Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Crvendac(Erithacus rubecula)

Ići dole 
+9
Pash031
žako
itan
Petar
many
Rale
milannish
Bogdanik
Zika
13 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeSub Dec 26, 2009 8:35 pm

Crvendac-muzjak
Crvendac(Erithacus rubecula) Crvendacmuzjak
Crvendac-zenka lezi u gnezdu na jajima
Crvendac(Erithacus rubecula) Crvendaczenkaleziugnezd
Pripada velikoj skupini ptica pevacica koje zajednicki nazivamo mekokljunci.U prirodi se hrani insektima,raznim crvima a u toku zime preostalim bobicama u zbunju i ostacima plodova.Gornja strana tela ove ptice je maslinastosmedja a odozdo sivobela.Rdjasto crvena boja krasi vrat deo glave i prsa muzjaka dok je to kod zenke slabije izrazeno.Oci su mu izrazeno krupne kao kod slavuja.U zarobljenistvu se brzo navikava na vestacku hranu a svoje ponasanje brzo redukuje od slobodnog divljen do vezanosti za prostor i odgajivaca.Pesma mu je izuzetno kvalitetna mozda odmah iza pesme slavuja.Pozeljno je ga u zarobljenistvu hraniti brasnenim crvima,mladim sirom,kuvanim jajima,svo jagodicasto voce banane i drugo.Nemilosrdno brani svoju teritoriju od drugih muzjaka svoje vrste neki put cak do smrti.Zenka snese od 4-6 jaja i posle 14 dana se izlegu mladi.Ovo je samo pocetak price ......
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeNed Dec 27, 2009 8:13 am

Evropski crvendac
Crvendac(Erithacus rubecula) Evtopskicrvendac
areal zivljenja
Crvendac(Erithacus rubecula) Evropskicrvendac
Crvendac je posle slavuja najmilija i najpoznatija pticica mekokljunac.Velicine je kao vrabac,dakle,nesto manji od slavuja.Prepoznat cemo ga po tome sto mu je gornja strana prekrivena finim perjem maslinaste boje,prsa su mu zuckastocrvena a sve je to u ostrom kontrastu s bojom perja trbuha,koje je belo.Mladunci su smedji sa zuckastim mrljama i nemaju perje crvene boje.Njegov je zov cik,snik,kada je u opasnostitada je otegnut,ciii,sto je propraceno klanjanjem i njihanjem repa.Pesma mu je melanholicna puna osecaja s tonovima razlicite visine,slicno fruli.Zenka snese obicno 5-8 jaja koja su zuta kao pecurke pa sve do zelenozute sa crvenosmedjim mrljama.Velicina jajeta je 19x15 milimetara.Tezina im je oko 1,4 grama.Crvendac je prema nacinu zivota ptica stanaricaOvo se osobito odnosi na krajeve sa blagom klimom.Kod nas ga ima u velikom broju ali nije tipicna stanaricaPred zimu iz nase zemlje odlazi na prezimljenje u juznu Francusku,Italiju i severnu Afriku.Kako god od nas rano odlazi tako se i rano vraca.Vec u martu dolazi u nase krajeve pa cim sunce prodre kroz tamne oblake iz svakog gajica i sumice odzvanja njegov umilni pev.Parkovi s gustim siprazjem,vrtovi i vlazne sume mesta su u kojima se najradije i najcesce zadrzava crvendac.Visoku travu izbegava.Hrani se insektima,paucima puzevima i crvima koje hvata na zemlji ali voli takodje i bobice.Gnezdo gradi na skrivenim mestima,na samoj zemlji,ispod korenja i kamenja,redje u grmlju ili na zgradama ali ne visoko.Oblik gnezda je nalik minijaturnoj kruznoj peci a materijal je mahovina,lisce i meke stvari.U toku godine obicno ima dva legla.Na jajima naizmenicno leze oba roditelja pa se za oko 14 dana iz njih izvale mladi koje roditelji brzo othrane.Mladi su nalik na mlade slavuje,ali prepoznati se mogu po tome sto imaju smedjkast rep dok je u mladih slavuja crvenkast.Odabravsi mesto gde ce se gnezditi,pevaju vrlo glasno da opomenu ostale ptice kako je to podrucje zauzeto.Sicusni crvendac zestoko brani ono sto poseduje a zastiti ce svoju teritoriju od svakog nepozeljnog gosta.....
Literatura:(Net,Vistricka,Andrasevic-kanarinci i papagaji)
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeUto Dec 29, 2009 12:16 am

Pre par dana jedan komsija uhvatio neku pticu, uletela mu u radnju nekako, i zove mene da me pita sta je to. Kad vidim ono crvendac, znao sam da je crvendac ali nisam znao pol. Bila je zenkica, kad sam mu ispricao da ne jede ni suncokret ni kanarijsku mesavinu vec crvice i bube a da moze da se nauci i na parizer. Odma pusti pticu, na moju veliku radost, jer retko vidjam crvendaca u prirodi!
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeSre Dec 30, 2009 9:25 pm

Do pre neki dan sam cuvao crvendaca (pustio sam ga) i veruj mi da je jeo i suncokret i ostalo semenje, naravno i jajacanu hranu i jabuku i sargarepu a vec o crvima da ne govorim... poslastica!
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeUto Jan 19, 2010 11:06 am

pevac kome se zaista divim
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeUto Jan 19, 2010 7:34 pm

Prelepa ptica koji tokom cele godine vidjam u dvoristu posebno zimi kad dolazi na hranilicu za ptice, zelja mi je da nabavim jedan par ovih lepotana
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 1:56 pm

evo jednoga moga,a onaj iz videa je izgleda jako star ili bolestan to se vidi,nije lijepo to iskoristiti kao fora da je pitom sam po sebi jer inače je vedra ptičica a iskusno oko uočava napuhnutost trbuha,apatičan izgled itd!Crvendac(Erithacus rubecula) Pc1312315669503
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 2:31 pm


I ovaj mi nesto sumnjiv.......ima tuzan pogled.... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Petar
Čivijaš
Čivijaš
Petar


Broj poruka : 92
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 34
Lokacija : Srbija-Sabac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 2:43 pm

many ::
evo jednoga moga,a onaj iz videa je izgleda jako star ili bolestan to se vidi,nije lijepo to iskoristiti kao fora da je pitom sam po sebi jer inače je vedra ptičica a iskusno oko uočava napuhnutost trbuha,apatičan izgled itd

Nebih se slozio sa tobom da je polestan i star,a naduvan je jer napolju duva vetar i to kao jako a to se vidi na klipu...
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 3:07 pm

misliš da je ovaj iz prirode,ili je pušten u prirodu?U parku ilišumi vam se obojici ovo dogodilo,meni nikad i ne znam nikoga kome je,obično pobjegnu i imaju odstojanje,treba imati ponekad oštro oko za pojedinosti u finesama ponašanja tko nema ne uočava!Sječate se grizli adamsa mislite da mu je onaj škanjac divlji dolazio na ruku?
Nazad na vrh Ići dole
itan

itan


Broj poruka : 106
Datum upisa : 23.11.2010
Lokacija : Beograd

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Dec 09, 2010 12:37 am

many jesi uspeo razmnozavati Crvendaca u volijeri?
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimeČet Jan 31, 2013 10:51 pm

Ima li netko slike da postavi, gdje se točno vidi razlika između mužjaka i ženke crvendača?
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 9:07 am

žako ::
Ima li netko slike da postavi, gdje se točno vidi razlika između mužjaka i ženke crvendača?

koliko je meni poznato, vizualne razlike između mužjaka i ženke nema...
Nazad na vrh Ići dole
crnokapagrmusa

crnokapagrmusa


Broj poruka : 17
Datum upisa : 23.10.2012
Lokacija : Pozarevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 12:26 pm

Zako,obrati paznju na razliku u krilima..videces kod muzjaka izvestan broj tackica svetlo braon boje ..
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 12:31 pm

Hajde mi molim te slikaj ako imaš crvendača i postavi ovdje na forum.
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 12:43 pm

Crvendac(Erithacus rubecula) Robin6
Crvendac(Erithacus rubecula) Robin1f


Nazad na vrh Ići dole
crnokapagrmusa

crnokapagrmusa


Broj poruka : 17
Datum upisa : 23.10.2012
Lokacija : Pozarevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 1:00 pm

Bravo Milane...
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 1:33 pm

Svaka čast...to nisam znao...
Nazad na vrh Ići dole
crnokapagrmusa

crnokapagrmusa


Broj poruka : 17
Datum upisa : 23.10.2012
Lokacija : Pozarevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 1:52 pm

Zako, sve sto te zanima oko uzgoja ove prelepe ptice mogu ti preneti svo moje znanje o mekokljuncima..inace da dodam da ih je uspesno izveo u kavezu gospodin Nigel Higgins.
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 2:07 pm

Čuo sam još osim te žućkaste crte, da mužjak ima više plavkasto perje oko ovog crvenog polja, i da je to sigurniji pokazatelj od ove žute crtice koju navodno može imati i ženka. E, sad ??????????? scratch
Nazad na vrh Ići dole
crnokapagrmusa

crnokapagrmusa


Broj poruka : 17
Datum upisa : 23.10.2012
Lokacija : Pozarevac

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 2:26 pm

Ipak se drzi ovih slika sto ti je Milan postavio i neces pogresiti..potpisujem... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 10:22 pm

Da li se za ovoga onda može reći da je mužjak s obzirom da ima na krilu ove tri žute (svijetlije) malo veće točkice i ovu malu kao četvrtu?

Crvendac(Erithacus rubecula) 0001
Crvendac(Erithacus rubecula) 0002


Poslednji izmenio žako dana Sub Feb 02, 2013 9:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
dino




Broj poruka : 69
Datum upisa : 07.05.2010
Lokacija : podgorica

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 11:21 pm

Pozdrav zako izvini sto upadam u temu tek tako ne znam da li je ovo muzijak ili zenka ali bih te pitao cime ga hranis i vidim da je dosta pitom cim si ga ovako izbliza slikao a on ovako miruje pa kako si ga uhvatio ili gdje si sa ga nabavio?
Inace zaista prelijep crvendac
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 11:29 pm

Dobio sam ga od prijatelja. Kupio sam mu posebnu hranu za mekokljunce, imaš je u svim pet trgovinama. Inače, kada mu dajem crva, uzima ga iz ruke.
Nazad na vrh Ići dole
Pash031

Pash031


Broj poruka : 58
Datum upisa : 17.01.2012
Godina : 58
Lokacija : Čepin/Hrvatska

Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitimePet Feb 01, 2013 11:33 pm

I jel na kraju mužjak ili ženka?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Crvendac(Erithacus rubecula) Empty
PočaljiNaslov: Re: Crvendac(Erithacus rubecula)   Crvendac(Erithacus rubecula) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Crvendac(Erithacus rubecula)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Mutacije boje Zako (Psittacus erithacus)
» Africki sivi papagaj-Zako(Psittacus erithacus)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Mekokljunci-
Skoči na: