Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Uopstene teme o egzotama

Ići dole 
+46
savoha
Pepikg
Joca
nikolakoxijovanovic
goran74
jecham
Exotic
Nelle333
Gordanna
Aleksandar Djuric
skorkovic
acahaski
Matija95
fuz80
florida
Iwan97
dule33
Miks
ivan79
boze
koss
farmacy
dino
tatjanasd
Santa
Aidemosyne
bojan93pn
Zika
MPC
ivan83
vecos
Grumpy
dr.nenad86
Rale
sudimnja
zucko
draganbely
Guli
stamil
bacobobi
Vasa
VeljaVa
Sale77-Nis
rtomek
SrdjanKG
Luckyboy
50 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeUto Maj 04, 2010 9:54 pm

Vec mi dajete ohrabrenja u vezi egzota, ja mislio da im kupim kamin u toj prostoriji ali kakve je izolacije moja soba bice dobro za zimu, u slucaju da padnu jaki mrazevi naravno bice i grejanja.
pozzz cheers
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeUto Maj 04, 2010 10:55 pm

Sale je u pravu,neke mozesh a neke ne....ja sam konkreno mislo na zebice i sovice,i josh neshto shto nisam znao shta je.... Iznecu zebice za neki dan kada mladi izadju iz gnezda.......
Nazad na vrh Ići dole
draganbely

draganbely


Broj poruka : 6
Datum upisa : 03.05.2010
Godina : 43
Lokacija : Šaludovac-Paracin

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeUto Maj 04, 2010 11:04 pm

hvalavam puno na savetima e sad druge probleme i dileme koje imam citam i nalazim ovde na forumu bas je super e sad dali nekako mogu da se povezem sa nekim ko ima skype ili msn mesinger ili facebook da mogu lakse i brze da pitam za savete a i interesujeme gde mogu naci neku pticicu jer koga pitao kod mene u okolinu ili ne drzi u prodaji slabo mu ide ili nema ili kaze da za pticicu dam 50 evra to je ok ako se bavi ukrstanjem i proizvidnjim pticica za prodaju ali ja bi da cuvam za mene da imam lep kavez raznih pticica RAJ ZA OCI I DUSU
malo sam dosadan izvinite
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 8:10 am

draganbely ::
da mogu lakse i brze da pitam za savete
Cemu onda forum sluzi Question
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 2:14 pm

draganbely ::
hvalavam puno na savetima e sad druge probleme i dileme koje imam citam i nalazim ovde na forumu bas je super e sad dali nekako mogu da se povezem sa nekim ko ima skype ili msn mesinger ili facebook da mogu lakse i brze da pitam za savete a i interesujeme gde mogu naci neku pticicu jer koga pitao kod mene u okolinu ili ne drzi u prodaji slabo mu ide ili nema ili kaze da za pticicu dam 50 evra to je ok ako se bavi ukrstanjem i proizvidnjim pticica za prodaju ali ja bi da cuvam za mene da imam lep kavez raznih pticica RAJ ZA OCI I DUSU
malo sam dosadan izvinite


Na forumu ces saznati sve sto te interesuuje a cak ce neko drugi nauciti to isto kad ti budes postavio to pitanje jer mnoge muce iste dileme trileme itd........
Jednim odgovorom ce nekoliko forumasa bar nesto novo nauciti i bar malo sebi razjasniti.....

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
bacobobi

bacobobi


Broj poruka : 28
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Osijek RH Slavonija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 3:30 pm

slobodno Rale što god samo se javi ali nešto drugo sam htio napomenuti kod kupovanja egzota, naime najbitnije je saznati od prodavača u kakovim ih uvjetima drži, dali su ptice bile u volijerama, u regalima, u otvorenim prostorima, zatvorenima, grijanima, negrijanima, čak je bitno saznati i iz kakovih su pojilica pile vodu i jele hranu jer sam doživio da sam kupio ptice kojima sam ponudio vodu iz pojilice a one su navikle piti iz neke zdjelice na podu, i vrlo brzo su mi uginule, dok sam ja skužio več je bilo kasno, znači sve vam je ovo bitno a ima toga još, iskustvo te nauči svemu, ovo je još jedan dobar savjet kod kupovine ptica, koje mora se priznati i nisu baš jeftine, slažete li se?
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 7:59 pm

kod nas zebice prodaju na berzama po 200 din komad, a guldove 300 din komad....dok je u pet centru (bgd) 800 din zebica,a guld 2000 hiljade ili tako neshto...za to znam sigurno a ostale onako okvirno znam..neka kazu oni koji prodaju da ja ne lupam....
pozzz cheers
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 9:10 pm

bacobobi ::
čak je bitno saznati i iz kakovih su pojilica pile vodu i jele hranu jer sam doživio da sam kupio ptice kojima sam ponudio vodu iz pojilice a one su navikle piti iz neke zdjelice na podu, i vrlo brzo su mi uginule
Na zalost,i ja imam gorka iskustva sa pojilicama,dok sam shvatio sta je problem,vec je bilo kasno.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Maj 05, 2010 10:23 pm

Morah da se ukljucim!! Zucko,interesuje me odkud ti informacija da je cena guldova na berzama ove godine bili 300 din???!! Zebe jesu od 150-250din bile,zavisno od doba godine kad je bila berza(podrazumeva se da su to trgovacke,a ne izlozbene zebe),ali guldove nisam video ni priblizno toj ceni(sem nekih bas mladih zelenih,koje je jedan,znam ga,prodavao po 600din,ali samo na jednoj berzi)! Isto tako ni svakom guldu(kao ni zebi) nije cena ista-velika je razlika jel to trgovacki guld ili kvalitetna ptica!!! Ali ni trgovacke ofarbane nisam ove godine vidjao ispod 10 eura(sem na veliko,gde je islo euro-dva ispod)!!! Pozz
Nazad na vrh Ići dole
draganbely

draganbely


Broj poruka : 6
Datum upisa : 03.05.2010
Godina : 43
Lokacija : Šaludovac-Paracin

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 12:49 am

mnogo pitanja a nike setim sve da pitam u jednom pitanju mada u pravu si kada kazes mozda jos nekog muci slicno pa cesaznati preko mog pitanja i vasih odgovora
sta je to jajcana hrana ili sta vec kako se zove kazu mi kad ima mlade da bolje cuva kako se pravi sta je to
Nazad na vrh Ići dole
Grumpy

Grumpy


Broj poruka : 29
Datum upisa : 22.03.2010
Lokacija : Beograd

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 5:59 pm

SrdjanKG ::
Morah da se ukljucim!! Zucko,interesuje me odkud ti informacija da je cena guldova na berzama ove godine bili 300 din???!! Zebe jesu od 150-250din bile,zavisno od doba godine kad je bila berza(podrazumeva se da su to trgovacke,a ne izlozbene zebe),ali guldove nisam video ni priblizno toj ceni(sem nekih bas mladih zelenih,koje je jedan,znam ga,prodavao po 600din,ali samo na jednoj berzi)! Isto tako ni svakom guldu(kao ni zebi) nije cena ista-velika je razlika jel to trgovacki guld ili kvalitetna ptica!!! Ali ni trgovacke ofarbane nisam ove godine vidjao ispod 10 eura(sem na veliko,gde je islo euro-dva ispod)!!! Pozz


Moram i ja da se ukljucim!
Zaista mi deluje kao naucna fantastika da su guldovi negde prodavani za 300din po komadu.Deluje neverovatno,moram da priznam.
Takodje,u Pet centru nisu 2000 ili tako nesto,nego su bili 4000 i nesto,gotovo pet hiljada,a sada mislim da su neki dinar jeftiniji.Bez obizra na realne cene,ovo nazalost nije naucna fantastika,nego realan cenovnik.Sto je mnogo,mnogo je!
Ja,licno,bio sam zadovoljan kad bih guldove nalazio po 15 evra,jer sam ih uglavnom placao po 20.
Ko je hteo,kod mene je mogao da ih dobije jako povoljno,zbog promene kocepcije drzanja ptica,tako da sam pet prelepih guldova,par rizarica,par crnoobraznih zebica,par dijamant golubica i jednu spic amadinu dao za,necete verovati,7000 din.
Da,da ne zaboravim,uz njih je isla,gratis,i ogromna sestougaona sobna volijera.
Uskoru cu,verovatno,opet nabavljati egzote,pa me jako interesuju ti guldovi 0d 300 din.
Svaka prava i istinita informacija je dobrodosla!
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 6:05 pm

izvinjavam se srdjane i svima nije 300 nego 800....sluchajno sam omashio broj... josh jedamput da se izvinim neznam da li da ispravljam ili da ostane tako.... pozzz
Nazad na vrh Ići dole
bacobobi

bacobobi


Broj poruka : 28
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Osijek RH Slavonija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeČet Maj 06, 2010 6:38 pm

guldovi, ako mogu da se nadovežem koštaju između 20 i 25 eura po komadu (normali) što znači da ima zelena leđa, a prsa i glava nije tako bitna, tu može da se proturi i pastel ali plave mutacije, da ne kažem silveri i žute, te ostale su puno skuplje, naravno ima ih manje i teže se razmnožavaju, tako je to kod nas, međutim kad trefiš možeš kupiti pticu i puno jeftinije sve ovisi. Guldovi su prekrasne ptice i neka im je cijena malo veća od ostalih egzota, ipak je to kraljica egzota tako sam barem čitao u starim ptičarskim brošurama koje su nekada izlazile u bivšoj državi. Tada je pisano (tekstovi iz 1980) da onaj koji uzgoji guldovu amadinu smatra se majstorom.
Nazad na vrh Ići dole
vecos

vecos


Broj poruka : 88
Datum upisa : 31.03.2010
Godina : 40
Lokacija : CALGARY

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimePet Maj 07, 2010 3:00 pm

Ne smijemo zaboraviti da je to domistificirana ptica! Što znaći da je sada u rangu sa zebrastim zebama, japanskim galebićima i rižaricama, što u pritivnom znaći da je to ptica koja se 100% prilagodila uzgoju i životu u zatočeništvu, stoga je "prirodno" da je i cijena goulda svake godine jeftinija. Treba težiti kvaliteti, odnosno standardu ili se jednostavno "baciti" na proizvodnju novijih i atraktivnijih mutacija koje i danas mogu dostizati visoku cijenu!

pozz
Nazad na vrh Ići dole
draganbely

draganbely


Broj poruka : 6
Datum upisa : 03.05.2010
Godina : 43
Lokacija : Šaludovac-Paracin

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSub Maj 15, 2010 8:18 pm

zdravo opet pitanje
imam par zeba i ubacio stiglica nimfla cajzu i stancera sada mi zeba zenkica juri cajzu i stanca po kavezu a izbacio sam iz kaveza stigla i nimflu dali ima to vezesto bi se mozda parili zebe pa da je agresivna jer ulaze u gnezdo i tako to pa?
Nazad na vrh Ići dole
bacobobi

bacobobi


Broj poruka : 28
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Osijek RH Slavonija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeNed Maj 16, 2010 7:12 pm

Draganebely moj ti je savjet da ne držiš zajedno papagaje i zebe u istoj volijeri, a isto tako niti razlićite vrste zeba kao što su egzote i fauna europe, normalno je da zebica koja bi se htijela pariti i sjediti na jajima napada sve one koji su joj nepoznati a to sigurno jesu oni koje si nabrojao da držiš zajedno, odvoji za početak papagaja iz zajedničkog prostora gdje borave zebe, a poslje ćeš vidjeti, normalno je to što si napisao, problem je.
Nazad na vrh Ići dole
ivan83




Broj poruka : 30
Datum upisa : 26.04.2010
Lokacija : Krusevac

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeNed Maj 16, 2010 10:56 pm

ja ne znam dal sam dobro shvatio ali on to izgleda ima aniflana sa njima a ne nimfu papagaja, u svakom slucaju to ne vadi situaciju. Mogli bi da zive zajedno teoretski ali nije to to, australijske egzote imaju drugacije navike i u ishrani i temperaturi i nacinu gnezdjenja tako da.... Po meni je bolje da odvojis zebe a da ove vratis zajedno, za zebe ti i ne treba neki preterano veliki kavez, a i bile bi zajedno i naravno pilile bi se bez problema
Nazad na vrh Ići dole
bacobobi

bacobobi


Broj poruka : 28
Datum upisa : 07.03.2010
Godina : 51
Lokacija : Osijek RH Slavonija

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimePon Maj 17, 2010 8:00 pm

ma nije problem australiska zebica parit će se, i imat će mlade ako joj postavimo kućicu na visoko mjesto u istoj volijeri sa ostalim zebama, imao sam takova iskustva, ona brani svoj teritorij, pogotovo kada ima jaja i mlade, u principu ne može ozljediti ostale ptice, a ako netko za svoju dušu drži po komad ili par i ptica fauna europe, nije problem, ja sam razumio da je i papagaj sa njima e to bi mogao biti problem je r je svaki papagaj fizički jači od svake zebe, ako je to tako nema problema, samo im osiguraj dobre uvjete da imaju mjesta za letenje, hrana, uvjek čista voda, da nisu izložene propuhu, kiši, i hladnoći i to je to, lijepo ih je i vidjeti nekada sve zajedno kako se bore za svoje mjesto u prostoru.
Nazad na vrh Ići dole
MPC




Broj poruka : 5
Datum upisa : 09.06.2010

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 09, 2010 9:47 pm

Evo da napisem post i ovde posto tamo pod temom RAZNO niko ne odgovara. Sad

Pozdrav svima, nov sam na forumu a i u avikulturi uopste pa me interesuje gde bih mogao da nabavim neke zebice, neke obicne koje nisu zahtevne a koje se mogu pripitomiti? Po kojoj ceni? Koji bi mi kavez trebao, i koliko se krecu cene?

Kad se zebe pripitome, moze li se par drzati na otvorenom npr. u drvenoj kucici na stubu bez bojazni da ce pobeci i da ce podivljati. Tj. da li ce i dalje hteti da dolaze na ruku ako su non stop na slobodi?

Posto sam iz Indjije interesuje me da li bi neko mogao da me uputi kod nekog odgajivaca iz moje okoline (Ruma, Pazova...)? gledao sam po netu ima jedan covek iz Subotice, jedan iz Nisha itd, to mi je predaleko...a i kao da nema bas puno ljudi koji se bave egzotama.

Kad budem pazario ove ptice, na koji nacin ih transportujem u kolima? U kolima zna da bude mnogo sparno pa me to malo brine...

Pitao bih Grumpy-a odakle je i da li ce jos imati povoljnih akcija kao sto je gore naveo za 7.000din...?

Jos jedanput srdacan pozdrav i unapred hvala na odgovorima!
Nazad na vrh Ići dole
MPC




Broj poruka : 5
Datum upisa : 09.06.2010

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 09, 2010 9:59 pm

I jos jedno pitanje: Koja od egzota je najlepsa pevacica? Koliko kosta i koliko se tesko/lako gaji?

Pozzz
Nazad na vrh Ići dole
rtomek

rtomek


Broj poruka : 721
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 49
Lokacija : SU-V-SRB

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 09, 2010 10:10 pm

MPC nažalost zebice a egzote uopšte nemogu se držati kao golubovi , pa da se puštaju da slobodno lete. Ručno hranjene ptice ( redko ima takvih egzota ) jesu pitome ali ni oni se ne mogu držati na otvorenom prostoru .. ima priomera da to uspe ali redkih . Što se čini slobodnog držanja na otvorenom jedino sam čuo da papagaji i to kaluđerice ako sebi naprave gnezdo onda ako im se skine žica i onda ostaju verni svojoj kući pa se vraćaju ..dok ih neki komšija ne uhvati Sad
Ja sam u nekoliko navrata odhranjivao ručno neke vrste egzozičnih ptica ( astrilde , papagajamandine...) ali pošto postanu samostalni više nisu tako bliske i pitome ...
pozz ROBY
Nazad na vrh Ići dole
MPC




Broj poruka : 5
Datum upisa : 09.06.2010

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeSre Jun 09, 2010 10:21 pm

Thnx Roby, mada sam sad malo zbunjen jer sam gledao na youtube-u kako hrane ptice iz ruke i kako ih maze i uspavljuju. Evo npr ova:

https://www.youtube.com/watch?v=By3WqtiyWRE

Bas uziva, zar ne? Smile))

Koja je to ptica? Ima li je kod nas?

Bezveze mi je kad su ptice u kavezu, ja sam mislio da mogu da ih pripitomim pa da ne moram stalno da ih drzim u kavezu. A nemam mesta za volijeru jer sam u stanu. Jbg Sad
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 13, 2010 10:50 pm

-Mada se vecina egzoticnih ptica veoma dobro prilagodila atmosferskim prilikama koje vladaju u nasoj zemlji,ipak su za nji8h jesen i zima nepoznata godisnja doba.Bez obzira sto su zebica i galebic ptice koje se kao i mnogi njeni preci izlegli u kavezima odgajivaca kod nas ili u Madjarskoj,Austriji,ipak su to u osnovi ptice Australije,,Srednje Amerike ili Afrike.Otuda je normalno sto su za nju hladnoca,sneg i kisa nesto neprirodno.Cim pocne promenljivo jesenje vreme ptice moramo uneti u tople i zasticene prostorije.To moze biti specijalno odredjen dvorisni objekat ili stan kuca u kome mi zivimo.Buduci da je veci broj onih koji obicno drze po jednu ili dve ptice zadrzao bih se na prezimljavanju u stanovima,mada se sve ovo moze primeniti i u bilo kojem drugom uslovu zimskog smestaja ptica.Papagaj,galebic ili zebica,koji su celo leto veselo cavrljali i cvrkutali na terasi ko zna kojeg sprata novogradnje ili,pak,u vasoj basti,sada neizostavno mora unutra.Nije svejedno gde cete ga smestiti ,kako za vas tako i za njega.Vec na samom pocetku,izaberite prikladnu prostoriju u kojoj vlada ujednacena temperatura,oko 18-20 stepeni, koja nije promajna niti preterano vlazna i u kojoj nema previse duvanskog dima.Predsoblje i antre,nisa nisu pogodni,sem u vrlo retkim slucajevima,jer su obicno izlozeni promaji.Ptice se mogu vrlo brzo privici na pad temperature,mnoge vrste se aklimatizuju i za manje od 15 minuta,ali je promaja za njih,bez obzira na vrstu gotovo uvek pogubna.Takodje,veoma su stetne nagle promene temperature,nbormalno je naime da su noci hladnije nego dani.Kuhinja je,takodje,vrlo neprikladna,mada mnogi upravo tu drze svoje ljubimce,da bi im bilo toplije,a visoka temperatura,kao i izrazito vlazan vazduh i razna isparemnja su stetna.Pticu ne drzati blizu izvora toplote,jer je tu vazduh obicno suv,temperatura previsoka,a i cesta su kolebanja u temperaturi.Mozda sve ovo izgleda vrlo komplikovano,pa da malo uprostimo,drzite pticu u onoj prostoriji u kojoj se vi najbolje osecate(no neka to,ipak,ne bude spavaca soba,jer cete se buditi vrlo rano).U toku zime je veoma bitna ishrana,pa i njoj mioramo pokloniti puno paznje.Pored svoje osnovne semenske hrane(prosa,muhara i dr.) pticama je u ovom periodu potrebno davati mesavinu(tvrdo kuvanih jaja i mlevenog plazma keksa,u koju je dobro bar dva tri puta nedeljno kanuti 3-4 kapi AD kapi(uljnih) ili ribljeg ulja).Takodje ovoj smesi mozemo dodati malo strugane sargarepe ili jabuke.Mada je zimi izbor mnogo losiji ipak je nuzno da ptice uz hranu dobiju i malo zelenisa(spanac,kupus,kelj, i sl).Zelenis moramo dobro oprati,ali ga nesmemo mokrog ili vlaznog dati pticama,jer od toga lako mogu dobiti proliv i uginuti.Kvalitet hrane je uvek veoma bitan,seme nesme biti vlazno i necisto.Pored svega,nuzno je da kavez dobro ocistite,a po mogucnosti i dezinfikujete pre unosenja u prostoriju.To je vaznio koliko zbog vasih ljubiomaca,toliko i zbog vas samih,a izmedju ostalog ma kako i ptica i kavez bili lepi zadovoljstvo da ih posmatrate bice bitno umanjeni ako je kavez prljav.Nakon ciscenja kaveza,pozeljno je po dnu posuti pesak za ptice koji je takodje,lako nabaviti u nasim pet sopovima,a koji pored toga sto upija fekalije ptica bitno utice i na njihove probavne organe i vrlo je bogat mineralima......... Smile
Nazad na vrh Ići dole
bojan93pn




Broj poruka : 17
Datum upisa : 20.06.2010
Godina : 31
Lokacija : Paracin

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimeNed Jun 20, 2010 3:34 pm

Pozdrav svima... Imam 2 para zebica, oba para su napravila gdezdo jos pre vise od mesec dana, ali nikako da zenke snesu jaja... Vec sam izvodio zebice, ali mi se ovo nikad nije desilo... Mozda ne zele da ulaze u kucice zbog velike vrucine... Question
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitimePon Jun 21, 2010 10:51 pm

mozeli neko da mi kaze kakvu travu treba ponuditi pletacima posto ih do sad nisam imao a juce sa kupio 1 par pa neznam da li im treba krupnija ili sitnija trava ili da kupim onu vestacku veliki poz odgaivacima egzota a i ostali odgaivacima ptica.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Uopstene teme o egzotama - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Uopstene teme o egzotama   Uopstene teme o egzotama - Page 2 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Uopstene teme o egzotama
Nazad na vrh 
Strana 2 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
 Similar topics
-
» Lepljiva. Uopstene teme o Egzoticnim golubovima i prepelicama
» Hibridi medju egzotama
» Kanarinci-opste teme
» Golub-opste teme
» Sultan - opste teme

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote-
Skoči na: