Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Patuljasta kokinkina...

Ići dole 
+34
Matija95
rade
markos87
Sinisa Petrovic
sasa87
xxx dado xxx
vlada1981
Ivan/Rex
dejan-limar
goran74
vrdjuro
misko
Irena Kuvizic
Mirko_98
Sale77-Nis
mnedel3
GoranKac
markotiki
caravan
mladenbp
dr.nenad86
Marjan
Jovo13
dusan dragan
Toni72
milosfox
santini
Dijamant
markom_le
SrdjanKG
sasar_le
ivan81
dalibor
zoranknez
38 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći
AutorPoruka
zoranknez

zoranknez


Broj poruka : 144
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Kruševac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePon Apr 12, 2010 9:14 pm

Patuljasta kokinkina
Na osnovu bogatog perja i niskog stava, ova rasa izgleda kao slatka i popunjena loptica. U proseku kokoška je teška 750 grama, a petao 850 grama.
Dve trećine perja sastoji se iz mekanog, širokog paperja. Samo prednja trećina je od čvrstog perja. Perje na butkama i prstima zaokružuje okruglastu pojavu.
Visoko rasna živina u formi je punija, ima širok trup, niska prsa, širok stav i napred izbačeno telo. Gusto vratno perje pada im na leđa. Zadnji deo tela sastoji se iz širokih leđa, sedlaste partije i zadnjeg dobro okruglog dela. Forma tela je duga, odlično popunjena perjem. U donjem delu je razvijen. Rep je dug i uspravan. Glava je relativno mala. Kresta je jednostavna i uspravna sa malom zastavom na kraju potiljka. Obrve su ispupčene i lučne. Oči su narandžaste do crveno-braon boje. Vratna kresta je crvena, kod petla izražena, a kod kokoške mala. Ušne minđuše su male. Kokoška izgleda još loptastije zbog popunjenosti sedlastog jastuka i ispršenog tela.
Bela, crvena, crna, crno-bela (mućkana), žuta, plava, grao, graorasta, žuto-bela graorasta, jarebičasta, boja breze, tamno srebrno-vratna, žuta-kolumbija, boja žita, srebrno žitna boja, braon boja poprskana crnim lučnim crticama, zlatnovratna. Kokin kina je obožavana rasa i sve se više proširuje ne samo zbog velike palete boja. Kod ocenjivanja, naročito kod crnih, traži se da imaju zeleno-sjajnu boju. Kod belih, čisto belo perje bez žućkastih naleta. Kod žutih, mora da ispod perja izvire jaka žuta boja. Koren stabla pera mora biti jako žut. Kod plavih, često se pojavljuje vidljivo bela i flekasto plava boja. Graoraste boje kod petla i kokoške su različite. Kokoške su uvek po boji svetlije od petlova.
Kod crnih, prsa i butke su bez nekog velikog značaja a vrat je izrazito prekriven lučnim crticama; na krilnom trouglastom delu, kod petla, treba da bude jarebičasta boja, dok kod kokoške, bez značaja je perje u obliku badema ali vratno obeležje moraju da imaju.
Kod braon-crtastih, ravnomerno je raaspoređena zlatno-braon boja, i kao najvažnija stvar, vidljivo obeležje oblika potkovice. Relativno retke boje su: biserna-grao, boja breze i žuto-graorasta. Nove boje su crvena i zlatnovratna.
Patuljasta Kokin kina je mirna i umiljata rasa. Uslovi za njihovo držanje su čist peskovit pod ili mekana trava. One su više nego ekonomične a na prvom mestu ukrasne životinje.

Patuljasta kokinkina... 1kokinkinakk
braon

Patuljasta kokinkina... 1kokinkinak
plava


Poslednji izmenio zoranknez dana Sre Apr 14, 2010 1:56 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
zoranknez

zoranknez


Broj poruka : 144
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Kruševac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Kokin kina   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePon Apr 12, 2010 9:21 pm

Kokinkina
A evo i patuljastih petlova:
Patuljasta kokinkina... 1kokinkinap
žuta
Patuljasta kokinkina... 1kokinkinapp
crna
Patuljasta kokinkina... 1kokinkinappp
zlatnovratna
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePet Apr 16, 2010 6:50 pm

evo i mog pevca a i kokePatuljasta kokinkina... Dalior19Patuljasta kokinkina... Dalior20
Nazad na vrh Ići dole
ivan81

ivan81


Broj poruka : 8
Datum upisa : 11.04.2010
Godina : 43
Lokacija : N.Sad

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 7:52 am

Da li je imao iko problema oko priploda zbog perja,tj. da li je potrebno maticnim jedinkama skracivati perje na nogama(petlicu) ili na repu(kokicama pa i petlu) da bi bilo uspesnije parenje?
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 10:31 am

Moj drug Marko nikad nije skracivao perje i nikad nije imao problema oko parenja. To je licno iskustvo, za druge ne znam.
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 5:41 pm

ja sam pre za to da se pocupa perije oko kloake,ne potpuno vec da se proredi,jer pri sisanju ostaju ostri delovi perije i moze doci do povredjivanja,sto moze takodje uticati da jaja budu muckovi jer pevac ne moze lepo da je oplodi
Nazad na vrh Ići dole
ivan81

ivan81


Broj poruka : 8
Datum upisa : 11.04.2010
Godina : 43
Lokacija : N.Sad

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 8:21 pm

Svaka cast drugari i na opisu rase i na iskustvu! Very Happy 5 bambija za predlog cupanja perja,mada mi je uvek zao skrnaviti lepe ptice na ovaj ili onaj nacin Very Happy Sutra je na novosadskom sajmu berza sitnih zivotinja(nije proverena informacija) pa cu vam sutra pustiti slike ako bude nesto interesantno...jel nekog zanima nesto odredjeno da potrazim?
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 8:47 pm

pa mi smo ih napravili takvima kakvi su,na kraju krajeva i zene cupaju obrve a o depilaciji i da ne govorim a to i nije neko skrnavljenje nego pomoc i ulepsavanje,pozzz Very Happy Twisted Evil cheers
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePon Apr 19, 2010 12:03 am

posle par nedelja nemoze nikako da dobije perije potreban je malo duzi period a i nesto nisam primetio da se nosivost smanjuje,na sisanom periju ce pre da se skuplja necistoca od izmeta i moze doci do infekcije...
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePon Apr 19, 2010 10:39 pm

nisam znao da se ta osisana pera osuse mislio sam da nastavljaju da rstu sto je logicnije, zar ne ,mada ja ovako radim 10 god. i samo sam hteo da pomognem,jer sam probao i jedno i drugo,a mi bi mogli da se ovako nastavljamo u nedogled ja sam ovo prihvatio od jednog starog zivinara i pokazalo mi se mnogo bolje od sisanja ali svako moze da radi kako mu odgovara
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 2:51 pm

Morah da se ukljucim!:-) Osisana pera ostaju takva sve do mitarenja,a tek tada ona otpadnu a izrastu nova na njihovim mestima! A cupanjem se izaziva odmah novi rast tih pera i relativno brzo izrastu! E sad,slazem se,svako radi kako misli da treba ,ili kako mu se je pokazalo efikasno! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
ivan81

ivan81


Broj poruka : 8
Datum upisa : 11.04.2010
Godina : 43
Lokacija : N.Sad

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 9:43 pm

Da li je cesta pojava da se kokice raskvocaju same.Da li je bolje uzimati jaja i stavljati u inkubator (kako bi snele sto vise jaja) ili pustiti na same izvedu pilice?
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeUto Apr 20, 2010 10:29 pm

Kokinkine su u principu odlicne kvocke,i mozes slobodno pod njima da izvodis pilice! A ako tij je cilj sto vise pilica,tad moras izvoditi u inkubatoru! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Apr 24, 2010 3:42 pm

od ovog petlica je sve pocelo,doduse vise nije medju zivima,zbog starosti,inace petlic je uvezen iz Madjarske i ima madjarski prstenPatuljasta kokinkina... Dalior16
Nazad na vrh Ići dole
markom_le




Broj poruka : 78
Datum upisa : 04.04.2010
Godina : 44
Lokacija : leskovac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeNed Maj 30, 2010 2:39 pm

Patuljasta kokinkina... Cochinbluef200

Uploaded with ImageShack.us
Nazad na vrh Ići dole
markom_le




Broj poruka : 78
Datum upisa : 04.04.2010
Godina : 44
Lokacija : leskovac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeNed Maj 30, 2010 2:50 pm

Shocked Shocked Shocked greskom sam postavio sliku v.kokinkine,uskoro cu postaviti slike p.;o;inkine u 2 boje tigrastu i plavu i to glatku i kovrdzavu...pozz
Nazad na vrh Ići dole
Dijamant

Dijamant


Broj poruka : 53
Datum upisa : 22.07.2010
Godina : 40
Lokacija : Pozarevac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Jul 24, 2010 12:44 am

Jesu li mnogo skuplje velike kokinkine od patuljastih?
Nazad na vrh Ići dole
sasar_le

sasar_le


Broj poruka : 178
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 42
Lokacija : Leskovac, SRB 10 50

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeČet Avg 05, 2010 8:38 pm

Kod nas velikih bas i nema, ali su preko u principu skuplje, razlika nije velika.
Nazad na vrh Ići dole
santini

santini


Broj poruka : 30
Datum upisa : 26.08.2010

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Avg 28, 2010 12:28 am

Patuljasta kokinkina zivina za svako postovanje.Na zalost moju imam malo dvoriste iza sad uzivam samo u slikama . Patuljasta kokinkina... Icon_cheers
Nazad na vrh Ići dole
milosfox




Broj poruka : 6
Datum upisa : 05.06.2010
Godina : 38
Lokacija : Drazevac,Aleksinac

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePon Sep 13, 2010 6:56 pm

jer gaji neko graorastu kokinkinu?
Nazad na vrh Ići dole
Toni72

Toni72


Broj poruka : 162
Datum upisa : 15.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Skopje

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeUto Okt 05, 2010 7:30 pm

kao sto vidim ove kokankine sto su izlozeni po forumima nemaju neki kvaliteti imaju mali repovi kao loptice. nisu ko one stare rase kokankine pa da imaju bujan veliki rep kao lopta pa da mu se vuce po zemji i one sitne rese sa strane repa muse vuku po zemji

kao sto vidim ove kokankine sve su novokomponovane sa novim standardima a stare rase kokankine sve su unistene Cool
Nazad na vrh Ići dole
dusan dragan

dusan dragan


Broj poruka : 325
Datum upisa : 27.09.2010
Godina : 53
Lokacija : Nis

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSre Feb 09, 2011 2:53 pm

Jako lepa zivina !!


Poslednji put izmenio dusan dragan dana Uto Mar 01, 2011 6:06 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Jovo13

Jovo13


Broj poruka : 179
Datum upisa : 05.09.2010
Godina : 31
Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeUto Feb 15, 2011 11:26 pm

SALE KV salje slike svojih kokinkina.

Patuljasta kokinkina... 034

Patuljasta kokinkina... 035
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimePet Feb 25, 2011 10:01 pm

Patuljasta kokinkina moj početak čuvanja i
odgoj




Čuvanjem patuljaste živine bavim se još od malih nogu, u početku su to bili kikirezi. Nakon poklona rođaka počinje i moje prvo upoznavanje sa rasnom patuljastom živinom. To jes patuljastom kokinkinom. Shodno tome moja znatiželja i volja za čuvanje egzotičnih pernatih ljubimaca nije imala kraja. Tako sada davne 2001 godine počinje i moje prvo čuvanje patuljaste kokinkine.

U početku sam ih samo držao kao ukras u dvorištu a upoznavši slučajno na izložbi ptica u Vranju predsednika saveza odgajivača sitnih životinja Republike Srbije Ratka Ivankovića počinje prvo pojavljivanje naših kokinkina na izložbama. Potom upoznajem profesora Aleksandra Kugu inače međunarodnog instruktora ocenjivača za živinu.Uz njegovo stručno znanje i volju da podeli mladim odgajivačima svakojaku pomoć po pitanju smeštaja, ishrane, preventive, odabirom mladih za dalje razmnožavanje, pripremu eksponata za izlaganje na izložbu sitnih životinja.

Moje interesovanje za proširivanjem tajni o uspešnom odgoju nije imalo kraja i uz njegovu svesrdnu pomoć na pronalaženje odgovarajućeg petlića vrhunskog kvaliteta za osvežavanje ’’ krvi’’ došao sam na nivo koji sada posedujem i imam određen broj kvalitetnih primeraka patuljaste kokinkine u nekoliko boja.

SMEŠTAJ

Držim ih tokom zime u zatvorenu prostoriju zaštićenu od spoljnih uticaja –kiša, sneg, hladnoća. Dno je pokriveno piljevinom da bi sačuvao njihovo perije na nogama jer njihova konstrukcija tela to zahteva. Kada dođu lepi dani pustam ih napolju u travnati deo gde njihova lepota i bogata operjanost dolazi do punog izražaja.


ISHRANA

Hranim ih zrnastom hranom kukuruz, pšenica, suncokret uz dodatak kanarinskog mešanog semena i koncetrata. Tu je obavezno voće i povrće uz dodatak sipine kosti i grita. Jednom nedeljno deodajem vitamine u vodi.


PREVENTIVA

Najbitnije je da se kokinkinama obezbedi suv i čist živinarnik ispravna i raznovrsna hrana. Čišćenje od crevnih i pernatih parazita i obavezno vakcinacija protiv ptičije kuge i salmonele jednom godišnje i to po završetku mitarenja krajem septembra i pre početka izložbi.

RAZMNOŽAVANJE

Sredinom februra vršim odabir koka i petlića za razmnožavanje. U volijeru na jednog petlića ostavljam do tri koke po mogućstvu da su svi primerci u istoj boji i sa što boljim odlikama rase jer se tako izbegava dobijanje podmlatka sa greškama u standardu oblika i boje koji se kasnije na izlaganju eksponata na izložbi negativno odražavaju na ocenu od strane ocenjivača živine. Pa samim tim oplodnja jaja biva veća koja je bitna za kasniju inkubaciju i izvođenja pilića. Početkom marta počinju koke da nose. Nakon snešenih tridesetak jaja koke se raskvocaju. Kvočke odvajam u zasebne volijere sa gnezdima. Jaja koja stavljam u nasad prvo stavljam da odstoje tri do pet dana na temperaturi oko 16 stepeni pritom ih svaki dan okrećem da nebi došlo do oštećenja zametka, jer tako jaja sazre i budu spremna za inkubaciju.

Kvočke nasađujem od sedam do jedanajest jaja . Leže na jajima 21 dan nakon čega se izlegnu pilići. Procenat izvođenja jaja kreće se oko sedamdeset procenta jer njihov specifičan oblik tela i nogu, koji su svi u periju to onemogućava u većem procentu. Kvočke same čuvaju piliće uz moju pomoć dodavanjem adekvatne hrane koncetrat i specijalnu meku hranu za mlade i naravno uvek čistu i svežu vodu u koju po potrebi dodajem vitamine i amino kiseline koje su potrebne za bolji razvoj pilića. Kada mladi napune dva meseca vršim prstenovanje alkom koke 15 mm i petlići 16mm. koje je obavezno ako želimo da živina bude izložbenog karaktera. Nakon prstenovanja, odrastanja i ispoljavanja svih rasnih osobina sopstvene rase, vršim odabir mladih za izložbe. Izložbeni primerci biram da ispune sve rasne odlike sopstvene rase. Pa tako kokinkina mora bude kad je pogledamo proporcijalno iste dužine visine i širine što na prvi pogled daje oblik lopte. Da nisko nosi telo malte ne da se vuče po pod, kresta mala sa tri do četri zubaca. Prostor između glave repa treba da obrazuje malo rašireno slovo V. Vrat je kratak bogato operjan. Trbuh je širok lepo zaobljen. Krila su mala ali široka, čvrsto priljubljenauz telo. Noge su kratke, snažne, obrasla perjem. Kada ispuni sve te uslove na dan izložbe mažem krestu kremom da dobije još lepši sjaj operem zaprljano perije ako za to ima potrebe jer kokinkina treba da bude viđena u punoj lepoti. I samim tim bude ocenjena adekvatnom ocenom od strane ocenjivača živine.

REZIME

Shodno svemu patuljasta kokinkina je zahtevnija od drugih rasa živine ali joj to daje čar za svakodnevno usavršavanje oko odgoja i prpreme za izlaganje na izložbama. Pa samim tim zahteva od odgajivača puno ali zato ona svojom lepotom i ocenama na izložbama vraća punom merom i daje postrek za dalje čuvanje i odgoj.



Autor teksta – Marjan i Dragana Stanijev Pirot


Poslednji put izmenio marjan pirot dana Sre Okt 24, 2012 8:02 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitimeSub Feb 26, 2011 4:34 pm

Patuljasta kokinkina... Img2730u
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Patuljasta kokinkina... Empty
PočaljiNaslov: Re: Patuljasta kokinkina...   Patuljasta kokinkina... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Patuljasta kokinkina...
Nazad na vrh 
Strana 1 od 9Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći
 Similar topics
-
» Patuljasta holandska cubasta
» Patuljasta jokohama...
» Patuljasta brama...
» Patuljasta italijanka
» Patuljasta viandota

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Ukrasna Zivina :: Patuljasta zivina-
Skoči na: