Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 SVRAKA-pica pica

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Maj 03, 2010 11:24 pm

SVRAKA-pica pica Picapica
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Maj 03, 2010 11:25 pm

SVRAKA-pica pica Svraka
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Maj 03, 2010 11:26 pm

SVRAKA-pica pica Malasvraka
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Maj 03, 2010 11:57 pm

-Svraku svako poznaje po njenom crno belom perju i dugom repua domacice na selu ne samo sto je poznaju vec i mrze.Ona ispija jaja i hvata pilice.Ali,po poljima se pretezno hrani misevima,jajima i mladuncima ptica i insektima tako da stetu donekle nadoknadjuju tamanjenjem poljoprivrednih stetocina.Gnezdo svrake je smesteno na drvetu ili visokom sibljuOdozgo je pokriveno "krovom" od siblja i po tome se razlikuje od gnezda drugih vranaPravi su majstori da pronadju dobar materijal za izgradnju gnezda,noseci u kljunu komadice armature,pa cak i elektrode za varenje celicnih konstrukcija usta sam se i sam vise puta uverio.Osim toga,svraka kad gradi gnezdo,i kad lezi na jajima rado u njega donosi sve sarene i svetlucave predmete,slomljena ogledalca,komadice stakla,sarene krpice i konce,sjajne metalne delove,sapun a ponekad i neki nakit.Svraka se kod nas svuda gnezdi,ali ne iznad 1400 metara nv.Stanarica je a zimi se pojavljuju malobrojne skitnice sa severa.
Svraka ima dugo telo koje se lako prepoznaje po belim krilima i crnom telu.Na donjem delu ledja perje je tamnoplave boje i metalna odsjaja.Uglavnom je duga od 40-51 cm i teska oko 100 grama.Ima crn kljun za hvatanje buba i drugih sitnih zivotinja.Njen rep takodje je crn.Svraka je crno bela ali sare zavise od klase.Potiljak gornji deo vrata i ramena su beli kod muzjaka,a sivi kod zenki.Ostatak tela je crn.Oci odraslih ptica su kestenjasto smedjeSvrake mogu biti veoma agresivne tokom sezone parenja i desava se da napadnu ljude ili kucne ljubimce.U Evropi svrake jedino nema na Islandu.Inace zanimljivo je da na reop kod svrake otpada 26 santimetara.Vrat,ledja i gornji deo grudi su sjajni,tamnocrni sa zelenkastim prelivom.
Svrake su veoma ceste i istaknute ptice.Grupe od najvise 24 ptice preko cele godine zive na teritoriji koju svi clanovi grupe aktivno brane.Grupa zavisi od ove teritorije zbog potreba legla gnezda iprehrane.Svrake se mogu naci gde god poastoje kombinacije drva i obliznjih otkrivenih prostora,ukjlucujuci parkove i igralista.Ne nalaze se jedino u gustim sumama i susnim pustinjama.Svraka hoda duz zemljista trazeci insekte i njihove larve.Ptice ce takodje uzeti hranu koju im m daju ljudi i cesto ce uci u otvorene kuce da mole za hranu.Jede insekte crve,,raznovrsne male kicmenjake,bobice poljskih plodova i razno zrnevlje.U prolece je veoma stetna jer nemilosrdno pljacka gnezda sitnih ptica pevacica.Gnezdo svraka pravi na visokom drvecu.Donja p[odloga je od suvih grancica i trnja,na njih slaze debeo sloj ilovace a u gnezdo stavlja fine korencice i zivotinjsku dlaku.Citavo gnezdo pokriva prirodnim krovom od trnja i suvih grana i tako se stiti od napada grabljivica.Razmnozavanje se vecinom odvija u prolece.Zenka u gnezdo snese od 5-8 jaja i na njima lezi 3 nedelje.Iz njih se izlegu ptici koji nemaju perje.Nakon nekoliko dana,ptici vec imaju crno belo perje.Gnezda grade na spoljnim granama drva na visini do 15 metara od tla...... Smile
literatura;
enciklopedija Britanioka
encikloopedija ptice srbije;jovan rasajski
linkovi
hr wikipedia.org
eng wikipedia.org
gornje podunavlje.com
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimeUto Maj 04, 2010 12:02 am

Nazad na vrh Ići dole
shtavica




Broj poruka : 4
Datum upisa : 09.09.2012

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 4:41 pm

Dragi prijatelji
imam veliki problem koji mi razara dusu.Nasao sam malu svraku pre dva i po meseca na usijanom asfaltu,ispalu iz gnezda.Bila je polumrtva,dehidrirana,nemocna da se odrzi na obliznjem drvetu kako bi se svrake spustile do nje.Doneo sam je kuci sa zeljom da probam da joj pomognem da prezivi.Na moju veliku radost,svrakica je ziva i zdrava.Sprijateljili smo se,malo vezali jedno za drugo,i tu nastaje moj problem.Trebalo bi je vratiti prirodi,svom jatu,ali me dusa boli kada pomislim da iz ovog izobilja hrane,vode,mira i paznje koju smo joj pruzili mora otici na "slobodu"gde je ne naucenu na prezivljavanje u "gradskoj prirodi"ocekuje sve suprotno od onoga sto je imala i ima.Ovde se svrake hrane verovali ili ne,hlebom koji ostavljamo supruga i a jatu golubova.Inace,i nema ih puno,tako da susret sa nekom svrakom i nije bas lak.Stanujem na prvom spratu(u pitanju je Banovo Brdo),imam terasu i nekoliko stabala ispred nje(dva tri cetinara i 3 oraha).Da ne duzim puno!Zanima me jedno!Kako i n
a koji nacin da je najbezbolnije(za nju)vratim prirodi!Da li postoji negde neko ko bi mi pomogao da se "prikljuci" prirodi i postane ne zavisni deo nje.Inace,pustam je po sobi tri do cetiri puta dnevno da leti.ima svoje navike sakrivanja hrane...U kucnim uslovima je sposobna za sve,ali....Bila je sa suprugom i sa mnom petnaestak dana u vikendici koja se nalazi u sumi,i tamo je pokazala da zna i da uhvati skakavca,leptira,muvu...(uz malu pomoc)Inace,sve se to odvijalo kada smo je drzali u velikom kavezu napolju.Preko dana je bila pustena usobici 2x4 u kojoj sam joj namestio tri cetiru drveta na koje je rado isla.Znam da ne mogu i ne smem zbog nje da je ostavim u zatvorenom,ali kako je i gde pustiti!?Da li ce se snaci?Molim da me razumete i pomognete mi da ova svrakica bude deo prirode!
Unapred Vam hvala za pomoc.
Slobodan

PS:Ako imate facebook,ukucajte "VETHOUSE" i pogledajte slike u albumu,kako njene,tako i dva goluba koje smo spasili i vratili svom jatu!(sa njima je bilo lako jer su se prikljucili ostalim golubovima kojih ima prilicno i koji su dobro hranjeni svakodnevno!

HVALA JOS JEDNOM!
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 5:31 pm

Ja mislim da ne bi trebalo da bude problema osim toga da nece imati strah od ljudi pa moze da nastrada na taj nacin.Sto se prehrane u prirodi tice,vrlo su snalazljive i jedu skoro sve sto mogu da pronadju.Najbolje bi bilo da je pustite negde van urbane sredine upravo zbog onoga sto sam kao prvo naveo,pozdrav..
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 5:36 pm

Iwan97 ::
Ja mislim da ne bi trebalo da bude problema
Misliti i znati iz iskustva nije isto Ivane ... Exclamation Exclamation Exclamation
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 5:51 pm

Ako je i iznositi svoje misljenje zabranjeno na ovom forumu,onda se izvinjavam.Ljudi uvek cekaju dugo da im neko odgovori pa im je ponekad cak i necije misljenje dovoljno.
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 7:51 pm

@shtavica,ukoliko želite da što bezbolnije pticu vratite u njeno prirodno okruženje obratite se
http://www.ptica.org/info/contacts.htm
Nazad na vrh Ići dole
shtavica




Broj poruka : 4
Datum upisa : 09.09.2012

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 8:14 pm

Ivane,hvala na misljenju koje si izneo!Svraka je specificna vrsta gde nema puno iskustva,jer neko i ako je othranio malu svraku,sigurno nije pri njenom pustanju razmisljao kao ja.Svi kazu,"SNACI CE SE",a niko ne pomislja na to,KAKO!Golub kog sam othranio i pustio,danima je stajao i spavao na krovu susedne zgrade,ne znajuci gde je i sta mu je ciniti.Tri dana mu je trebalo,(dok ga glad nije naterala)da sidje i prikljuci se drugim golubovima.Svi polete,vrate se,a on opet ostane sam na krovu.Na srecu,posle skoro nedelju dana je poceo da se ponasa kao i ostali,dok smo mi "kukali"i krivili sebe sto smo ga uopste pustili.Nije znao gde da doceka noc i sreca je sto mu je vreme bilo naklonjeno!Zanima me da li je svraka snalazljivija i da li ce je druge svrake prihvatiti ako se pusti na nekom drugom mestu.Zelim da njen susret sa prirodom bude sto bezbolniji za nju,pa me svacije misljenje i iskusvo u slicnim slucajevima zanima.To se odnosi Nikola i na tebe!
Nazad na vrh Ići dole
shtavica




Broj poruka : 4
Datum upisa : 09.09.2012

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 8:24 pm

Luckyboy,
puno hvala na adresi koju ste postavili.Vec sam se obratio za pomoc.
Nazad na vrh Ići dole
fuz80
egzoticar u usponu



Broj poruka : 532
Datum upisa : 18.06.2010

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 9:27 pm

Iwan97 ::
Ako je i iznositi svoje misljenje zabranjeno na ovom forumu,onda se izvinjavam.Ljudi uvek cekaju dugo da im neko odgovori pa im je ponekad cak i necije misljenje dovoljno.
izneti mišljenje nije zabranjeno ali ako izneto mišljenje može da dovede do uginuća jedinke, kao u ovom slučaju , onda ne treba iznositi mišljenje , već sačekati nekog iskusnijeg da odgovori .... Kao na primer Marjan.... on se nije oglasio koji poznaje faunu mnogo bolje od većine forumaša .... ne treba savetovati ako nisi 100% siguran da je to tačno...
Nazad na vrh Ići dole
shtavica




Broj poruka : 4
Datum upisa : 09.09.2012

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 9:35 pm

Nikola,hvala na odgovoru.Slazem se da iskustvo moze puno vise pomoci od misljenja,ali i necija ideja moze biti od koristi.Ne bih se obratio za pomoc da "mislim"da ce preziveti ako je pustim.Puno mi treba da bi me neko ubedio da ce se u potpunosti snaci na slobodi.Ako sam je vec spasao od sigurnog uginuca,zelim sve najbolje za nju!
Hvala jos jednom
Nazad na vrh Ići dole
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitimePon Sep 10, 2012 9:49 pm

fuz80 ::
Iwan97 ::
Ako je i iznositi svoje misljenje zabranjeno na ovom forumu,onda se izvinjavam.Ljudi uvek cekaju dugo da im neko odgovori pa im je ponekad cak i necije misljenje dovoljno.
izneti mišljenje nije zabranjeno ali ako izneto mišljenje može da dovede do uginuća jedinke, kao u ovom slučaju , onda ne treba iznositi mišljenje , već sačekati nekog iskusnijeg da odgovori .... Kao na primer Marjan.... on se nije oglasio koji poznaje faunu mnogo bolje od većine forumaša .... ne treba savetovati ako nisi 100% siguran da je to tačno...

Slazem se za ovo i uglavnom ste upravu.Inace moj komsija je hranio malog gavrana i lagano ga je vratio u prirodu pa sam zato i izneo svoje misljenje,skoro svi znamo kakve su svrake,koliko su inteligentne a samim tim i snalazljive.Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SVRAKA-pica pica Empty
PočaljiNaslov: Re: SVRAKA-pica pica   SVRAKA-pica pica Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
SVRAKA-pica pica
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ostale ptice faune Evrope-
Skoči na: