Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Penant (Platycercus elegans)

Ići dole 
+7
Duska
Vladakg
holder
Kingpin
bibiba
shikis
Rea
11 posters
AutorPoruka
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimePon Nov 08, 2010 5:21 pm

Ova vrsta papagaja naseljava obalske predele istočne i južne Australije. Za razliku od većine vrsta rozela koji obitavaju u stepama, penant nastanjuje šumske predele, a intenzitet vlažnosti šuma u kojima žive,utiče na jačinu crvene boje kod ovih ptica. Postoje i dve podvrste i to Platycercus Nigresceus i Platycercus Melanoptera. Ova, prva podvrsta nastanjuje severne tropske regije i mladi ove podvrste napuštaju gnezdo potpuno crvenog perija, dok mladi Platycercus Elegans i druge podvrste imaju po napuštanju gnezda na sebi mnogo više zelenog perija, da bi tek u perodu sazrevanja dobili intenzivno crveno perije, a rubovi krila, letnih pera, repa i podbradka im postaju plave boje. Leđa su kao i kod crvene rozele krljušasto crveno-crne boje. Noge su sivo-crne, a kljun je beo sa crnim vrhom.

Veličina penanta je oko 36cm, a razlike u polovima se ogledaju što ženka ima nešto manju glavu i ima užu bazu leđa.Lobanja ženke ima karakteristično ispupčenje na viličnoj kosti. Veoma dobro podnose hladnoću što je utvrđeno posmatranjem ove vrste i na visinama od 2000 m za vreme zime kada je sve pod snegom. U prirodi osnovna hrana penanta je seme eukaliptusovog drveta i semena nekih drugih biljaka, insekata i naravno, lokalnog voća i povrća.
Pare se u rano proleće kada ženka u dubokim dupljama drveća ili panjeva polaže 4-7 kremasto-belih jaja veličine 25x30mm i leži na njima oko 22 dana. Mladi napuštaju gnezdo 5 nedelja nakon izleganja i ostaju uz roditelje još mesec dana kada se i osamostaljuju.
U zatočeništvu penanti se hrane semenjem suncokreta, ovsa, prosa, svetlog semena, kanarinskog semena, konoplje, sirka šećerca, američkog sirka, graorice i stolnog graška uz obavezan dodatak mineralno-vitaminskog kompleksa. Ljubitelji su voća i povrća koje im treba davati u većim komadima zato što hranu konzumiraju držeći je u nozi, a ne kljucanjem. Neobično vole maline i kupine, ali se to voće ne praktikuje zbog lake kvarljivosti, te se preporučuje jabuka, spanać, šargarepa, krastavac, neljuta paprika, peršun, itd...

Njihova pojava je izuzetno impresivna kako zbog predivno crveno-plavog perija, tako i zbog gracioznog hoda i držanja. Ako se uz to doda i veoma prijatan glas, koji je jedino bučniji u doba parenja, kad mužjaci postanu svadljivi, prilična dugovečnost i radoznalost, dovoljni su razlozi da ova vrsta papagaja zauzme mesto vašeg kućnog ljubimca.

Penant (Platycercus elegans) Crimson%20Rosella
Penant (Platycercus elegans) F_2x9og32u3g7m_ed181ea
Penant (Platycercus elegans) F_2h1m7up1mpsm_03a0260
Penant (Platycercus elegans) F_vk9rj7e3chwm_4f32cd3
Penant (Platycercus elegans) F_3h11t6xpbvm_8109492
Nazad na vrh Ići dole
shikis




Broj poruka : 33
Datum upisa : 08.09.2011

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeUto Sep 20, 2011 7:46 pm

nisam procitao nigde o parenju penanti,na forumu.ako gresim ,uputite me.
Ima li neko saznanja o tome dal je bolje napariti plavu i crvenu penantu?

Nazad na vrh Ići dole
bibiba




Broj poruka : 3
Datum upisa : 29.05.2012

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeUto Sep 04, 2012 5:50 pm

kod penanta uvek je bolje pariti istu vrstu papagaja da bi znao koja ce se vrsta izleci ovako nije sigurno ali mogu se pariti !
Nazad na vrh Ići dole
bibiba




Broj poruka : 3
Datum upisa : 29.05.2012

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeUto Sep 04, 2012 5:54 pm

ja imam u paru crvenu zenku i stroha pa ce mo videti sta ce biti
Nazad na vrh Ići dole
Kingpin




Broj poruka : 8
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Ruski Krstur

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Dec 02, 2012 12:44 pm

Kako se zove ova zuto-crvena mutacija sa zadnje slike?
Nazad na vrh Ići dole
holder




Broj poruka : 36
Datum upisa : 09.05.2010
Godina : 44
Lokacija : Padina

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Dec 02, 2012 12:57 pm



Slika mojih papagaja. Imaju godinu i po.

Penant (Platycercus elegans) Dsc00217large

Nazad na vrh Ići dole
Kingpin




Broj poruka : 8
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Ruski Krstur

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Dec 02, 2012 4:28 pm

Prelepi su.
Nazad na vrh Ići dole
Vladakg

Vladakg


Broj poruka : 65
Datum upisa : 01.10.2012
Godina : 31
Lokacija : Kragujevac

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Dec 02, 2012 11:58 pm

Zuto-crvena mutacija sa poslednje slike je rubino Smile
Nazad na vrh Ići dole
Kingpin




Broj poruka : 8
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Ruski Krstur

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimePon Dec 03, 2012 12:34 pm

Vladakg ::
Zuto-crvena mutacija sa poslednje slike je rubino Smile

Hvala. Na onoj drugoj slici, zuto-crveni penant je isto rubino?
Nazad na vrh Ići dole
Vladakg

Vladakg


Broj poruka : 65
Datum upisa : 01.10.2012
Godina : 31
Lokacija : Kragujevac

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 5:53 pm

Druga slika je pastel zuti, nije rubino. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Kingpin




Broj poruka : 8
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 43
Lokacija : Ruski Krstur

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 10:54 pm

Hvala. Zanima me da li se neke bolesti kace na ove papagaje? Cuo sam da nije redka pojava nekih parazita u letnjem periodu pa me zanima o cemu se radi ako je to tacno i kako preventivno spreciti?
Nazad na vrh Ići dole
holder




Broj poruka : 36
Datum upisa : 09.05.2010
Godina : 44
Lokacija : Padina

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Avg 04, 2013 8:49 pm

Nešto od svežih slika, slikano danas.

Penant (Platycercus elegans) Wp71
Nazad na vrh Ići dole
Duska




Broj poruka : 30
Datum upisa : 23.02.2011

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeČet Apr 24, 2014 7:05 pm

Molim Vas da mi neko kaze moze li se pariti muzijak penant i zenka rozele...I kako tacno da vidim da li je penant muzjak? I da li ih mogu sad u ovo doba spariti?
Nazad na vrh Ići dole
Kettyca

Kettyca


Broj poruka : 12
Datum upisa : 10.03.2014
Lokacija : NS

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimePet Apr 25, 2014 7:15 pm

Duska ja sam cula da ih ljudi pare ali to nisu ptice za izlozbe i nemaju vrednost. Muzijak ima ravniji kljun i dzombastiju vecu glavu (naspram zenke izgleda ko glavonja) i zenke rozele se oglasavaju jednim tonom dok muzijaci "pevaju" i imaju vecu varijaciju "pricanja". Tako ih barem ja razlikujem tj to sam sama uocila iz mog para ptica ljubimaca (nisam odgajivac). Muzijak ima krupnije telo i glavu i mnogo gusce i jarkije perje od zene. Naspram njega ona deluje ofucano, ko iz kontejnera. Zenke imaju sitniju uzu glavu i cosave su oko ociju tj imaju braonkasta perca pa deluju celavo oko oka. Ne mogu vise da slikovitije opisem od ovoga Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Duska




Broj poruka : 30
Datum upisa : 23.02.2011

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeSub Apr 26, 2014 3:56 pm

A da li ih mogu sada sparivati?
Nazad na vrh Ići dole
aleksandarkg




Broj poruka : 3
Datum upisa : 29.11.2014

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeSub Nov 29, 2014 7:26 pm

Pozdrav drustvo,vec duze vreme citam vas forum ali do danas nisam pisao nista.e sad ovako kupio sam pre 3 nedelje penantu na berzi u kragujevcu.E sad kako sam je uzeo on nece da jede zrnastu hranu samo hoce bar klas i jabuke da jede.Imam problem sta da radim da pocne da jede zrnastu hranu.svaki predlog ili savet dobro doso je.
Nazad na vrh Ići dole
pajja

pajja


Broj poruka : 57
Datum upisa : 25.02.2014
Godina : 54
Lokacija : SUBOTICA 064/294-25-45

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Nov 30, 2014 6:35 pm

Jednostavno, prestaneš da mu daješ bar klas i jabuku. Stavi mu mešavinu za srednje papagaje i gledaj. Ptice iz porodice rozela inače nisu neke izjelice, odnosno ne jedu mnogo, pa ti se čini da ptica ne jede ništa. Nisam čuo ni za jedno živo biće koje je umrlo od gladi dok mu je hrana stajala pred nosom Very Happy. Jabuke su dobre za papagaje ali nemoj da im daješ svakodnevno jer mogu da prouzroče retku stolicu, pogotovo ako jabuka može da se zamrzne u volijeri.
Nazad na vrh Ići dole
aleksandarkg




Broj poruka : 3
Datum upisa : 29.11.2014

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Nov 30, 2014 7:58 pm

Ma 5 dana nisam davao nista stajala je hrana u posudi,on samo prodje pored nje vodu pije ali hranu i ne pogleda,po cim ubacim bar klas ,jabuku ili nesto drugo od voca povrca za 5 minuta nema nista.
Nazad na vrh Ići dole
holder




Broj poruka : 36
Datum upisa : 09.05.2010
Godina : 44
Lokacija : Padina

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Jun 28, 2015 4:01 pm

Mladi adelaid penanti ovogodišnji, sa njihovim roditeljima. Pet jaja, pet mladih.



Penant (Platycercus elegans) 2evrmz9
Nazad na vrh Ići dole
holder




Broj poruka : 36
Datum upisa : 09.05.2010
Godina : 44
Lokacija : Padina

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeNed Jun 28, 2015 4:10 pm

Dva mlada penanta tri nedelje po izletanju. Mužjak šareno plavi, ženka cimetno plava. Bilo je pet jaja izlegli se ova dva i uspešno su ih othranili.



Penant (Platycercus elegans) 25gvv9w
Nazad na vrh Ići dole
Merjema




Broj poruka : 1
Datum upisa : 27.09.2016
Godina : 48
Lokacija : Zenica

Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Pozdrav svima   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitimeUto Sep 27, 2016 5:48 pm

Vec duze vremena citam i iscitavam o penantima ali me malo zbunjuju svi ovi nazivi Rozela,penant itd.Ja imam jednog muzijaka Penanta i u potrazi sam za njegovom djevojkom.Da budem iskrena kod nas u Bosnia je veoma tesko pronaci..odnosno za godinu dana ne pronadoh niti jednu na prodaju.
Nedavno sam stupila u kontakt s djevojkom koja ima rucko hranjene Rozele pa me zanima da li se oni mogu pariti?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Penant (Platycercus elegans) Empty
PočaljiNaslov: Re: Penant (Platycercus elegans)   Penant (Platycercus elegans) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Penant (Platycercus elegans)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» zeleni penant Platycercus caledonicus
» Štroh - slameno žuti penant (Platycercus flaveolus)
» Smuk papagaj(neophema elegans)Schmucksittich
» Rozele ( Platycercus eximius)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji :: Srednji papagaji-
Skoči na: