da opljačkam banku pa da da vidm šta mi je sve potrebno...
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeČet Dec 02, 2010 7:39 pm

mime30 ::
Dali neko zna koje dozvole su potrebne da se seje konoplja,danas sam svratio u policiju da njih pitam i izbečili su se kao da sam im rekao da bi hteo na proleće da opljačkam banku pa da da vidm šta mi je sve potrebno...
Raspitaću se u Institutu za ratarstvo i povrterstvo,poznajem se sa dosta zaposlenih iz tog instituta,pa ćeš uskoro imati pravu informaciju
Nazad na vrh Ići dole
mime30

mime30


Broj poruka : 445
Datum upisa : 10.04.2010
Lokacija : Srbobran

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeČet Dec 02, 2010 7:43 pm

Hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeČet Dec 02, 2010 7:45 pm

mime30 ::
Dali neko zna koje dozvole su potrebne da se seje konoplja,danas sam svratio u policiju da njih pitam i izbečili su se kao da sam im rekao da bi hteo na proleće da opljačkam banku pa da da vidm šta mi je sve potrebno...

jao majko moja al me dobro zasmeja i to do suza !! praticu ovu temu i ja posto me bas zanima ishod jao bas se nasmeja dami je dao neko samo da vidim pandurima face .
Nazad na vrh Ići dole
n.ekv

n.ekv


Broj poruka : 156
Datum upisa : 09.08.2010

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Dec 08, 2010 2:41 pm

Morao bih samo da ukazem na par stvari, vezano za tekst.
Zelena salata i kupus se upravo izbegavaju u ishrani papagaja zbog toga sto izazivaju proliv kod ptica. Druga stvar, mesavina za velike papagaje je po ovde prilozenom sastavu siromasna dosta i ni u kom slucaju ne sme sadrzati cak 60-70% suncokreta, a niposto toliko ukoliko se njime hrane recimo amazonci koji su skloni gojenju. Suncokret nema potrebe da bude zastupljen vise od 20%. Ja mojima pravim hranu koja sadrzi bar 15 vrsta semena. Voce, a narocito povrce su pozeljni u svakodnevnoj ishrani kao vecinski deo obroka! To sve ukoliko govorimo o zdravoj, a ne komercijalnoj-jeftinoj-nezdravoj ishrani papagaja.
Nazad na vrh Ići dole
ljubaribolovac

ljubaribolovac


Broj poruka : 32
Datum upisa : 26.02.2011
Godina : 54
Lokacija : BEOGRAD

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimePon Feb 28, 2011 11:57 pm

to znači da bi ova moja mešavina za srednje papagaje što sam kupio juče u pančevu mogla da prođe,izmešao sam 0,8kg crnog i 0,8kg šarenog suncokreta,2kg prosa,1kg svetlog semena,0,5kg konoplje,bar jedna grančica istrošena(druga je okačena u kavezu),1kg žita,kokičar i sutra dodajem (nisam tamo našao) 3kg zobi.
Nazad na vrh Ići dole
ATOS

ATOS


Broj poruka : 200
Datum upisa : 12.02.2011
Godina : 50
Lokacija : tu i tamo

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeUto Mar 01, 2011 7:33 am

ljubaribolovac ::
to znači da bi ova moja mešavina za srednje papagaje što sam kupio juče u pančevu mogla da prođe,izmešao sam 0,8kg crnog i 0,8kg šarenog suncokreta,2kg prosa,1kg svetlog semena,0,5kg konoplje,bar jedna grančica istrošena(druga je okačena u kavezu),1kg žita,kokičar i sutra dodajem (nisam tamo našao) 3kg z
obi.

umesto crnog suncokreta ubaci beli za srednje papagaje ako neces da ih tovis,zito mozes da oduzmes a i konoplju jer ces dobiti lepe debele koke za klanje

dodaj muhara zutog, crvenog ,jos svelog semena po koje zrno sirka secerca po ptici,malo nigera nedeljno 1 puta,uzmi crveni proso ,uzmi beli konzumni,uzmi neprosejani proso ako ne sadrzi semenke otrovnice, mozes malo uljane repice i koje seme lana

sa masnim semenkama ne treba preterati ,narocito ako su ptice u grejanoj prostoriji i u maloj letelici

na kraju krajeva trebas odluciti sta zelis sa pticama da radis: da ih samo drzis ili da ih i zmnozavas
Nazad na vrh Ići dole
GoranKac

GoranKac


Broj poruka : 87
Datum upisa : 20.12.2010
Godina : 37
Lokacija : Vojvodina, Kac

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeUto Mar 01, 2011 7:44 am

ljubaribolovac ::
to znači da bi ova moja mešavina za srednje papagaje što sam kupio juče u pančevu mogla da prođe,izmešao sam 0,8kg crnog i 0,8kg šarenog suncokreta,2kg prosa,1kg svetlog semena,0,5kg konoplje,bar jedna grančica istrošena(druga je okačena u kavezu),1kg žita,kokičar i sutra dodajem (nisam tamo našao) 3kg zobi.

Zdravo ljuboribolovce.

Ta smesa sto si ti kupio i nije bas nesto dobra po meni a evo i zasto:
Imas crnog suncukreta sto nije uopste dobro,posto crni suncukret jako mastan i pticama moze da ode jetra.ubuduce kupuj samo sareni suncukret jel je manje masan a nije ni skuplji nesto od crnog.
Bar u klasu je po meni glupavo da se izmrvi sa stabljike u hranu. Najbolje ti je da ptici das sa grancicom kao sto si i postavio na kavez pa da gricka i ptici ce biti zanimljivije.Kolko se secam ti imas pevajuce njima je dovoljno 2 grancice u toku nedelje da se zaslade.
Kokicar tesko da ce ti jesti mali-srednji papagaji kao sto su pevajuci.
Zobi ti netreba tolko i kada kupujes kupi oljustenu zob.

Evo ti smesa hrane za nimfe i pevajuce sto sam ja davao:

Proso 40 %
Svetlo seme 20%
Ljustena zob 15 %
Sareni suncokret 20 %
Konoplja 5 %
Bar u klasu na svakih 3-4 dana po 1 komad.

Nadamse da sa ti nesto pomogao sa ovim.

zzzz Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
acca

acca


Broj poruka : 35
Datum upisa : 20.01.2011
Godina : 45
Lokacija : surdulica

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeUto Mar 01, 2011 4:54 pm

aj ko moze neka mi kaze koji je razmer Multivita sa vodom najbolji za papagaje
Nazad na vrh Ići dole
ljubaribolovac

ljubaribolovac


Broj poruka : 32
Datum upisa : 26.02.2011
Godina : 54
Lokacija : BEOGRAD

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Mar 02, 2011 1:42 am

hvala na savetima
Nazad na vrh Ići dole
golub978




Broj poruka : 14
Datum upisa : 16.01.2011
Godina : 46

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 06, 2011 11:22 am

kupio sam sasvim slucajno malo plesnav suncokret da li ce skoditi papagajima imam crvene rozele. sta da radim .
Nazad na vrh Ići dole
n.ekv

n.ekv


Broj poruka : 156
Datum upisa : 09.08.2010

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 06, 2011 2:11 pm

Kupi novi, a taj baci. Sa plesnima se ne igra.
Nazad na vrh Ići dole
golub978




Broj poruka : 14
Datum upisa : 16.01.2011
Godina : 46

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 06, 2011 2:13 pm

hvala
Nazad na vrh Ići dole
golub978




Broj poruka : 14
Datum upisa : 16.01.2011
Godina : 46

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 06, 2011 2:15 pm

izvini te ako vam dosadjujem da li mozete da mi objasnite ponasanje crvene rozele pred parenje
Nazad na vrh Ići dole
igorsand




Broj poruka : 201
Datum upisa : 11.03.2010
Lokacija : Zrenjanin

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 27, 2011 6:06 pm

Malo se mucim sa nekim prevodima, pa mi je potrebna pomoc.
Kanarinsko seme kod nas ima neki drugi naziv ili se bas zove kanarinsko seme? Znaci nije rec o mezavini za kanarince, vec o vrsti semena. A i ako neko zna cenu kanarinskog semena?
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 27, 2011 9:50 pm

Canary seed=svetlo seme
Nazad na vrh Ići dole
igorsand




Broj poruka : 201
Datum upisa : 11.03.2010
Lokacija : Zrenjanin

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeNed Mar 27, 2011 11:50 pm

Hvala Lucky!
Nazad na vrh Ići dole
Bojan_ManUtd

Bojan_ManUtd


Broj poruka : 23
Datum upisa : 06.04.2011
Godina : 41
Lokacija : Uzice

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 8:46 am

Pozdrav drustvo. Interesuje me da li znate negde nekog ko prodaje proso na veliko. Malo mi je problem jer u Uzicu i okolini kema nikog od koga bi nabavio. Hvala
Nazad na vrh Ići dole
rade

rade


Broj poruka : 175
Datum upisa : 07.01.2011

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 10:35 am

imas u oglasima zoo berza... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Bojan_ManUtd

Bojan_ManUtd


Broj poruka : 23
Datum upisa : 06.04.2011
Godina : 41
Lokacija : Uzice

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 10:39 am

Znam da ima u zoo berzi, samo jedan oglas i to covek je iz kanjize i nece da posalje vec mora da se ode tamo, Sad a to je oko 600 km. Kad bi imao neko da posalje bilo bi cheers
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 10:51 am

Ja sam slala hranu za Uzice u subotu jednom prijatelju ! Ispuni dvadeset postova pa mi se javi na pp!
Nazad na vrh Ići dole
Bojan_ManUtd

Bojan_ManUtd


Broj poruka : 23
Datum upisa : 06.04.2011
Godina : 41
Lokacija : Uzice

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 11:05 am

OK hvala ti Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
ZokiLi88




Broj poruka : 5
Datum upisa : 23.10.2011

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeSre Nov 09, 2011 6:12 pm

Kupio sam pre neki dan niger da probam da dajem tigricama ali nece da ga jedu. Takodje sam uzeo i seme konoplje i to jedu slabo ima li neko objasnjenje zasto nece da jedu
Nazad na vrh Ići dole
Tihomir

Tihomir


Broj poruka : 61
Datum upisa : 29.06.2011
Godina : 45
Lokacija : Doboj

Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitimeČet Nov 10, 2011 7:07 pm

poz svima
nije me odavno bilo na forumu ali tu sam jos uvijek uz vas.
da vas pitam daje li se tigricama sirak bijeli i crveni.
jos jednom pozdrav za sve pticare
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Hrana i Ishrana Papagaja Empty
PočaljiNaslov: Re: Hrana i Ishrana Papagaja   Hrana i Ishrana Papagaja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Hrana i Ishrana Papagaja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 5Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Ishrana
» Najbolja jajcana hrana
» Ziva hrana za ptice
» Hrana za insektivorne ptice
» Ishrana egzota

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji-
Skoči na: