Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Ektoparazitik

Ići dole 
+25
Alexandar
border
Aleksandar Djuric
Sasa.Ml
Iwan97
Marjan
rade
MILAN
bastard kv
mica vasic
klokkende
Jovo13
mokijam
momoks
DraganKG
Grumpy
Luckyboy
SrdjanKG
igorsand
dr.nenad86
szigics
rtomek
Bogdanik
Sale77-Nis
Laza
29 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 10:44 pm

pozzdrav
Ja Avisan koristim redovno godinama, na desetine litara naručujemo u klubu i za ostale članove, pretežno koristim kod egzota prilikom čišćenja kaveza obavezno poprskam sve naročito ispod tepsije i na mestima gde se mogu zavući paraziti, pa se sa tim tretiraju i gnezda ali i ptice , uvek svaku novu pticu koju donesem pre nego ga pustim u odvojeni kavez ( karantin) tretiram sa Avisanom, zasad niksam imao lošeg iskustva sa njim mada ga koristim već 7-8 godina , kod egzota kada su mladi još u gnezdu pa je gnezdo već jako prjavo od izmeta onda povadim mlade i dobro poprskam gnezdo pa stavim malo suvog sena pa vratim mlade , i u samoju prostoriji gde držim ptice naučio sam poprskati kritična mesta i zasad mi deluje dobro jer nisam nikad imao problem sa parazitzma
pozzdrav ROBY
Nazad na vrh Ići dole
igorsand




Broj poruka : 201
Datum upisa : 11.03.2010
Lokacija : Zrenjanin

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 10:44 pm

Dali je ovo ektoparazitik?

Ektoparazitik - Page 2 Scalyface3.th
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 11:04 pm

Meni ovo (koliko moze da se vidi na slici!) vise lici na nesto gljivicno! Videcemo sta ce drugi reci!
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 11:18 pm

slažem sa sa Kremčetom mislim da je nešto gljivično , to kod tigrica je dosta česta pojava , dok sam imao tigrice kada sam uočio slične probleme na klunu ptice, mazao sam običnim uljem (zejtin) što je preporučio jedan moj prijatelj sad već nažalost pokojni ptičar od koga sam puno što šta naučio , samo kap ulja na prst pa lepo namažeš kljun , probaj slobodno jer ako ne pomogne nikako naškodit neće ...pa ako uspe to bolje
pozzdrav ROBY
Nazad na vrh Ići dole
igorsand




Broj poruka : 201
Datum upisa : 11.03.2010
Lokacija : Zrenjanin

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Mar 23, 2010 11:31 pm

Protiv ovog imam izuzetan lek!
Nego sam mislio da ga predlozim kao sto sam vec napisao. Znam da ljudi prskaju, a meni je to prskanje uvek malo komplikovano i opasno izgledalo.
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 9:22 am

I ja sam imao losa iskustva sa avisanom jedared mi je zamalo crko guld i oporavak je trajao cetri meseca.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 9:36 am

Ni ja,kao i Roby,nemam losih iskustava sa Avisanom!!!
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeNed Maj 16, 2010 10:27 pm

Ja mislim da je avisan izuzetan ektoparazitik samo ga treba pazljivo primenjivati. Kada sam kupio svoj prvi par crvenocelih aratingi nikako nisam mogao da im oporavim perje pa sam sumnjajuci na perojede uzeo avisan i isprskao par. Posto je zenka bila vise ostecena nju sam maltene natopio. Nedugo nakon vracanja u kavez sisla je dole i stala u cosak. na stranu to sto sam dao poveci novac, zao mi je bilo ptice i moje glupe glave. To je krupna i jaka ptica ali je celu noc povremeno sam je obilazio stajala u dnu kaveza i na moj ulazak se pela na precku. kada bih izasao ona je ponovo silazila dole i nakon odredjenog vremena pocela da grize piljevinu kojom je posuto dno kaveza da upija izmet. Skoro 24 sata je bolovala i oporavila se. Nakon ovoga sam taj par vise puta prskao avisanom ali vrlo pazljivo dozirano i nije bilo nikakvih problema. u prolece sam sve papagaje prilikom prebacivanja u spoljnje volijere takodje isprskao pazljivo i dozirano i nije bilo negativnih reakcija. Dakle, hteo sam da kazem da je to jak hemijski rastvor i da treba pazljivo sa njim pazeci na kolicinu prskanja i mesto i nece biti problema.
Nazad na vrh Ići dole
momoks

momoks


Broj poruka : 191
Datum upisa : 22.04.2010
Godina : 56
Lokacija : Svilajnac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeNed Maj 16, 2010 10:32 pm

igorsand ::
Dali je ovo ektoparazitik?

Ektoparazitik - Page 2 Scalyface3.th
ne znam sta je ali sam ja moju tigricu izlecio postupajuci po savetu veterinara koji mi je dao savet da u malo svinjske masti umesam sumpor u prahu i pomocu cackalice nanesem na obolela mesta. kod mene je bilo uspesno probaj pa javi, ne moram ti govoriti da pazis na oci i nosne otvore.
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Upomoc pipa   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 11, 2011 5:19 pm

Interesuje me kako da istrebim pipu kod zivine? Neznam mozda se ta bubica zove drugacije ali u mom kraju se zove pipa. Konkretno pipa se pojavila u kokosinjcu prskali smo etolom i nista,tri koke su nam uginule od nje, a sad se pojavila i u susednom objektu gde sam ja taman planirao da ubacim kaveze sa papagajima. Tu mi je bila kvocka na jajima i uginula je tako lezeci.....
Interesuje me da mi neko kaze ime preparata pozeljno bi bilo vise naziva koje koristite jer gde sam god trazio u apotekama niko konkretno nema nista za pipiu...
hvala
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 11, 2011 8:15 pm

Ja sam pokusavao sa raznim preparatima,etiolom,neostomatosanom,i jos nekim preparatima i nista nije pomoglo,kad nalegnem kvocku obicno bude ne nekom novom mestu pa je pipe ne nadju odmah a kad primetim bar jednu ja gnezdo i kvocku dobro isprskam etiolom u prahu i to ih otera za neko vreme,a pre mi tako pipe napale jednu kvocku i ustala mi sa jaja dan kad su krenuli da se izlezu pilici,srecom pa sam u komsiluku nasao kvocku pa su se svi izlegli.Inace meni je jedini spas od toga sto celokupnu zivinu cim olista oras naviknem da na njemu spava,i onda kad one krenu posle dve,tri veceri da izlaze jer nisu kokoske spavale u kokosaru,ja skinem daske,ocistim,poparim a u kokosar ubacim slamu ili novine i zapalim,ali i tada ne uginu sve ali se bar tako smanji broj i nestanu jer nista ne spava u kokosaru,drugo mi nista nije pomagalo Crying or Very sad
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Jun 07, 2011 11:39 am

Imam problem sa pipom, trenutno je oguglala na sve preparate koje sam koristio protiv nje. Takodje sam dezinfikovao kaveze i prostorije, ali posle nekoliko dana se je opet pojavljivala. Cak sam pokusao narodnom medicinom listom ORAHA i stajalicama od BORA da ih se resim, medjutim ovo su neke genetski modifikone PIPE. Zeleo bih da cujem kakva su vasa iskustva sa koriscenjem FRONTLINE a za pse na pticama. Cuo sam i za pozitivna i negativna iskustva, zelim da cujem vasa. Kakav preparat uzeti?
Nazad na vrh Ići dole
klokkende




Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 52
Lokacija : Uzice

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeUto Jun 07, 2011 2:57 pm

Ako koristis FRONTLINE uzmi samo COMBO. A mozes i IVERMECTIN. Pisano je vec o Ivermectinu ja mislim. Na ove preparate pipa sigurno nije oguglala!
Nazad na vrh Ići dole
mica vasic

mica vasic


Broj poruka : 86
Datum upisa : 18.12.2010
Godina : 52
Lokacija : Aleksinac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 1:50 am

.


Poslednji izmenio mica vasic dana Uto Dec 24, 2013 6:18 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
mica vasic

mica vasic


Broj poruka : 86
Datum upisa : 18.12.2010
Godina : 52
Lokacija : Aleksinac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 2:09 am

.


Poslednji izmenio mica vasic dana Uto Dec 24, 2013 6:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
klokkende




Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 52
Lokacija : Uzice

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 7:43 am

mica vasic ::
Bogdanik ::
Imam problem sa pipom, trenutno je oguglala na sve preparate koje sam koristio protiv nje. Takodje sam dezinfikovao kaveze i prostorije, ali posle nekoliko dana se je opet pojavljivala. Cak sam pokusao narodnom medicinom listom ORAHA i stajalicama od BORA da ih se resim, medjutim ovo su neke genetski modifikone PIPE. Zeleo bih da cujem kakva su vasa iskustva sa koriscenjem FRONTLINE a za pse na pticama. Cuo sam i za pozitivna i negativna iskustva, zelim da cujem vasa. Kakav preparat uzeti?


Ti ustvari nisi ni objasnio tvoj problem... sta si koristio i kako ? jel imas pse ili zivinu u blizini ? jel ti ptice budu i napolju, ili iznosis po neku ? Te "modifikovane" su mozda buve , stenice ... A taj FRONTLINE je ustvari rastvor IVERMECTINA koji inace mozes naci kod svakog veterinara , i to u odnosu 1:12 (ne rastvara se u vodi , veterinar to zna) , dve kapi na potiljak na kozu i to ponoviti za osam dana. Ja imam odlicna iskustva . ali to je dobro samo protiv onih vasi (pipa) sto se hrane krvlju ptica, ove druge se tako ne uniste. Trebao bi da u neki rastvor okupas ptice ,ako se same kupaju i piju od toga sigurno dobijaju proliv, najbolje da ih rukom potapas do grla, drzis tako 1-2 minuta i onda vadis. Taj isti rastvor pojacas i time isprskas kaveze i prostorije, i onda u sva moguca "skrovista"(npr ispod fioka, iza kaveza...sva potencijalna mesta a nedostupna pticama) posolis otrov u prahu (on inace deluje duze), i jos u prostoriju navuces sto vise brsljana (a taman ti dobro dodje i kao dekoracija). poz

FRONTLINE nije rastvor IVERMECTIN-a. Oni imaju totalno razlicite aktivne supstance.
Nazad na vrh Ići dole
mica vasic

mica vasic


Broj poruka : 86
Datum upisa : 18.12.2010
Godina : 52
Lokacija : Aleksinac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 12:33 pm

.


Poslednji izmenio mica vasic dana Uto Dec 24, 2013 6:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 1:11 pm

Nemam ni kuceta ni maceta Smile, a nemam ni zivinu. Ove probleme nisam imao prosle godine, a dobio sam pipu ili preko nabavljenih ptica ili preko vrabaca.
Ptice drzim u zatvorenim prostorijama, sem para stiglica koji je napolju.
Ponekad iznesem napolje ptice, ali u poslednje vreme retko da ne bih uznemiravao par stiglica koji ima mlade.
Buve sigurno nisu, jer znam sta su buve. Ovo su pipe, nalaze se u razlicitim stadijumima razvoja od sitnih crvenih od krvlju do odraslih crno-crvenih koji imaju sitne bele tackice. Obicno se nalaze ispod stajalica, ispod vratanca ispod tacne i itd.
Ja sam do sada kada ih nisam primecivao ipak preventivno prskao SAMO kaveze AVISANOM. Dok sada kada sam ih otkrio prskam i ptice, ali to nikako ne pomaze. Mozda ih on ubije, ali ostanu jajasca koja opet obnove populaciju za par dana. Kada sam video da sredstvo ne radi, nasao sam u Vet apoteci PERMAGADIN C bocica od 10 Ml rastvara se u vodi 1ml na 1 l. Njime sam OKUPAO kaveze i stajalice, poprskao svuda gde su se ptice nalazile, opet nista. Pre toga sam u gnezdima gde sam imao mlade ispod gnezda u korpi stavljao list oraha, medjutim posle 2 dana bih nalazio pipe kako idu po orahu i od toga sam odustao. Zamenio sam sve stajalice, stavio Borove , cak sam i namerno ostavio smolu koja izlazi na krajevima. Posle 2,3 dana sam nalazio pipe na toj smoli i to nije toliko delotvorno.
Znaci da idem u Vet apoteci i da trazim Ivermectin, i da kapljem za vrat pticama?
U Leskovcu ima samo 2 apoteke, valjda cu naci. A za kaveze cu uzeti neki totalni otrov , pa cu ih posle pre upotrebe oprati vodim.
Hvala puno
Nazad na vrh Ići dole
bastard kv




Broj poruka : 24
Datum upisa : 03.10.2010
Godina : 52
Lokacija : kraljevo

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 10:18 pm

bogdanik ako ne nadjes ivermektin javi se jel cu ja za neki dan kod cira u leskovac pa da ti ponesem evo i broj telefona 062 503 505
Nazad na vrh Ići dole
MILAN

MILAN


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.08.2010
Godina : 32
Lokacija : BEZDAN

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 10:23 pm

Nisam čitao prethodne postove, mozda je vec neko spomenuo...Ivermektin je za šugu i gliste, a kao ciljne vrste su spomenute ovce, svinje i goveda. Kod ovaca i svinja 1 ml se daje na 33 kg, a kod goveda 1 ml na 50 kg, daje se subkutano-pod kozu. Za aplikaciju ovog leka na pticama prvi put sada cujem, ali ajd ako je neko probao i ako je sve u redu proteklo, zasto ne pokusati.
Ono sto sam hteo reci-napisati Bogdaniku je sledece: Najbolje je da nađeš u svom mestu nekog veterinara i poneses spric i iglu, pa nek ti izvuce malo leka ( jer verovatno ti ne treba vel. kolicina), inace lek se nalazi u pakovanju od 30,50,100 ml.
30ml kosta negde oko 650-700 din, a 30 ml...neverujem da ces potrositi, jer ja na svinje nisam toliko potrosio Smile
Lek je proziran i sličan je ulju tj. kako bih reko kao da je mastan-nadam se da razumete sta oću da kazem-napisem...
eto toliko od ovog Milana koji je isao za veterinara, a zavrsio za komunalca! Pozz i srecno Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
mica vasic

mica vasic


Broj poruka : 86
Datum upisa : 18.12.2010
Godina : 52
Lokacija : Aleksinac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 10:48 pm

.


Poslednji put izmenio mica vasic dana Uto Dec 24, 2013 6:16 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
rade

rade


Broj poruka : 175
Datum upisa : 07.01.2011

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 08, 2011 11:08 pm

Bravo mico ,pravi si kolega, uslici i reci ....zelim ti sve najbolje u odgoju vidi se da si pravi...hvala na objasnjenju cheers
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeČet Jun 23, 2011 10:33 pm

VAŠI KOD PTICA


Povećanjem temperature ,i dolaskom letnjih vrućina,pojavljuju se kod naših pernatih ljubimaca vaši. Užas koji može da zadesi svakog odgajivača ptica. Ali uz odgovarajuće svakodnevne ,nedeljne ,mesečne ,šestomesečne i godišnje poslove u odgajivačnici možemo da spšrečimo pojavu vaši u odgajivačnici ,a samim tim spasimo naše ptice muka koje bi ih zadesile .Vaši delimo u dva soja :vaši koje sišu krv i vaši koje se hrane perijem ptica .Oba dva soja su veoma opasne po naše ptice .Pa ako ih na vreme ne suzbijemo može da dođe i do smrti ptice.
KRVNE VAŠI
Pojavljuju se u volijerama i kavezima koji su zapušteni t.j. u kojima higijena nije na vrhunski nivo primenjena. Donošenjem neproverenih ptica koje nisu prošle karantin kod odgajivača.U volijerama koje se nalaze u dvorištu koje su u stalnom kontaktu sa divljim pticama.Krvne vaši su noćni paraziti (vampiri)koji noću izlaze iz tamnih delova kaveza i pukotina i kreću u potragu za pticama na kojima se hrane, sišući im krv .Malih su dimenzija,pa su veoma teško uočljive odgajivaču. Ali svaki odgajivač u ovom vremenskom periodu treba da odžava higijenu na vrhunski nivo i proverama svih mogućih mesta gde se one mogu sakriti na vreme uočiti i preduzeti adekvatne mere.Krvne vaši su danju žućkaste ,braon boje a krajem noći i u ranim jutarnjim časovima crvene boje koju dobijaju od posisane krvi svog domaćina PTICU.Veoma se brzo razmnožavaju a samim tim mogu da naprave pravi pakao odgajivaču i samim pticama.Polažu veoma veliki broj jaja koja se za dva dana izlegu a posle samo deset dana spremne su za razmnožavanje. Dešava se kada su u velikom broju prisutne na ptici da ptica noću poleti i počupa sva letna pera i rep.Pa zato odgajivač treba da bude uvek na oprezu. PEROJEDI Postoje i vaši koje jedu perije ptica. Nisu toliko opasne kao krvne vaši ,ali mogu toliko da naruže pticu da može da ptica krene u mitarenje,a kasnije do pojave ozbiljnih komplikacija.Perojedi se zadržavaju tokom celog dana na ptici i hrane se korenom i samog pera. Toliko mogu da oštete pera da ptica jednostavno nemože da poleti.Dosta se lakše suzbijaju od krvne vaši. Nanošenjem svakog insekticida za tu namenu dobijamo bitku ,ali ako smo zakasnili perije je već oštećeno i ptica jednostavno nije više za izložbu. Nabrojaću nekoliko bitne obaveze odgajivača oko sprečavanje najezde vaši kod naših ptica.U mojoj odgajivačnici obraćam pažnju na higijenu,jer je vrlo bitna . Pod higijenom podrazumevam svakodnevne,nedeljne,mesečne,polugodišnje i godišnje obaveze.

Svakodnevne:
Zamena vode za piće i kupanje uz pranje poilica i kupatila.
Provera zdravstvenog stanja svih štiglica,pravovremeno otkrivanje bolesne ptice i adekvatno zbrinjavanje u tkz. ptičiju bolnicu o kojoj ću kasnije reći nešto više.
Provetravanje odgajivačnice.
Hranjenje ptica ispravnom (zdravom)hranom
Nedeljne:
Zamena peska.
Pranje stajalica.
Čišćenje odgajivačnice.
Provera semena u skladištu.
Mesečne:
Pranje hranilica.
Dezinfekcija volijera avi-sanom.
Zamena gnezda po izletanju mladih(sezona razmnožavanja).
Polu-godišnja:
Zaštita ptica od parazita nanošenjem pulmomectine (srestvo protiv ptičijih krpelja, pipa perojeda).Način primene:pipetom se nanosi jedna kap pulmomectine na vrat ptice,nakon četri nedelje ponoviti, a potom sledećih šest meseca naneti još jednu kap.Tako pticu zaštićujemo od dosadnih i vrlo opasnih malih parazita.
Godišnja:
Detaljna dezinfekcija odgajivačnice(krečenje zidova).
Pranje mini-volijera i opreme vrelom vodom ili nekim dezinfikcionim srestvom.
I ako smo održavali higijenu i preduzeli sve mere predostrožnosti ponekad vaši probiju barijeru i napadnu naše ptice. Onda moramo brzo da reagujemo. Dezinfikujemo celu prostoriju ,volijeru ,kavez i svu opremu koju koristimo .Ptice istretiramo nekim preparatom koji nije štetan za njihovo zdravlje . U poičetku sam koristio AVI-SAN ,a u poslednje vreme sprej KOLUMBINU protiv svih vrsta vaš i krpelja proizvođač je Versela Laga .Veoma se je dobro pokazao i kao preventiva mada ga proizvođač preporučuje kao idealno srestvo za suzbijanje svih vrsta vaši na pticama i samih gnezda i mestima gde one borave tokom dana.Najbolja zaštita je preventiva da kasnije nebi imali problema. Svaki put kada imamo okršaj sa vašima treba ptice pojačano hraniti jačom hranom ,sa dodavanjem multivitamina u vodu za imunitet.Smestiti pticu na mirno mesto gde će se ona oporaviti od napada malih ,ali veoma opasnih parazita (vampira).

Autor Marjan Stanijev iz Pirota
Nazad na vrh Ići dole
mokijam




Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.04.2011
Godina : 39
Lokacija : Paracin-Striza

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimePet Jun 24, 2011 6:26 am

A gde mogu da se nabave ovi preparati? Da li moze da se naruci preko interneta. konkretno me interesuje ovaj pulmomectin?
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 26, 2011 5:35 pm

Ja sam nabavio frontline combo za male pse, ampula sadrzi o.67 ml a skupa je kao suvo zlato. Nadam se da ce imati 6,7 kapi, a ako deluje nabavicu za ostale ptice. Moze neko da mi kaze da li sa sigurnoscu mogu ovo da stavljam pticama, ne bih da koristim ptice kao zamorcice, a cuo sam i za negativna iskustva sa frontline om.
Dalje zanima me kakav je to sprej od frontline a koji je "keva" za pipe, posto sam u istoj radnji video i neke sprejeve, pa bih voleo da saznam da li je to to ?
Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ektoparazitik - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Ektoparazitik   Ektoparazitik - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ektoparazitik
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Odrzavanje :: Nega i zaštita ptica :: Preventiva-Vakcinacija-
Skoči na: