Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Dok ne bude kasno

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Iwan97

Iwan97


Broj poruka : 550
Datum upisa : 03.05.2011
Godina : 26
Lokacija : Sabac

Dok ne bude kasno Empty
PočaljiNaslov: Dok ne bude kasno   Dok ne bude kasno Icon_minitimePon Dec 22, 2014 1:58 am

Prva stvar vezana za egzote( Estrildidae), koja privlači ljjubitelje ptica, jeste njihov koloritet, veličina i aktivnost. Kod nas su pretežno zastupljene australijske, domestifikovane vrste koje se, do određene mere, lako razmnožavaju i manje su zahtevne u odnosu na egzote afričkog kontinenta.
Njihova populacija u zatočeništvu je prilično stabilna, sa mogućim godišnjim varijacijama i sigurno je da ćemo ih još dugo godina viđati na domaći izložbama, berzama itd.
Međutim, kada je reč o insektivornim egzotama iz Afrike, situacija je dramatična. Zbog konstantnog uvoza i pristupačnih cena divljih ptica, ljudima je lakše da neprestano kupuju divlje ptice, koje u mnoštvu slučajeva uginu posle određenog vremena, pa budu zamenjene novim i tako u krug. Gotovo da ne postoje ozbiljniji rezultati sa uspostavljanjem domestifikovane populacije bilo koje vrste, izuzev Senegalskog amaranta (Lagonosticta senegala).
Glavni razlog je nedostatak informacija o ishrani, smeštaju i drugim krucijalnim faktorima za uspešno razmnožavanje ovih ptica.

Cilj mi je da povećam svest naših avikulturista, pretežno egzotičara, da ako ubrzo ne preduzmemo nešto, doći ćemo u situaciju da izgubimo mnoštvo lepih ptica, jer, uvoz neće još dugo biti dostupan zbog smanjenja divljih populacija preteranim lovom.

Tri godine se bavim prikupljanjem podataka o razmnožavanju afričkih egzota, na engleskom jeziku (Waxbills) i dosta toga sam teoretski naučio, a nadam se da ću to uspeti da primenim u praksi, koja će ozbiljnije zaživeti tek kada se vratim sa fakulteta (Za nekih 6-7 godina) affraid

Sve insektivorne egzote imaju zajedničku anatomiju i fiziologiju, tako da ću sa tim i početi.

Afrika je, svima poznato, zemlja sa nepovoljnim klimatskim faktorima za rast i razvoj vegetacije koja u određenom procentu ima važnost u ishrani obilja vrsta. Zbog toga, primorane da nađu alternativne nutritive izvore, afričke egzote pribegavaju izvorima proteinina i masti, a zbog njihove građe i veličine, to su insekti.

Ove ptice se i anatomski znatno razlikuju: Creva su kraća u odosu na azijske i asutralijske vrste, što omogućava brži prolazak proteina kroz creva, a to sprečava truljenje i stvaranje bakterija unutar digestivnog trakta. Vojka mladih je izdužena i cevasta, što onemogućava unošenje ogromne količine semenki. Takođe, sa aspekta rasta i razvoja, ove ptice znatno brže izleću iz gnezda i dostižu polnu zrelost. Samim tim im je i životni vek kraći.

Da ne odultam previše od teme, počinjem sa razmnožavanjem ptica u zatočeništvu.

Divlje ptice zahtevaju što veći prostor (volijeru) i gotovo je nemoguće bilo šta postići u letelicama ili velikim kavezima. Pticama je neophodno omogućiti što veću privatost postavljanjem prirodnih ili veštačkih dekoracija, jer ipak su to divlje ptice. Gnezda se postavljaju na sledećim visinama: pod (tvinspotovi, prepeličaste zebe i neke vrste amaranata, visina do 1m (većina afričkih egzota) i do 1,5m (Uraeginthus-i). Najpoželjnije su pletene korpice, ili mogućnost izgradnje slobodnog gnezda u žbunu ili drugoj stabilnoj lokaciji. Materijal za izgradnju genzda zavisi od vrste, ali najbolje je ponuditi kokosova vlakna i sitnu suvu travu, a glavna stvar je belo perje koje mužjaci koriste za udvaranje, a kasnije obeležavanje gnezda. Ovo takođe može biti okidač za reprodukciju, što se naviše pokazalo kod amaranata.
Do izgradnje gnezda dolazi prethodnim uvođenjem nutritivnog stimulansa u vidu insekata, jajčane hrane i proklijalog semena.

Važno je napomenuti da i nakon snošenja prvog jajeta ne treba ukidati ništa u ishrani. U suprotnom, doći će do napuštanja gnezda. Kontrolu i uznemiravanje treba svesti na minimum.

ISHRANA INSEKTIMA:

Nimalo nije jednostavno obezbediti adekvatnu i ekonomski pristupačnu ishranu insektima, jer divlje ptice su u stanju da pojedu ogromne količine tokom samo jednog legla. brašnari često nisu adekvatni što uslovljava pribegavanju alternativnim izvorima proteina.
U teraristici se primenjuje mnoštvo insekata, a neki od njih su veoma pogodni i za neše ptice.

Na zapadu su zaživele farme cvrčaka, koji su znatno kvalitetniji u odnosu na brašnare, ali se malo teže razmnožavaju. Ptice je neophodno stimulisati da love, a aktivni cvrčci su pun pogodak u ovom slučaju. Koriste se mlade jedinke, veličine 0,5-1cm, koje treba staviti u posudu dubine 10cm.

2. Mravlja jaja, proteinska bomba koja je meni dosta pomogla kod leptir zeba. Tokom proleća i leta ih sakupljam i stavljam u zamrzivač, a zatim ih svakodnevno dajem u periodu razmnožavanja. Postupak prikupljanja ću opisati dugom prilikom.

3. Biljne vaši. Najpogodnije su vaši sa ruža, javora, jabuke i kruške. Takođe sam ih dosta koristio ove godine, lako se sakupljaju i skladište u zamrivač, a ptice ih obožavaju.

4. (izbegavati) - crvići za pecanje. Zbog mogućnosti kontaminacije bakterijom Clostridium botulinum, ovi crvi mogu biti smrtonosni za bilo šta što ih pojede, pa ih najčešće treba izbegavati. U slučaju da ne postoje drugi izvori insekata, određenu količinu crva stavite u posudu sa mlevenim keksom da se "prečiste" i nakon par dana ih možete koristiti.

5. Vinske muve. Kod nas su postale dostupne gotove kulture vinskih muva, koje se lako razmnožavaju i prilično su jeftine. Takođe se spontano mogu uzgajai u toplijim mesecima. U vanjskim volijerama postavite kontejner sa trulim voćem, a od gore prekrijte sitnom žičanom mrežom. Voće će privući milione muva, a ptice će se hraniti njima sa žice. Ovo je jako dobar stimulans lova i daje veoma dobre rezultate.

Ishrana i jeste glavni razlog neuspeha sa divljim pticama. Već prvu generaciju mladih treba navikavati na brašnare i pristupačnije insekte, što dovodi do jednostavnijeg razmnožavanja budućih generacija. To doprinosi nastanku stabilne domestifikovane populacije, uživanja u lepoti ovih stvorenja, a pre svega druženju među ljubiteljima ptica.
Dosta stvari verovatno nisam napisao i trudiću se da, sve što je izostalo, nadoknadim svakodnevnim dopunama u ovoj temi.

Zbog svojih godina i situacije, tek nakon povratka sa, nadam se, studija stomatologije, počinjem sa ozbiljnim poduhvatima u vidu širenja egzotičarstva, jer, ptice su zauzele veliko mesto u mom životu i tu će ostati. Nadam se da će se situacija promeniti nabolje pre nego što se vratim.
Nazad na vrh Ići dole
Pepikg

Pepikg


Broj poruka : 212
Datum upisa : 29.10.2011
Godina : 49
Lokacija : Kragujevac

Dok ne bude kasno Empty
PočaljiNaslov: Re: Dok ne bude kasno   Dok ne bude kasno Icon_minitimeSre Dec 24, 2014 5:05 pm

king
Nazad na vrh Ići dole
 
Dok ne bude kasno
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote-
Skoči na: