Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Slavuj(Luscinia luscinia)

Ići dole 
+33
gocke
žako
Danijel
Bogdanik
Ivan/Rex
sivi soko
Dragomir
Dalibor Vasic
dr.nenad86
Sokoly
Alexandar
drvetmed
grujo
mica vasic
zoran ptice pjevice
SrdjanKG
Pepikg
sasko
itan
zikanis
peja 07
many
stefanos7
Perceval
paunkv83
BOCKA
Luckyboy
Boban
milannish
Steva
Laza
mica
Zika
37 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 6:08 pm

morate imati na umu da je slavuj sezonski pevac. pesma kod slavuja je u funkciji parenja i odbrane teritorije. nece se u kavezu ponasati drugacije, sto se pesme tice, nego sto se ponasa u prirodi. retki su primerci koji pevaju u toku zime i nastavljaju sa pesmom u prolece sve do leta. sa toplim danima i dolaskom proleca, svi slavuji ce vam propevati (u koliko su muzjaci) nebitno je koliko su kavezi udaljeni jedan od drugog. bitno je da se slavuji ne vide. izmedju kaveza stavite neki karton ili bilo koji drugi neprovidni materijal. ako ste u mogucnosti stavite slavuje u sto vece kaveze i stavite im vodu u vecim posudana, jer slavuji obozavaju da se kupaju. naravno vodu menjajte svakodnevno.
saljem vam sliku slavuja izlezenog u mom volijeru.
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Dscf1104.th
pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 7:08 pm

Hvala na odgovoru. Ja slavuje držim u kavezima velićine parilice za kanarince.Obavezno držim kaveze sa rešetkastim dnom.Dajem im i kupatilo za kupanje jednom tjedno a u mitarenju i češće. Prehranu baziram na tri vrste dehidrirane padovan hrane ( Universal, insect i fruit) te povremeno dodam vlažnu jajčanu hranu firme wittemollen iz Belgije te u nju povremeno umješam grit i aktivni ugljen. Ponekad im dajem i probiotik a od žive hrane 2-3 brašnara.U vrijeme mitarenja vlažnu jajčanu hranu dajem svakodnevno.Prostorija je dobro osvjetljena a temperatura zimi ugodna. To je veranda koju sam i opisao u gornjem postu. Za vrijeme mitarenja premjestit ću ih u ugodniju prostoriju koja je dosta prozračna i ljeti temperatura ne prelazi 25 stupnjeva.Inače imam sreću očigledno što jedan pjeva i kad je temperatura u verandi bila oko 2 stupnja.Ali iskreno nisam siguran hoće li produžiti i dalje jer već sad je glas dosta podigao i mislim da će se istrošiti. Vaš osvrt i komentar.
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 7:14 pm

Ja bi pokušao dati moje mišljenje iako nije postavljeno meni a radi se o sledečemu: Nije isto slavuj koji je ručno othranjen i slavu izveden u volieru i othranjen od njegovih roditelja.
Ručno othranjen slavuj je jako povezan sa ljudima koji su ga othranili i uvjek dolazi iz ruku da jede, ali to je druga tema i radi se za IMPRINT.
Putem imprintacije sve zivotinje su podređeni prema čoveku koji odgaja.
U slučaju kod peja 07 nepevaju ona dva mlada slavuja koje su prije toga pevali.
Pošto slučaj mi je poznat od ranije ja imam nekoliko pretpostavke i to
# prostorija ako je promenjena
# dominacija starog slavuja ako je dobar pevač i ako ih nadglasuje pesmom
# ako su ušli u nagon mitarenja što mislim da je najverovatno ovaj pravi razlog.


Sve ono ostalo što je naveo maestro Miča je u pravo i neželim ga ponavljati.
Miča kakvo je tvoje mišlenje o ovome šta sam napisao.
Pozdrav Bocka
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Jan 29, 2010 8:13 am

BOCKA ::
Ja bi pokušao dati moje mišljenje iako nije postavljeno meni a radi se o sledečemu: Nije isto slavuj koji je ručno othranjen i slavu izveden u volieru i othranjen od njegovih roditelja.
Ručno othranjen slavuj je jako povezan sa ljudima koji su ga othranili i uvjek dolazi iz ruku da jede, ali to je druga tema i radi se za IMPRINT.
Putem imprintacije sve zivotinje su podređeni prema čoveku koji odgaja.
U slučaju kod peja 07 nepevaju ona dva mlada slavuja koje su prije toga pevali.
Pošto slučaj mi je poznat od ranije ja imam nekoliko pretpostavke i to
# prostorija ako je promenjena
# dominacija starog slavuja ako je dobar pevač i ako ih nadglasuje pesmom
# ako su ušli u nagon mitarenja što mislim da je najverovatno ovaj pravi razlog.


Sve ono ostalo što je naveo maestro Miča je u pravo i neželim ga ponavljati.
Miča kakvo je tvoje mišlenje o ovome šta sam napisao.
Pozdrav Bocka
sve zavisi od toga sta postavite sebi za cilj. da li imate nameru da cuvate 1-2 slavuja radi pesme u kavezu ili zelite da ih razmnozavate u vestackim uslovima. metodologija rada sa slavujaima i ova dva slucaja se bitno razlikuje. uskustvo steceno u jednom slucaju najvecin delom je neprimenljivo u drugom slucaju. cak se i nacin ishrane bitno razlikuje. tacno je da othranjeni slavuj rucno nije ista ptica kao ona koju othrane roditelji. razlika je i cuvati slavuje u kavezu ili volijeru. razlika je i pariti ih u sezoni parenja ili ne. moja iskustva stecena u radu sa slavujima baziraju na osnovu mog nacina rada sa njima koji simulira prirodne uslove zivota slavuja, sto rezultira njihovim razmnozavanjem u vestackim uslovima. slavuj je ptica jakog i nepromenljivog karaktera. peva kada on hoce. peva koliko hoce. peva kako hoce. i tu se nista ne moze promeniti. cak se u vestackim uslovima uzgajanja ponasa kako no hoce. pri uzgajanju slavuja iznenadjenja su uvek prisutna. bilo prijatna ili neprijata. ali ako ih volite sve ce te im oprostiti.
iz ove ljusturice izleglo se moje prvo maldo slavujce. i tada su pocele sve muke...
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Ljispajajetapionira
p o z d r a v !
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Jan 29, 2010 9:58 am

Miča,
Od tvog teksta mogu shvatiti da u potpunosti se slažemo.
U svemu šta je napisano i objašnjeno slažem se stobom jer sam več pisao na drugi forum.
Ovom prilikom hoču da ponovim a to je da svaki slavuj je posebna priča za sebe.
Imao sam više prilika da se ubedim u tome i zato sam rešio ubuduće da odgajam ručno slavuje jer nemam uslove da ih čuvam u voliere.
Miča, u pravu si kada kažeš da slavujima treba se obezbediti uslove kao one u prirodi ali to zavisi od uslove koje imaš.
Na kraju molimte odgovorimi na privatnu poruku koju sam ti odavno poslao.
Pozdrav Bocka
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Jan 29, 2010 11:27 am

Uistinu je to tako i svaki je za sebe individua. Interesira me pošto imam veliki dvorišni prostor cca 30 m2 s tim da su sprijeda ulazna vrata velika i ograđena žicom a okolo je zidani prostor dali bi mogao slavuje (muške) pustiti u taj prostor,koji preko ljeta ne prelazi 25 stupnjeva,a da se vrate u svoje kaveze radi hrane i vode koji bi bili smješteni na zidu jasno podalje jedan od drugoga? Dali bi to bilo izvodivo u vrijeme mitarenja?Jer u vrijeme pjesme sigurno nebi imalo šanse obzirom da su teritorijalci.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Jan 29, 2010 12:47 pm

peja 07 ::
Uistinu je to tako i svaki je za sebe individua. Interesira me pošto imam veliki dvorišni prostor cca 30 m2 s tim da su sprijeda ulazna vrata velika i ograđena žicom a okolo je zidani prostor dali bi mogao slavuje (muške) pustiti u taj prostor,koji preko ljeta ne prelazi 25 stupnjeva,a da se vrate u svoje kaveze radi hrane i vode koji bi bili smješteni na zidu jasno podalje jedan od drugoga? Dali bi to bilo izvodivo u vrijeme mitarenja?Jer u vrijeme pjesme sigurno nebi imalo šanse obzirom da su teritorijalci.
Peja,
nikada dva slavuja, narocito ako su muzjaci ne smeju biti u istom prostoru ma koliko prostor bio veliki. svaki ce smatrati da je to njegova teritorija i tuci ce se do smrti jednog od njh. kako raspolazes sa velikim prostorom pregradi ga zicanom pregradom na tri jednaka dela. u svakom neka bude po jedan slavuj. ostavi im kaveze u njihovim volijerima i hrani ih u kavezima. tako ces moci kasno s jeseni lako da ih pokupis i smestis u topliji prostor. od ranog proleca pa do kasne jeseni neka ti slavuji budu u volijerima. napravi im malo dekoracije, neku suvu granu i malo zelenila. i uzivaces u njihovoj pesmi i ponasanju.
evo kako to odprilike treba da izgleda:
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Dscf1105m
p o z d r a v!
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Jan 29, 2010 12:50 pm

Jasno mi je. Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 30, 2010 3:51 pm

Peja poznat mi je Zabok zaručnica mi tamo živi bivša,od koga si kupio ako nije tajna ako je možeš mi u mail napisati pa ću ti i ja dati pokoji savjet u vezi toga!Dodao bih ovo od Miće da slavuj i opčenito ptica mora da se osjeća ugodno da bi pjevala,jer pjev je rezultat ispunjenih zahtjeva ptice što se pojačavaju sa ostalim faktorima,dužina dana,ishrana količina i kvaliteta,doba parenja itd,tako se mijenja i pijev.Ako smo im pružili uslove koji pticu zadovoljavaju nagraditi će nas pjesmom,a ako smo entuzijasti i imamo ljubav prema ptici, čak i leglom!
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 30, 2010 3:54 pm

pitao bih miću još da li imaš sa obzirom na veličinu oka mreže ulaske gamadi miševa itd koji su prijetnja gnijezdu!
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 30, 2010 7:31 pm

many ::
pitao bih miću još da li imaš sa obzirom na veličinu oka mreže ulaske gamadi miševa itd koji su prijetnja gnijezdu!
do sada nisam imao stete od grabljivica. mada komsiske macke redovno obolaze aviarium. ovih dana imam problem sa kopcima. cesto slecu na zicanu mrezu pokusavajuci da ulove koju pticu. u volijerima su trenuto bastardi i stiglici. sa prvim lepim danaima pred prolece resicu i taj problem. postavicu zicanu mrezu do samog krova tako da ni kopci mi macke mece moci da stoje odozgo i plase ptice.
na ovoj slici se vidi kolika je velicina oka mreze u odnosu na ptice. do sada ni jedan glodar nije prosao kroz njih.
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Dscf2198b
P o z d r a v!
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSub Jan 30, 2010 11:16 pm

Miča,
Evo ti jedan praktičan način kako sam se rešio mačke i lasice koje su mi dolazile preko krova šupe i nastrešnice.
Na nastrešnici koja mije blizo voliere i na jedan deo šupe gde prolaze maške postavio sam neprehodnu prepreku.
Kupio sam tanku polučeličnu mrezu u kvadrate 10 x 10 mm.koja je široka jedan metar.
Mrežu sam pricvrstio sa dve daske u dužini oko četiri metara odakle su mogle mačke i lasice da skoče na volieru isto tako postavio i na deo od krova šupe odakle dolaze te mačke.
Na svakoj drugoj kockici od mreže iseko sam jedan kraj i isti zavio sam ga za devedeset stepena u vis.
Kada te žice savijete u vis na svaki dva do tri santimetara dobijate špenadle na koje neče moći da stane nikakva životinja pa i vrapci ne sleču na mrežu.
Pokušaču to slikati i postaviti slike na forumu.
U dvorište nesme mačka da dođe od mog teriera koga sam skoro nabavio.
Zato Miča ja ti savetujem da preko gornjeg dela položiš ovu mrežu i bičeš miran za sva vremena.
Investicija je mala a korist veliki.
Pozdrav Bocka.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeNed Jan 31, 2010 8:37 am

BOCKA,
hvala na pomoci. ako mozes postavi sliku. bice mi jasnije.
P o z d r a v !
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeNed Jan 31, 2010 4:30 pm

ideja ti je ok bocka a htio sam samo spomenuti da se mala lasica može kroz prsten provući tako da kroz ove oke može možda i proći,takve sam štete imao zbog prokletih glodara uf!
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePon Feb 01, 2010 3:27 pm

Evo nekoliko slika i ako uh zumirate videčete kako iglice stoje ispravljeno.
Što gušče ih postavite, utoliko efekat je bolji.
Po ovoj žici ni fakeri nemogu hodati.
Patent mi je zaštičen i jedino ga možete koristiti kad vam dodelim licencu. geek

[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img94/5002/dsc05115q.jpg][/IMG]
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img515/6505/dsc05116p.jpg][/IMG]
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img716/6190/dsc05120.jpg][/IMG]
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img297/5395/dsc05121l.jpg][/IMG]
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 02, 2010 6:20 pm

BOCKA, slikaj svoje slavuje. pisi malo o njima. kako se koji ponasa? kada i kako pevaju? da li grejes prostoriju u kojoj ih cuvas preko zime? i slicno. licna iskustva, nas starijih su dragocena za mladje odgaivace. po cemu ce nas pamtiti ako ne po znanju koje smo im preneli Question
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 02, 2010 7:31 pm

mica ::
po cemu ce nas pamtiti ako ne po znanju koje smo im preneli Question

Po savetima i postignutim rezultatima cheers
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeUto Feb 02, 2010 7:35 pm

Miča, Za slavuje toliko sam napisao za ove dve godine unazad da je jedan momak koji je član i ovog foruma sve te postove skupio sa četiri foruma i u Wordu napravio je jednu malu skriptu.
Ovo je peti forum na kome sam nešto malo pisao oko mekokljunaca, doduše odkako se pojavio ovaj forum sada sam aktivan samo na hrvatski, makedonski i ovaj srpski forum.
Moram ti reči da jako slabo ima aktivnih ptičara koji u kontinuitetu čuvaju mekokljunce a pogotovo slavuje.
Sve dok se nisi ti pojavio bili smo ja i jedan dalmatinac od onih iskusnije koje čuvamo slavuje u kontinuitetu.
U međuvremenu pojavili su se još nekoliko početnika koji momentalno imaju slavuje sa kojima sam u redovni kontakt i trudim se sve svoje znanje da im prenesem.
Iskreno rečeno, Tebi skidam kapu jer ti si jedini ko je uspeo izvesti mlade slavuje u volieru.
Dve godine sam postavljao pitanja na sve forume dali ima neko da je izveo slavuje i niko se nije javio.
Nisam siguran, možda moj prijatelj iz dalmacije da je izveo slavuje jer taj dečko je fenomenalan, nema šta nema i nema životinje koje ne poznaje.
Konkretno za mene mogu ti reči da sam ove godine ostao samo sa jednim mladim slavujem koji se definitivno pokazao da je ženka.
Pre tri meseca umro mi je stari slavuj jer je iznenada preko noči ušo u nagon za selidbu i sav se bio razbio u žice, i pored svega nisam mogo da ga spasim i umro mi je u ruci.
Taj slavuj dolazio je iz ruku je jeo brašnare i kupao se u kadicu koju sam držao u ruci van kafeza.
Konačno sam rešio od ove godine da uzmem slavuje i sam daih othranim, jer imam živi primer sa jednim prijateljem iz Bosne i Hercegovine kojeg sam učio kako da othrani slučajno uhvačenog slavuja pa nakon tri meseca slaavuj nije hteo da ide u prirodu i vračao mu se u kući.
Ovo sam direkno gledao preko kamere i mogu ti reči da nema lapši osečaj kada znaš da je ptica vezana sa tobom.
Iskopaču po kompjuteru da vidim ako imam neke stare snimke da ih postavim.
Pozdrav Miča i verujmi sanjam da jednog dana upalim auto i obiđem tebe i prijatelja iz Dalmacije.
Bocka
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 03, 2010 8:03 am

Mića ja sam sa slavujima zadnjih 15ak godina i još učim. Pa naprosto čovjek ne može vjerovati koliko su to jaki individualci da zapravo ti se čini da si uvijek na početku. Jer kao što kažeš pjeva kad hoće, koliko hoće i kad hoće. Mislio sam da mladi slavuj odgojen na ruku pjeva duže ali i to je zamka jer sam se uvjerio kod prijatelja iz Metkovića da iako je othranjen na ruku pjesma mu je sezonska i džaba trud svirači.Pa i moj koji je iz Zaboka stigao iz uzgajivačnice i prstenovan ne pjeva veći dio godine a ne fali mu tičjeg mlijeka.Pravilo je da kod njih pravila nema. Reci mi sa čim hraniš svoje slavuje i da li koristiš dehidriranu hranu. Dali daješ multivitamine i kada? Opiši mi malo.Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 03, 2010 11:30 am

Pesma slavuja
Moje licno iskustvo
Nije realno ocekivati da slavuj u zarobljenistvu bude ono sto nije ni u prirodi. Pesma slavuja je u funkciji obelezavanja teritorije, odbrane teritorije, dozivanja i osvajanja zenke. Vremenski je ogranicena, jer ima sasvim odredjenu svrhu. Mozda ce domestifikovani slavuji pevati vise i cesce u toku godine ali to je posao za neka daleka pokolenja. Genetika slavuja i njegove osobine ne mogu se promeniti za kratko vreme. U doba parenja ne postoji ptica koja upornije peva (danonocno). U maju slavuji pevaju 24 h dnevno i to su prave majske ptice. Vec u junu smanjuju intenzitet pesme da bi pocetkom jula a najkasnije do sredine jula prestali sa pesmom. Pauza u pesmi je duga. Sve do kraja decembra meseca kada pojedini primerci pocinju da pevaju. Poneki slasvuj peva i zimi produzavajuci vreme pevanja kako godina odmice i problizava se prolece. Naravno ovo se odnosi na slavuje u zarobljenistvu. Prema mom iskustvu slavuj je ptica koja podnosi kavez pristojno samo zimi. Cim krenu lepi dani postaje nemiran i pokusava da napusti kavez. Moji slavuji su na ,,slobodi,, znaci van kaveza, svako u svom volijeru nesto preko sedam meseci u toku godine. Sto se tice nametanja pesme slavuju moje iskustvo kazuje da to nije moguce. Kada su se izlegli mladunci, bukvalno od prvog dana zivota pustao sam im pesmu slavuja sa cedea. Pesmu sa cedea slusali su 2-3 sata, svakodnevno skoro godinu dana. Rezutat je, da ni jedan muzjak nije usvojio ni notu pesme sa cedea. Svi muzjaci su pevali slicno, ali je to bilo daleko od pesme koju sam hteo da pevaju. Pesma im je lepa, zanimljiva ali je ipak pesma slavuja u prirodi lepsa.
U stvari to je pesma tog stanista, formirana na osnovu akusticnih osobina prostora u kome su oni odrastali. Svaki slavuj uma svoju pesmu. Iskusno uho raspoznaje slavuje po pesmi i kada ih ne vidi. I u prirodi pesma slavuja je individualna odlika ptice. Na jednom stanistu-prostoru u kome zive, svi slavuji pevaju slicno, ali ni dva ne pavaju isto. Pesma slavuja se razlikuje od stanista do stanista. Na osnovu pesme moze se zakljuciti sa kog prostora slavuj potice.
Rad sa slavujima je tezak i neizvestan. Cesto me razocaraju. Ali kad zapevaju, sve drugo zaboravim.
Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 03, 2010 12:10 pm

Pa zabilježen je i jedan slučaj u Labinu gdje ga je čovjek imao još kao relativno mlada (oko 2-3 mjeseca starosti kad ga je ulovio)negdje u 9 mjesecu dakle pri prvoj seobi i pjevao mu je 300 dana u godini.Prehrana osim u početnoj fazi skakavci a kasnije dehidrirana hrana i jabuka kao prilog. Crve nije ni vidio.Krepao mu je poslije 4 godine kao rezultat selidbe iz jednog u drugi prostor a sve za vrijeme pjeva, kad su najosjetljiviji a posebno kad se usile kao u proljeće.Pa i ovaj moj koji je uzet kao mali iz prirode pjeva od 10 mjeseca prošle godine a u 12 mjesecu podigao je glas te pjeva i sad, i ušutkao ostala dva koji su bili počeli pjevati. Žarko se nadam da će i oni početi sa toplijim danima.Moja su iskustva isključivo vezana sa kaveznim slavujem.
Nazad na vrh Ići dole
BOCKA

BOCKA


Broj poruka : 106
Datum upisa : 02.01.2010
Lokacija : SKOPJE, MAKEDONIJA

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeSre Feb 03, 2010 4:45 pm

Miča u svemu se slažem ali uvek mi je jedna činjenica u glavi "svaki slavuj je priča za sebe".
Ono šta sam hteo da dopunim je to da pesma slavuja može najkasnije da se zadrži do krajem jula ali u hladne krajeve odnosno planine.
Pesma kod svih ptica prestaje kada počinje period mitarenja pa tako je i sa slavujem koji se mitari oko tri meseca odnosno usili se oko novembra ili decembra meseca kada i počinje s pesmom.
U ovom periodu do četvrtog meseca on oscilira u pevanju i peva na periode tako da primer je konkretan kod Peja 07 i taj period mirovanja može trajati od 15 do 20 dana i onda opet nastavlja.
Sve zavisi koliko testeterona ima slavuj u sebe a oni se povečavaju kako dolazi proleče i ta razlika između starog i mlađeg slavuja je različita.
Hrana i proteine u ovom periodu su osnovni faktor za pripremu parenja odnosno jačaanje pesme.
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimeČet Feb 04, 2010 1:08 pm

Mića nisi mi kazao koju hranu preferiraš,dali samo živu hranu ili daješ i dehidriranu. Tvoja iskustva što se tiče prehrane.Jeli ti se u uzgoju desilo da moraš kojeg slavuja na ruku othraniti ?
Nazad na vrh Ići dole
mica

mica


Broj poruka : 538
Datum upisa : 15.01.2010
Godina : 69
Lokacija : Svilajnac

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Feb 05, 2010 12:25 pm

peja 07 ::
Mića nisi mi kazao koju hranu preferiraš,dali samo živu hranu ili daješ i dehidriranu. Tvoja iskustva što se tiče prehrane.Jeli ti se u uzgoju desilo da moraš kojeg slavuja na ruku othraniti ?
Hrana za slavuje i ostale mekokljunce
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Zamekokljunce

- kozji sir neslan
- jaje
- mleveno seme konoplje
- mleveni lesnik
- insectpatee (orlux)
- granpatee insects (padovan)
- eggfood (orlux)

negde oko 4-5 grama svake hrane ( 1 kafena kasika)
svakog drugog dana po jedan mliski crv svakoj ptici.
ova mesavina je za ptice do sezone parenja. hrana se daje jednom dnevno.
sa pripremom za parenje povecava se kolicina mlinskih crva, konopljinog semena, jaja, i kozjeg sira, ostala hrana se iskljucuje. dodaju se mravlje larve i crvici domace musice.
primecujete da je porcija hrane velika. slavuj ne pojede svu hranu. data mi je mogucnost izbora. ostatak hrena pojedu stiglici i bastardi.
da bi imao dovoljnu kolicinu kozjeg sira, cuvam dve koze. zasto kozji sir? jer je istovremeno i hrana i lek. posebna konfiguracija sira i jaja, koja imitira crve po obliku, dobija se propustanjem kroz plasticni spric ciji je nastavak nesto prosiren.
Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 S11q
ovo za koze, salio sam se. sir narucujem kod ljudi koji ga proizvode i uvek naglasim da mora biti bez trunke soli. da bi imao kozji sir preko cele godine stavljam vece kolicine u zamrzivac. sir u manjim kolicinava uzimam po potrebi. potrebno je bar nekoliko sati da se sir odmrzne. zatim ga stavljam u plasticne spriceve i dajem slavujima.
POZDRAV Peji i ostalim ljubiteljima slavuja cheers
Nazad na vrh Ići dole
peja 07




Broj poruka : 20
Datum upisa : 03.01.2010

Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitimePet Feb 05, 2010 2:31 pm

Svaka čast MIća. Jasno je vidljivo da se zapravo radi o uzgojnoj hrani sa naglaskom na veće učešće žive hrane. Oruxove dehidrirane hrane su OK no ja ih izbjegavam jer su uzgojne te bi se zbog pojedinačnog držanja u kavezima što je moj slučaj ptice udebljale. Meni se pokazala Padovan hrana dehidrirana odlična i nije uzgojna (koristim sve tri linije; sa insektima, univerzal te voćnu uz dodatak jajčne vlažne hrane firme Vitemolen te uz kojeg brašnara. Izbjegavam živu hranu osim crva i eventualno u ljeto mravljih jaja jer je sklonost kvarljivosti iste velika). Još jednom hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Slavuj(Luscinia luscinia)   Slavuj(Luscinia luscinia) - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Slavuj(Luscinia luscinia)
Nazad na vrh 
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Pesme ptica - audio zapisi
» Kineski slavuj (Leiotrix lutea)
» KALENDAR IZLOZBI SLAVUJ - BEOGRAD
» Udruženje za zaštitu i odgoj ptica "Slavuj" Kragujevac
» Društvo za zaštitu i odgoj ptica "Slavuj"- Beograd

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Mekokljunci-
Skoči na: