Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a

Delite | 

Diskusija o bastardiranju

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
gocke

Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Sub Mar 06, 2010 8:29 pm

Dax BG ::
Gospodo...
Izvedite štiglica kojeg pa udrite u rasprave. Poštovanje i ciao!

ovo je kao neka prozivka,, mislim da ne treba nikog potcenjivati na taj nacin,, veruj mi dax da ima ljudi koji ovde koji izvode stiglice, i niko ne raspravlja ovde vec diskutujemo i razmenjujemo iskustva.
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

Broj poruka : 62
Datum upisa : 04.03.2010
Godina : 47

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Sub Mar 06, 2010 8:44 pm

Problem leži u nama izgleda. I kada neko isproba na ovim prostorima neku od pomenutih kombinacija, ćuti kao zaliven i ne bi podelio ništa sa kolegama.
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Broj poruka : 1203
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Ned Mar 07, 2010 12:20 am

Dax BG ::
Gospodo...
Izvedite štiglica kojeg pa udrite u rasprave. Poštovanje i ciao!

Neka umetnost i nije izvesti stiglica vise... na ovom forumu su vecinom jako strucni ljudi i imaju mnogo iskustva iza sebe... da ne nabrajam ali nemoj na ovakav nacin da komuniricas Smile jer ako te napadnu ljudi da ti pricaju sta sve izveli bice ti zao Smile zezam se, ali u svakom slucaju, smirite strasti malo Smile
Nazad na vrh Ići dole
kima

Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 35

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Ned Mar 07, 2010 1:57 am

To sto pisete da je beloglava mutacija nastala preko bastarda od himalajskog stiglica i himalajskog kringlova je netacno.Uzivo sam video i kringlova i mutaciju beloglavog stiglica i nemaju nikakve slicnosti.Posedujem knjige o mutacijama stiglica koje su pisali Massimo Natale i Leone Giuliano Pidala i bas nigde nepise da je postao od kringlova.A to sto ptica ima vise zute boje po krilima nema nikakve veze sa tim.Zuto rame ima iz razloga sto ptice kao i kod drugih zivotinja tezi da svaki deo ispuni pigmentom,pa tako gubljenjem crne boje taj prostor je popunjen lipohrom zutom bojom.
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Mar 11, 2010 4:55 pm

Juče provereno za čuvenu "TROPTICU" lol! ... Ljudi, izvinjavam se najiskrenije ali su i mene držali u zabludi. Kada me je drugar doveo pred kuću i rekao:" tu živi čovek koji reče da je izveo pticu o kojoj sam pričao ", samo sam okrenuo automobil i vratio njega kući , a ja otišao svojoj. Da sam znao o kome se radi, nikada ne bih trošio slova da to pomenem. Jednostavno moj prijatelj ga zna pod drugim imenom, narkoman, lažov, lopov i prevarant. Izvinite još jednom.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 31

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Mar 11, 2010 5:05 pm

Odmah sam ti rekao DAX da je gotovo nemoguce da se to dobije , ja bi voleo da se u Srbiji to desi, ali male su sanse, premale..............

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Dax BG

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Mar 11, 2010 5:06 pm

kima ::
To sto pisete da je beloglava mutacija nastala preko bastarda od himalajskog stiglica i himalajskog kringlova je netacno.Uzivo sam video i kringlova i mutaciju beloglavog stiglica i nemaju nikakve slicnosti.Posedujem knjige o mutacijama stiglica koje su pisali Massimo Natale i Leone Giuliano Pidala i bas nigde nepise da je postao od kringlova.A to sto ptica ima vise zute boje po krilima nema nikakve veze sa tim.Zuto rame ima iz razloga sto ptice kao i kod drugih zivotinja tezi da svaki deo ispuni pigmentom,pa tako gubljenjem crne boje taj prostor je popunjen lipohrom zutom bojom.
Kima, posedovati knjige je jedno, a doći do istine sam je mnogo teško, pa čak i kada imaš smernice kojim putem ići. Evo, kod bastardiranja šumska X šumska još u EX YU, po mom mišljenju jedan od najvećih odgajivača faune i bastarda, gosp. Peter Grošelj iz Slovenije je govorio o uparivanju metodom kako ga on naziva "UNCESTA", tj. istovremenim uparivanjem recimo para krenglova i para štiglica, a onda podbacivanjem jaja pod različite roditelje. Lično sam potrošio novac i pričao sa Nataleom o dobijanju belih crnookih ptica, jer sam imao mlado koje nije preživelo 1998 od belobradih (uginulo po izletanju), a on nije (bar po njegovom) imao sličnih ogleda tada. Onda čovek izda jednu knjigu sa Girgiom Bassegiom, a jednu sam. Lako je meni za njega, čovek je zubar, ima privatnu praksu i može da napravi i bolje uslove od ovih koje ima, a šta ćemo mi?
Nazad na vrh Ići dole
BORA

Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 37

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Mar 18, 2010 10:29 pm

Kako da cuvam mlade kanarinke sa stiglicima posto stiglice moram da hranim suncokretom dali to smeta kanarinkama dali ce da se ugoje i da li su dve kafene kasicice semena dovoljne za jednog stiglica ako nekog ne mrzi neka mi odgovori Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 39

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Mar 19, 2010 12:22 am

Onda sve hrani mesanim semenom i gotovo a suncokret treba izbaciti iz ishrane cim prodju mrazevi jer dosta goji i moze ptica da ugine
Nazad na vrh Ići dole
kima

Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 35

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Mar 19, 2010 11:21 am

Zasto bi ptice hranio suncokretom?U kanarinsku hranu dodaj oko 5% suncokreta to je sasvim dovoljnoJa barem tako dajem svojim pticama mada kupio sam "mikro" suncokret namenjen za faunu.
Nazad na vrh Ići dole
BORA

Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Mar 19, 2010 3:10 pm

Ok hvala na odgovoru ja inace stiglice hranim mesanim semenom a po prici nekih pticara pticara cuo sam da im je suncokret neophodan.Jos jednom hvala
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Mar 19, 2010 3:23 pm

I ja zimi dajem suncokret konkretno stiglicima i oni ga vrlo rado uzimaju i jedu, primetio sam da pocetkom marta stiglice mnogo manje uzimaju suncokret i tad im i prestajem davati, a pocinjem s pojacanom mesavinom koju koristim u pripremi. Naravno nedajem nikad cist suncokret pticama vec pored njega tu je i normalno mesavina u kojoj procentualno ima malo vise konoplja i nigera kasnije dodajem i seme za divlje ptice tj. raznih seme raznih trava. Boro nije problem da kanarinke jedu suncokret u odredjenom godisnjem dobu u kome ih cuvas zajedno s stiglicima, ali imam jedan savet za tebe da ako hoces da bastardiras(posto vidim hoces da ptice naviknes jedne na druge) trebas stiglice izvaditi iz grupne volijere gde si ih drzao s kanarinkama i to sto ranije pocetkom decembra ali da su u blizini s kanarinkama i tada krenes s adekvatnom hranom. Tako ce se stiglice brze smiriti i pocetkom februaara lagano kreces s pripremom. Ovako ako ih zajedno drzis i hranis pojacanom hranom zenke kanarinke ce se vrlo brzo i mnogo pre spremiti za parenje i onda ces imati dosta neoplodjenih jaja. Pozdrav....
Nazad na vrh Ići dole
VUK SOKO

Broj poruka : 10
Datum upisa : 08.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Apr 09, 2010 8:44 pm

ja imam 6 majora koje sam doneo iz ukrajine prstenovani stari su 3 godine sa kojom kanarinkom ih je najbolje pariti tj.bastardirati molijo bi strucnjake koji su ves bastardirali da mi preporuce kananariku koja je naj boljamoje su pyice dugacke 18cm.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Sub Apr 10, 2010 6:11 pm

VUK SOKO ::
ja imam 6 majora koje sam doneo iz ukrajine prstenovani stari su 3 godine sa kojom kanarinkom ih je najbolje pariti tj.bastardirati molijo bi strucnjake koji su ves bastardirali da mi preporuce kananariku koja je naj boljamoje su pyice dugacke 18cm.
Pa ti ces onda dobiti bastarde kao orlove... Very Happy Evo da ti ja preporucim lipohrom crvene mozaik zenke, posto ja radim s njima i dobijao sam mnogo lepe sarene bastarde i ovi bastardi sa mog avatara su od takve zenke...
Ti sa tim zenkama i majorima mozes dobiti isto sarene bastarde samo jos krupnije i atraktivnije... Pozdrav... cheers
Nazad na vrh Ići dole
malinois

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Sub Apr 10, 2010 6:55 pm

VUK SOKO ::

pozdrav

Ako imas ambicija za takmicenje u bastardima koristi melaninske zenke u zutoj boji .Moja preporuka feo ino ili satine zute zenke .

Sareni bastardi su u posebnoj klasi .Za njih mozes koristiti ove zenke sto ti predlaze danijel .
Nazad na vrh Ići dole
VUK SOKO

Broj poruka : 10
Datum upisa : 08.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Ned Apr 11, 2010 2:42 pm

hvala puno pokusacu da uparim nesto hvala na savetima
Nazad na vrh Ići dole
popBL

Broj poruka : 6
Datum upisa : 03.01.2010
Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Apr 15, 2010 9:08 pm

Moj prijedlog je ahat mozaik kanarinke,mislim da se od njih dobijaju najljepsi bastard.,a ako hoces da ti bastardi dobro pjevaju nabavi slavujarku ,ili tinbrado konarinku. Da nemas kojeg majora viska slucajno.
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI

Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Apr 15, 2010 10:14 pm

Ja sam po prvi put ove godine upario stiglica sa lipokrom pastel ahat žutom kanarinkom koju sam dobio od mog prijatelja i cenjenog kolege na poklon, od Aleksandra Jovanovića iz Niša,pretsednika njihovog udruženja "Gaj", medjunarodnog sudije itd..... Čovek je DR MR PR u svom poslu, mislim da vi sve već i znate o njemu.
Videćemo kakve ću bastarde dobiti, nadam se da je dobra kombinacija za šarene bastarde
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 31

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Čet Apr 15, 2010 10:17 pm

Pozdrav tom dr pr mr, gospodinu predsedniku koji je inace bio moj mentor , malko je lenj pa ne stize da dodje na forum ali docice on sigurno....
Dobre si ptice uzeo tj. dobio......

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI

Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Apr 23, 2010 4:23 pm

Od mog prvog para do sada sto se tice bastardiranja, danas se izvelo pile iz jednog a drugo izgleda da je mucko, prvi put prarim stiglica koji i nije bio mnogo spreman a i kanarinki je prvo parenje, i uspelo odmah iz prve, e sad cemo videti koliko ce biti dobra majka i kako ce se u tome snaci, ali ja se ne sekiram za nista kad imam dobrog prijatelja Danijela, koji je u tom polju ...... vrh
Nazad na vrh Ići dole
IGOR 72

Broj poruka : 88
Datum upisa : 03.01.2010
Godina : 45

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Apr 23, 2010 10:03 pm

bravo Vaso nek je sa srecom,a sto se Danijela tice reci su suvisne lol!
Nazad na vrh Ići dole
pero

Broj poruka : 163
Datum upisa : 20.04.2010
Godina : 64

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Pet Apr 30, 2010 8:03 pm

Rekao bi par riječi o bastardiranju. Najprije bi spomenio kombinaciju gloster x serinus serinus. Svrha ovog bastardiranja bila je smanjenje glostera. U redu, ali ništa drugo nije precizirano. Kad bi nešto takvo poduzeo (jesam nešto slično) morao bi imati vrlo kvalitetnog glostera, intenzivnog, bafa sa dugim perjem i izuzetno kratkim leđima, po mogućnosti da bude mužjak.
Mislim da bi bio bolji i brži posao to uraditi ubacujući kategoriju intenzivno i bafa, tj. raditi čiste glostere.
U istu svrhu sam bastardirao fajfiće (fife fancy). Iskusni sudac je konstatirao R1 , u prolazu, prije nego mu je ptica došla na stol.
Bastardi često nisu plodni prve godine jer im se reproduktivni organi sporo razvijaju. Čitao sa da se bastard između kanarinca i štiglića uspio tek u sedmoj godini reproducirati i dao je 2 potomka sa kanarinkom. Autor članka je na kraju konstatirao da je puno teže dokazati neplodnost nego plodnost.
Kapucin cajzl i kanarinac, prije 30-ak godina se govorilo o 10 % plodnih mužjaka. A danas je plodno oko 50 % muških bastarda. Vjerojato je učestalim parenjem se povećala kompaktibilnost njihovog genotipa. Nisu zanemarivi ni melanini koji su dobiveni od kapucina. Na tome se sada radi sa američkim cajzlima. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Uto Maj 11, 2010 10:22 pm

Pero ovo s glosterom i stan cajzlom mi izgleda dobra kombinacija bas zbog toga sto si kao rezultat naveo smanjenje glostera ali zato treba i vremena kao sto si naveo. Nego recimi sta ti je to fajfic, prvi put cujem za to?
Nazad na vrh Ići dole
malinois

Broj poruka : 58
Datum upisa : 01.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Diskusija o bastardiranju   Uto Maj 11, 2010 10:59 pm

Fajfic je FIFE FANCY a to je kanarinac stasa .Smanjena verzija bordera

Nazad na vrh Ići dole
Danijel