Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Kaluđerica (Myiopsitta monachus)

Ići dole 
+8
Carli
Aleksandar Djuric
zoran kiza
zvucnik
MILAN
nebojsa
Rale
Rea
12 posters
AutorPoruka
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimePon Nov 08, 2010 5:06 pm

Kaluđerica Myiopsitta Monachus


Kaluđerica je južnoamerički papagaj, naseljava oblasti Bolivije, južni deo Brazila, centralni deo Urugvaja i Argentine i živi na nadmorskim visinama iznad 1000m. Gnezda grade na visokom žbunju ili granama drveća. Karakteristika je u tome što se ovi papagaji gnezde u kolonijama, ali tako da po više parova koristi jedno gnezdo, što je izuzetnost kada su u pitanju papagaji, jer kako nam je poznato, neke druge već ranije opisane vrste papagaja, takođe se gnezde u kolonijama, ali svaki par koristi svoje gnezdo, koje je skoro uvek u dupljama drveća i panjeva. Međutim kaluđerice grade svoje gnezdo od grančica, slično vranama ili svrakama, i to tako što jedan par počinje sa gradnjom u tom smislu što oba roditelja izgrađuju bazu gnezda, a završni deo obavlja mužjak, dok je za unutrašnjost zadužena ženka koja unosi tanke trake kore drveća i vlati trave i njima oblaže gnezdo u kome će sneti jaja i izvesti mlade. Početnom, prvobitnom paru graditelja, pridružuju se i drugi parovi, koji samo povećavaju obim već postojećeg gnezda gradeći pri tom sopstvena.U zavisnosti od broja parova koji se pridružuju u gradnji svojih gnezda, to prvobitno gnezdo rezultira prosto neverovatnim dimenzijama, pa celokupna konstrukcija može da dostigne veličinu i do 3m u prečniku i da bude teška i do čak neverovatnih 200kg. Pri tome svaki par ima zaseban ulaz kojeg prave ili sa strane ili sa dna u odnosu na početno izgrađeno gnezdo prvog para. I unutrašnjost svakog gnezda je jako specifična jer svako gnezdo poseduje ulaz, predsoblje i deo za ležanje, što predstavlja pravi mali stan. Imajući u vidu sve ovo, izgradnja gnezda traje i do tri meseca. Po obavljenom parenju ženka polaže u intervalu od dva dana 4-6 belih jaja. Period inkubacije je teško precizno odrediti zbog same komplikovanosti gnezda i kontrole jaja, ali se ona kreće između 22-26 dana. Mladi po izleganju ostaju u gnezdu 6 nedelja i nakon izletanja već posle nedelju dana počinju sami da traže hranu, što je takođe vrlo neobično za papagaje. U toku jedne sezone roditelji mogu da izvedu i po dva legla, a najčešće koriste isto gnezdo i u nekoliko narednih godina.





Veličina kaluđerica je oko 27-30cm što ih ubraja u srednje papagaje. Ima stepenasto plavo zeleni rep i jaka zelena leđa, dok su grudi svetlo sivo plave sa teget crnim poprečnim prugama. Čelo je sivo drap, temeni deo glave je zelen, krupne crne oči i prilično snažan beličasto siv kljun su karakteristike ovih papagaja. Mužjak je neznatno krupniji, a mladi se razlikuju od roditelja po nešto umerenijim bojama i grudi su im sivkaste sa slabo izraženim prugama, dok kasnije postaju plavičaste, a pruge intenzivne i izražajne, što ih svrstava u jedinstveni red Myiopsitta. U jatu se prilično glasno oglašavaju, naročito kad su u opasnosti ili kad primete nešto neuobičajno.

Hrane se kao i većina drugih vrsta srednjih papagaja, tj. semenjem prosa, ovsa, suncokreta, svetlog semena, sirka šećerca, američkog sirka, konoplje i kanarinskom hranom uz obavezan dodatak minerala i vitamina. Naravno, ne smemo zaboraviti voće i povrće koji dopunjuju semensku hranu.

U svojstvu kućnog ljubimca, kaluđerica je u početku bučna, dok se ne navikne na ukućane, posle čega se sve ređe tako oglašava, a kako poseduje mogućnost oponašanja govora do stotinak reči, to će veoma brzo postati veoma blizak kućni ljubimac. Ono što kaluđericu još izdvaja od drugih vrsta papagaja je i to što će se uvek glasno oglasiti kad vam u stan uđe nepoznata osoba, što je, figurativno rečeno, svrstava u prirodni alarm i vlasnika obaveštava o prisutnosti nepoznate osobe iako on u tom trenutku nije u prostoriji gde je papagaj.

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Kaludjerica-2
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSre Nov 10, 2010 4:37 pm

Kaludjerice su meni jako interesantni papagaji, davno sam citao u jednom casopisu da se mogu drzati u otvorenim volijerama odnosno kao golubovi, znaci sa ispustom za slobodno letenje. Pre par godina bio sam u poseti Mikiju i njegovom divnom Zoovrtu i kod njega sam se uverio u ovu pricu, jato kaludjerica je slobodno letelo po drvecu i uvek se vracalo u volijeru. Princip je u potpunosti isti kao i kod golubova znaci drze se u zatvorenoj volijeri dok se ne izlegu prvi mladunci a onda se slobodno vrata volijere mogu ostaviti otvorena.
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSre Nov 10, 2010 6:11 pm

Potpuno tacno i istinito . Mnogima i zbog tog ponasanja nije jasno ni dan danas dali kaledjerica i pripada rodu papagaja . U Italiji i drugim zoo vrtovima u drzavama ciji su zoo vrtovi na mnogo vecem nivou nego nazalost i bilo koji nas , kaludjerice su pustene i odlaze i dolaze
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSre Nov 10, 2010 6:16 pm

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) 60373_1280531913865_1847077934_565750_2699202_nKaluđerica (Myiopsitta monachus) 60373_1280531953866_1847077934_565751_6633831_n
Nazad na vrh Ići dole
nebojsa

nebojsa


Broj poruka : 108
Datum upisa : 06.06.2010
Godina : 46
Lokacija : Kruševac

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSre Nov 10, 2010 7:27 pm

Brojne kolonije ovog papagaja naseljavaju urbane sredine širom evrope i severne amerike. Jedan veći problem sa njihovim naseljavanjem u urbanim sredinama su izuzetno masivna gnezda koja najčešće svijaju na elektro instalacijama (strujnim vodovima, svetiljkama...).
Kao naprimer na ovim slikama:
Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Nine_in_nest

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) 121528174_d13247dbc1

Mada znaju da budu čak nekoliko desetina puta masivnija od ovih na slikama.




Nazad na vrh Ići dole
MILAN

MILAN


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.08.2010
Godina : 32
Lokacija : BEZDAN

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Nov 11, 2010 1:28 pm

Čuo sam za tu priču kod Mikija o kaludjericama, ali bilo je i Patagonaca pustenih.....sve je to bilo lepo ali saobraćaj je učionio svoje tako da je dosta ptica stradalo bas od kamiona, ali i od drugih stvari....tako da danas pustenih papagaja nema, ali ko voli veće ptice moze da uziva u potpuno slobodnim flamingosima(doduse neki su sa kupiranim krilima)......
ustvari bude nekada ara i kakadua na slobodi.... Very Happy Laughing
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Nov 11, 2010 5:23 pm

MILAN ::
Čuo sam za tu priču kod Mikija o kaludjericama, ali bilo je i Patagonaca pustenih.....sve je to bilo lepo ali saobraćaj je učionio svoje tako da je dosta ptica stradalo bas od kamiona, ali i od drugih stvari....tako da danas pustenih papagaja nema, ali ko voli veće ptice moze da uziva u potpuno slobodnim flamingosima(doduse neki su sa kupiranim krilima)......
ustvari bude nekada ara i kakadua na slobodi.... Very Happy Laughing

ja sam sebi zacrtala za narednu godinu ako bog da , makar jedan par da ukrasi i dopuni dvoriste . I sad sam za komsije potencijalna zrtva a kad nabavim kaludjerice bice kao da sam sebi nacrtala metu na celo ! ali ko i siska cheers
Nazad na vrh Ići dole
zvucnik

zvucnik


Broj poruka : 21
Datum upisa : 26.03.2011
Godina : 32
Lokacija : krusrvac-prokuplje

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSre Mar 07, 2012 11:55 pm

E ovo me jako zainteresovalo, nisam ni sanjo da papagaji mogu da se drze kao golubovi,i slobodno da se pustaju,.Sve mi se cini da ce sledeca vrsta koju budem nabavljo biti kaludjerica.PS ima li neko sliku ili klip iz tog mikijevog zoovrta
Nazad na vrh Ići dole
zoran kiza

zoran kiza


Broj poruka : 22
Datum upisa : 08.01.2011
Godina : 46
Lokacija : Beograd

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Mar 08, 2012 9:16 am

ovo je super.
Nazad na vrh Ići dole
Aleksandar Djuric

Aleksandar Djuric


Broj poruka : 138
Datum upisa : 05.10.2011
Godina : 26
Lokacija : Vlasotince

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Mar 08, 2012 4:10 pm

zvucnik ::
E ovo me jako zainteresovalo, nisam ni sanjo da papagaji mogu da se drze kao golubovi,i slobodno da se pustaju,.Sve mi se cini da ce sledeca vrsta koju budem nabavljo biti kaludjerica.PS ima li neko sliku ili klip iz tog mikijevog zoovrta

http://www.avikultura.com/t855-zoo-vrt-miki
Nazad na vrh Ići dole
zvucnik

zvucnik


Broj poruka : 21
Datum upisa : 26.03.2011
Godina : 32
Lokacija : krusrvac-prokuplje

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Mar 08, 2012 7:53 pm

Slike su odlicne,ali nema kaludjerica,moze li neko nesto opsirnije da kaze o tom slobodnom pustanju,bas sam se zagrejo za to
Nazad na vrh Ići dole
Carli




Broj poruka : 21
Datum upisa : 22.02.2012
Godina : 40
Lokacija : Kikinda

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Mar 08, 2012 10:34 pm

Dok je mlada ptica ne mogu se raspoznati polovi pa je najbolje uzeti vise mladih ptica (npr 6,7 ili Cool staviti ih zajedno u volijeru i cekati ih. Video si na slikama da prave gnezda, pricvrsti se horizontalno parce zice ili drvene ploce na kojem ce da prave gnezdo od grancica koje se ubacuju u kavez ali je po meni bolje resenje da se ubaci kucica sa piljevinom. Kad prave od grana moze se desiti da ne nemeste dno kako bi trebalo pa bi se jaja hladija a isto se ne moze kontrolisati potomstvo. Prijatelj mi drzi kaludjerice pa znam da kad ih pustas moras da racunas na to da ti se nece uvek sve vratiti. Saobracaj, otrovi u ataru, bahatost ljudi kod kojih zaluta u objekte, krupnije ptice grabljivice su najveci problemi. Kad se udaljuju od kuce uvek slece jedna po jedna na udaljenosti da se mogu dozivati.
Nazad na vrh Ići dole
zvucnik

zvucnik


Broj poruka : 21
Datum upisa : 26.03.2011
Godina : 32
Lokacija : krusrvac-prokuplje

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimePet Mar 09, 2012 7:42 pm

To kada se udaljavaju koliko daleko idu?dali se oni uvek vrate osim, ako ih nesto ne usmrti?Ja zivim u selu tako da nebi trebalo da bude problena od saobracaja,grabljivica nema,
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSub Mar 10, 2012 11:42 am

Po podacima koje imam od kolege koji ima povece jato kaludjerica koje slobodno lete znaju da odu cak i po vise kilometara daleko . To su inace ptice koje su se kod njega od maticnih parova pretvorile u celo jato . tacnije receno kod njega su odrasle . Ovde je neko napisao mislim da je bio Milance svaki takav odlazak ptica je rezican kako u gradu tako i na selu uvek postoji opasnost da se ptici nesto desi . saobracaj , pesticidi , psi macke , grabljivice pa cak i ljudska nemarnost , neznanje i zloba . Svaki izlet van voaliere nosi rizik .
Nazad na vrh Ići dole
pedja cb

pedja cb


Broj poruka : 353
Datum upisa : 02.09.2010
Godina : 48
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSub Mar 10, 2012 10:04 pm

Rea ::
Po podacima koje imam od kolege koji ima povece jato kaludjerica koje slobodno lete znaju da odu cak i po vise kilometara daleko . To su inace ptice koje su se kod njega od maticnih parova pretvorile u celo jato . tacnije receno kod njega su odrasle . Ovde je neko napisao mislim da je bio Milance svaki takav odlazak ptica je rezican kako u gradu tako i na selu uvek postoji opasnost da se ptici nesto desi . saobracaj , pesticidi , psi macke , grabljivice pa cak i ljudska nemarnost , neznanje i zloba . Svaki izlet van voaliere nosi rizik .
Nisam znao da kod nas postoje odgaivaci koji drze kaludjerice i to otvorene voleo bi to da vidim,dali bi htela da mi kazes koji je to odgaivac?
Nazad na vrh Ići dole
Rea

Rea


Broj poruka : 760
Datum upisa : 31.10.2010
Godina : 50
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeNed Mar 11, 2012 1:28 am

Poslacu ti podatke ili kd naidjes sve jedno si tu u prolazu
Nazad na vrh Ići dole
northstar

northstar


Broj poruka : 25
Datum upisa : 06.02.2012
Godina : 53
Lokacija : Beograd

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeNed Avg 05, 2012 10:19 pm

Stara tema, no nema veze, da se nadovezem. Pre 6 dana mi je stigla plava rucno hranjena kaludjerica, vidi se na mom avataru, preslatko, umilno i brbljivo stvorenje. Za mene jedan od najsladjih i najfascinantnijih papagaja. Godinama sam zelela da je uzmem i najzad je kod mene Smile Jeste da je malo bucna u poredjenju s tigricama koje isto imam, ma sta malo, bucan je do bola, usi probija, doduse samo ujutru, posle nesto brblja za sebe i igra se, ali ja i moji ukucani je obozavamo. Jedva cekam da pocne da govori, vec je poceo da imitira i vezba poljupce. Opasnik mali! Jos uvek ne znamo kog je pola, ali uskoro radimo DNK analizu. Lepo se slaze s dve tigrice koje takodje imamo. Sve u svemu, medena pticica. Volim ja i druge vrste papiga, senegalca i braunouhog posebno, ali kaludjerica je za mene broj 1 Smile
Nazad na vrh Ići dole
northstar

northstar


Broj poruka : 25
Datum upisa : 06.02.2012
Godina : 53
Lokacija : Beograd

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Avg 09, 2012 1:00 am

Plave kaludjerice su posebne Smile
Nazad na vrh Ići dole
w1ktor

w1ktor


Broj poruka : 13
Datum upisa : 09.02.2012
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeČet Jan 10, 2013 12:18 am

Posle koliko meseci postaju polno zreli ??? Smile
Nazad na vrh Ići dole
Matija95

Matija95


Broj poruka : 643
Datum upisa : 12.12.2011
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSub Jan 12, 2013 11:28 pm

Zreli su tek posle 12 meseca, a ne preporucuje se da se pustaju pre 18 meseca pozz.
Nazad na vrh Ići dole
w1ktor

w1ktor


Broj poruka : 13
Datum upisa : 09.02.2012
Godina : 28
Lokacija : Indjija

Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitimeSub Jan 12, 2013 11:29 pm

hvala Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Kaluđerica (Myiopsitta monachus)   Kaluđerica (Myiopsitta monachus) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kaluđerica (Myiopsitta monachus)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Papagaji :: Srednji papagaji-
Skoči na: