Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Srpski pevač - slavujar

Ići dole 
+42
jat32
Бане
sashaas
nediccc93
ticar
Lord Stark
daniel87
phaeo92
sasaznas
bratislav misic
lepotica cana
danee987
milos0205
Eldin Spahić
ivan79
Miloš Stalać
Igorche81
Marjan
Milic
stanisakralj
malinois
Ivan_NIsh
mica vasic
kumca
twins
Boban
Srdjan
Sale77-Nis
grujo
IGOR 72
Luckyboy
klokkende
zucko
Milan Nis
dr.nenad86
Aleksa
BORA
Bogdanik
Zika
VeljaVa
Sladjan
Alexandar
46 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeČet Dec 24, 2009 11:30 pm

Još polovinom XX veka u Srbiji postoje odgajivači kanarinaca pesme poznatih pod nazivom "Slavujari".
Kanarinac Srpski pevač - Slavujar nastao je na prostoru cele Srbije. Ove ptice bogate su velikim brojem melodija koje uglavnom potiču od pesme slavuja. Kroz decenije rada, kako na selekciji same ptice i odabiranju najelitnijih primeraka odgajivači su radili i na odabiranju i prilagođavanju melodija iz pesme slavuja prihvatljivih za kanarince slavujare. Zato danas imamo Slavujara koji peva veliki broj tura (a ekstremni primerci i preko 30 tura-melodija).
Danas imamo radni standard za ovu rasu u stvaranju koji propisuje kako određene fonotipske osobine tako i samu pesmu ovih ptica. "Srpski pevač - Slavujar" javlja se u više varijeteta i to: beli, žuti, plavi, zeleni i kombinacijama žuto-zeleni, belo-plavi i izabel varijetetu (žuto-izabel i belo-izabel). Mogu biti sa ili bez kape veličine od 14 do 16 cm.
Pesma Slavujara podeljena je u 2 dela: obavezni i slobodni deo. U obaveznom delu nalaze se 26 tura (melodija), i koje potiču od pesme slavuja podeljenih u 4 kategorija (teške, poluteške, srednje i lake). Slobodnim turama pripadaju ostale melodije slavujeve pesme koje nisu u obaveznom delu kao i ture drugih ptica pevačica, prvenstveno ture ševe, kosa, drozda i dr. Pravilo je da u ukupnom zbiru poena odnos tura iz obaveznog dela i tura iz slobodnog dela bude 70 prema 30 procenata (slobodni deo ne sme preći 30%).
Takmičenja sa ovim pticama regulisana su određenom pravilnicima. Ptice se mogu takmičiti u 4 kategorije: mlade (izležene u toj takmičarskoj godini), strare (izležene prethodne ili ranijih godina), paru mladih ili starih ptica i kolekcije od 4 ptice (mlade ili stare).
Ptice ocenjuju najmanje po dvojica sudija koji su iz različitih mesta, a ptice se takmiče po 15 minuta. U kategoriji mladih ptica Slavujar može imati jednu kanarinsku turu za koju dobija negativne poene, a u kategoriji starih ptica 2 kanarinske ture. Ptice sa neželjenim turama (civka i ćapka) se diskvalifikuju, kao i ptice koje imaju veći broj kanarinskih tura od broja propisanih. U ukupan zbir poena koje ptica osvoji ulaze i poeni za opšti utisak koji ptica ostavlja na sudije svojom interpretacijom, bojom glasa, brojem tura i dr.
Jedan od osnovnih dokumenata je matična knjiga evidencije koju popunjava svaki odgajivač, a predaje je Sekciji Saveza pre prvog takmičenja u godini, što je jedan od uslova za takmičenje. U matičnu knjigu upisuju se izležene ptice sa brojem prstena, bojom od poznatih roditelja (njihovi brojevi prstena) za svaku kalendarsku godinu posebno. Ptice koje nisu unete u matičnu knjigu evidencije nemaju pravo nastupa na takmičenjima ni u jednoj kategoriji.
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeČet Dec 24, 2009 11:51 pm

Srpski pevač - slavujar Dscf1554s.th
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimePet Dec 25, 2009 12:34 am

TESKE TURE
Me-Me
Dupli zabac
Skrnjav
Putpudajka
Skukiden
Klokot

POLUTESKE TURE
Kuza-kuza
Grebanje
Voc-voc
Hu-Hu
Cvoget
Eho
Kvocanje

SREDNJE TURE
Kucice
Vodjahi
Brboc
Kaklidzi
Vigu-Vigu
Vrlivrt
Curan 1,2

LAKE TURE
Svirke slavuja
Kuca-kuca (Kulji-Kulji)
Vuj-Vuj
Idjo
Skiju
Cvr-Cvr
Nazad na vrh Ići dole
Sladjan

Sladjan


Broj poruka : 30
Datum upisa : 05.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Kragujevac Ilicevo SRB 10-77

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 12:08 pm

Evo da dodam neku slicicu belih slavujara[img][/imgSrpski pevač - slavujar Ka11w.th[img][/img]
Nazad na vrh Ići dole
Sladjan

Sladjan


Broj poruka : 30
Datum upisa : 05.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Kragujevac Ilicevo SRB 10-77

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 12:10 pm

Malo u drugoj Srpski pevač - slavujar Ka17.th
Nazad na vrh Ići dole
Sladjan

Sladjan


Broj poruka : 30
Datum upisa : 05.03.2010
Godina : 54
Lokacija : Kragujevac Ilicevo SRB 10-77

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSre Mar 24, 2010 12:15 pm

Jos jedna slicica
Srpski pevač - slavujar Yhst6277412397526420621.th
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimePon Mar 29, 2010 9:16 pm

Da li je bolji pevac malino ili slavujar kanarinac
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimePon Mar 29, 2010 10:36 pm

Veljo to je kompleksno pitanje ti si sve veoma pojednostavio kroz ovu jednu jedinu tvoju recenicu.Znam da pitas u najboljoj nameri ali stvar je licnog afiniteta za koju ce se ko vrstu kanarinaca pesme odluciti,posto i kanarinci slavujari ,nazalost za sada nepriznati,i kanarinci malinoimaju zavidan broj pristalica odnosno zaljubljenika koji ce scojski braniti,cak rovovski ptice koje vole.
Rec bolji u ovom ako uopste moze se reci poredjenju treba uzeti uslovno i sa velikom rezervom!
Pozdravljam te prijatelju...... Smile
Nazad na vrh Ići dole
VeljaVa

VeljaVa


Broj poruka : 70
Datum upisa : 23.03.2010
Godina : 64
Lokacija : Valjevo

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimePon Mar 29, 2010 10:49 pm

hvala Ziko na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimePon Mar 29, 2010 10:56 pm

I da budem krajnje iskren,ako uvazavas moje misljenje u nekoj hipotetickoj situaciji ja licno bih se odlucio za kanarinca slavujara,koje inace i drzim pored mozaika,bojasa,ali takodje skidam kapu i odajem duzno postovanje zaljubljenicima u kanarince malinoe,jer u tom segmentu imamo vrhunskog sudiju ,naseg dragog kolegu sa foruma i svetski vrh u pesmi malinoa i pored takve velesile kakva je naprimer Belgija.pozdrav veljo...... Smile
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeUto Mar 30, 2010 3:11 am

Pokusao sam da nadjem pesmu slavujara na internetu i nije mi uspelo , a klipovi na youtubu su loseg kvaliteta. Ako bi neko bio velikodusan i postavio neku pesmu boljeg kvaliteta zvuka, nemora da bude nesto posebnog kvaliteta pesme jer ne planiram da skolujem ptice , vec eto cisto da imam kod sebe , nikad ne znam kad ce mi zatrebati. Bio bih mu puno zahvalan i hvala unapred...
Nazad na vrh Ići dole
BORA

BORA


Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 10:29 pm

Pozz Bogdanik ture slavujara imas na njihovom sajtu,a kad se pmenulo ovo da kazem samo nije mi jasno sto se ovi diskovi prodaju mislim da drustvo bi trebalo da obezbedi.Moji prijatelji poceli da cuvaju slavujare preprosle godine i platili disk 70e ,a ja otiso kod lika kupio dve zenke i muzjaka platio ldobro i pitao ga za disk on mi kaze znas ja cu da ti nabavim orginal za30e inace krece se od 50 pa navise.Normalno ja ga oterao tamo gde treba i nije mi jasno da ti diskovi moraju da se plate i to ne malo.Pozz idi samo na njihov sajt tamo imas ture
Nazad na vrh Ići dole
BORA

BORA


Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSub Apr 17, 2010 10:32 pm

Ali nemozes da ih skines
Nazad na vrh Ići dole
Aleksa

Aleksa


Broj poruka : 207
Datum upisa : 22.03.2010
Godina : 48
Lokacija : Beograd

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 12:14 am

postavicu ovih dana celokupnu pesmu slavujara na temi Razno: Pesme ptica - audio zapisi (postoje neki tehnicki problemi pa ne mogu sada da postavim)
inace, ni meni nije jasno zasto postoji tolika fama oko tih CD-ova. ovaj koji imam sam dobio od prijatelja, a on ga je platio koliko i jednu solidnu pticu!
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 12:33 am

Pa ima tu necega cim ljudi ne daju diskove, misle izgleda ako nekome da disk da ce ovaj imati neku veliku prednost u odnosu na njega i da ce sledece godine imati bolje ptice sto nema blage veze, ali to je u stvarnosti izgleda tako. Ne cuvam slavujare cuvam boju, ali znam da takvih problema nema kod malinoa, mozda zato sto je standardizovan i priznat malino kanarinac.



Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Aleksa

Aleksa


Broj poruka : 207
Datum upisa : 22.03.2010
Godina : 48
Lokacija : Beograd

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 12:38 am

verovatno da je razlog tome cinjenica da se dugo nije usaglasilo koje su ture pozeljne, koji CD je "pravi" - svako je imao svoje razloge zbog cega je smatrao da je njegov predlog bolji od nekog drugog.
besmisleno je, slazem se, da se na takav nacin vrsi selekcija tura.
treba pustiti i vremenom modifikovati ono sto ne valja...
ukratko, tako nekako...
Nazad na vrh Ići dole
Milan Nis

Milan Nis


Broj poruka : 21
Datum upisa : 02.04.2010
Godina : 45
Lokacija : Niš

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Apr 18, 2010 1:18 am

mislim da je to verovatno stvar mentaliteta i različitih afiniteta u oblasti ptičarstva. npr. neko čuva ptice zato što ih voli i voli njihove standarde, a neko zato što ih voli, ali ne bi bilo loše da ih i lepo unovči. e pa sad, ako komšija ima isto što i ja, spustiće cenu mom ''proizvodu''. ja lično ne čuvam slavujare, i početnik sam u svemu ovome. naišo sam na par ljudi koji nisu ništa krili od mene i puno mi olakšali i objasnili stvari koje pred drugima nisam smeo ni da pomenem, iz razloga što je to mnoooogo ''komplikovano''. tako da puno sreće u nalaženju Cd-a i mislim da će se naći neki zaljudljenik, koji će ti rado ustupiti svoj omiljeni CD, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta ptica pevačica u srbiji cheers
Nazad na vrh Ići dole
zucko

zucko


Broj poruka : 113
Datum upisa : 14.03.2010
Lokacija : Veliko Gradiste

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSub Apr 24, 2010 8:56 pm

Jel moze neko da okaci neku pesmu slavujara......
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeSre Jul 07, 2010 11:54 pm

Evo ja nudim snimke iz svoje kolekcije snimak pesme stiglica u zamenu za nekakav snimak pesme slavujara. Posebno ako vas zanima pesma iz mog kraja tzv Kostina pesma , imam snimke koji nikad nisu bili na internetu niti ce , izuzetno kavalitetni snimci neki direktne snimke od Kostinih ptica.
Nazad na vrh Ići dole
BORA

BORA


Broj poruka : 249
Datum upisa : 10.03.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:39 pm

Danas prekinuto takmicenje slavujara u Kragujevcu.Dolazila ispekcija iz BGa prisutni su bili ornitolog veterinari i ispektor iz ministarstva.Dosli su po prijavi isto tako sam obavesten da ce da rasture izlozbu ptica u KG koja je druge nedelje novembra.Dali neko malo strucni moze da objasni ovo sto se ovo desava pozz
Nazad na vrh Ići dole
klokkende




Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 52
Lokacija : Uzice

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:45 pm

Kako prekinuto, zasto prekinuto? Dajte malo vise informacija.
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:49 pm

Nažalost,informacija je tačna.
Inspekcija je došla po prijavi XXX i zabranila održavanje takmičenja.
Tražili su gomilu stvari,ali biće reči o tome ...
Nazad na vrh Ići dole
klokkende




Broj poruka : 70
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 52
Lokacija : Uzice

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 9:55 pm

E svasta se moze cuti u zemlji Srbiji...
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 10:34 pm

Postovani kolega klokende, to se starvno desilo, inspekcija je dosla po prijavi gospodina koga svi znamo i jednog udruzenja koje pokusava da trenira strogocu, nalupetali neke silne gluposti i inspekcije odradile svoj deo posla.. Ali nece se tu stati, obavestenja nonstoip stizu kako ce se svaka izlozba SOfa prijavljivati i kako ce se svaka odlagati, definitivvno dobili smo novu Tadicku, Sof se sa tom doticnom gospodjom izborio a sa ovim ce jos lakse...
Covek se hval;i kako on pomaze pticare a ovamo ih prijavljuje za odrzavanje jedne sasvim legalne izlozbe, inspekcije su napravile zapisnik i nista drugo, jer drugo i nisu mogli da urade....


Cucese sve ovih dana sve.....

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
IGOR 72

IGOR 72


Broj poruka : 88
Datum upisa : 03.01.2010
Godina : 51
Lokacija : Skopje Makedonija

Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitimeNed Okt 24, 2010 10:41 pm

Zaista je nerazumljivo, pa sta je tu protivzakonito u takmicenju kanarinaca-slavujara,tu nema ptica faune???????
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Srpski pevač - slavujar Empty
PočaljiNaslov: Re: Srpski pevač - slavujar   Srpski pevač - slavujar Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Srpski pevač - slavujar
Nazad na vrh 
Strana 1 od 10Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-
» Takmicenje kanarinaca pesme "srpski pevac slavujar"
» Srpski visokoletac
» Premiere "SLAVUJAR" GRAN Balkans Cuo Competition
» I Izložba ptica društva „SLAVUJAR TOPLICA“ - Prokuplje
» Drozd pevac (Turdus philomelos)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Kanarinci :: Kanarinci pesme-
Skoči na: