Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Gugutka (Streptopelia decaocto)

Ići dole 
+3
ZQKY
SrdjanKG
Zika
7 posters
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 8:15 pm

Gugutka
Gugutka (Streptopelia decaocto) Gugutka
gugutka1
Gugutka (Streptopelia decaocto) Gugutka1

Vrsta izvorno potice iz Azije,pa kako u Evropi nalazi sve vise prostora i uslova za zivot i razmnozavanje,rasirila se skoro celom Evropom.U medjuvremenu siri se dalje prema severioistoku.Sada je postala stanarica u parkovima i vrtovima,uvek u blizini ljudskih naselja,najradje u mirnim stambenim delovima u kojima ima nekoliko stabala crnogorice.Crnogoricna stabla su im potrebna radi gnezdenja.Nisu inace preterano agresivne ptice.Gugutka je vrsta ptice,iz porodice golupcarki koja je rasprostranjena u severoistocnoj Africi,juznoj Arabiji,Indiji,Maloj Aziji,Balkanskom poluostrvu i po srednjoj Evropi sve do Severnog mora.U mnogim jezicima ima narodno ime "turski golub" jer je pocetkom 20 veka iz Turske pocela naseljavati Evropu.Od prvih divljih golubova vrlo primamljiv stanovnik nasih gradova i sela je i gugutka,kumrija,smejacica,Slicna je grlici jedino sto su joj gornja pera krila skoro iste boje kao i hrbat.Dugom selekcijom stvorena je i potpuno bela gugutka koju ponekad vidimo na nekim cirkuskim predstavama.Duzina tela je 31 santimetar.Boravi kao sto sam vec rekao oko naseljenih mesta,najcesce u parkovima,votnjacima i sumicama.Trazi sumarke kao i zidove i tornjeve.Hrani se semenkama korova i drugim plodovima.Glas joj je slican glasu domaceg goluba- "koo-koo-koo,kvurr".Gnezdi se vise puta u toku godine odnosno u toku leta.Mladi se izlegu za 16 dana.lako se moze pripitomiti i kao takva drzi se u kavezima.Uvek je spremna da iz kaveza dsoleti na ruku svog domacina da primi koje zrno hrane.I na kraju da napomenem da gugutke imaju vrlo skromno da ne kazem sljampavo gradjena gnezda od samo nekoliko slamki i grancica.U gnezdu su najcesce jedno do dva jaja.Gugutke legu vise legla jedno za drugim jer imaju velike gubitke u jajima i mladuncima(macke,svrake,kreje,veverice)
Literatura;Google
Wikipedia
licno znanje
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 8:20 pm

Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 9:16 pm

Samo jedna ispravke Ziko(bez zle namere-da ne bude zabune)!!Bela,kako si napisao da je vidjamo u cirkusima(a naveliko se gaji kod nas),nije nastala od gugutke,vec od Nubiske grlice,il ti kumrije(taj termin se za nju koristi kod nas), lat. Streptopelia roseogrisea var. risoria!
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 9:24 pm

Eto to da si znao na ispitu sada bi imao zvanje saveznog sudije.Vidis kako moze da se nauci,sednes zagrejes stolicicu i posle sve znas i sudis drugima.(Ni po babu ni po stricevima).Pozdravlja te tvoj sugradjanin
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 10:56 pm

Xe xe,pozz i tebi!Ja nisam sudija ne sto nisam znao-nisam ni polagao(a istazirao sam),vec zbog spleta svakakvih okolnosti!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
ZQKY

ZQKY


Broj poruka : 139
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 36
Lokacija : Knjazevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimePon Jun 07, 2010 12:12 pm

Dali moze da se jaja gugutke podmetnu ispod pismonose??? Smile
Dali hoce da ophrane mlade?
Nazad na vrh Ići dole
marconi

marconi


Broj poruka : 163
Datum upisa : 23.05.2010
Godina : 49
Lokacija : Jagodina Srbija

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimePon Jun 07, 2010 3:25 pm

naravno da moze,ne samo jaja vec i mlade mozes da podbacis slobodno ako imas gde.
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeČet Jul 22, 2010 3:36 pm

Gugutka (Streptopelia decaocto) Picture508n
evo mojih ljubimaca
Nazad na vrh Ići dole
ZQKY

ZQKY


Broj poruka : 139
Datum upisa : 23.02.2010
Godina : 36
Lokacija : Knjazevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimePet Jul 23, 2010 11:23 am

jel ih cuvas slobodne ili u kavezu kao golubove???
Nazad na vrh Ići dole
dalibor

dalibor


Broj poruka : 277
Datum upisa : 06.04.2010
Godina : 43
Lokacija : Kragujevac

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeSub Jul 24, 2010 12:21 am

ma jok,majka im je napravila gnezdo veoma nisko pa sam ga ja malo obezbedio,hranio sam roditelje kad hranim moje ptice tako da su se pomalo pripitomili a kada su se izveli mladi posto su imali dosta hrane,a i ja sam im stalno nutkao pripitomili su se,i sada su jos tu oko volijera ali zov divljina je cudo... a i vise volim kad su slobodne...pozzzz cheers
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99




Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 24
Lokacija : Padina

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeČet Okt 18, 2012 8:43 pm

Pozdrav
eee samo da pitam cime hranite gugutku moj rodak ima belu gugutku hrani je mlevenim kukuruzom (usitnenim) i suncokreto da pitam mora suncokret biti oljusteni ka joj se daje ili moze u celine to vazi i za proso i dali moze da se daje ovos u ubrzo ocekujem odgovor cheers
srdacan pozdrav Zeljko
Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeČet Okt 18, 2012 8:51 pm

Zeljko 99 ::
Pozdrav
eee samo da pitam cime hranite gugutku moj rodak ima belu gugutku hrani je mlevenim kukuruzom (usitnenim) i suncokreto da pitam mora suncokret biti oljusteni ka joj se daje ili moze u celine to vazi i za proso i dali moze da se daje ovos u ubrzo ocekujem odgovor cheers
srdacan pozdrav Zeljko
Very Happy

Ishrana za belu gugutku:
- kukuruz, proso i suncokret - nemora ljušteni, ovas, svetlo seme,uljana repica, sirak, kardi........ Uz svakodnevnu zamenu vode za piće.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99




Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 24
Lokacija : Padina

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeČet Okt 18, 2012 9:32 pm

eee hvala puno si mi pomogao
pozdrav
Zeljko
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99




Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 24
Lokacija : Padina

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimeČet Okt 18, 2012 9:35 pm

Pozdrav
a kako odrediti pol gugutke smejacice da li je muzjak ili zenka
hvala puno na nesebicnim odgovorima cheers
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99




Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 24
Lokacija : Padina

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimePet Okt 19, 2012 10:54 pm

Gugutka (Streptopelia decaocto) 58167134
evo on ima istu ovakvu
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko 99




Broj poruka : 21
Datum upisa : 12.10.2012
Godina : 24
Lokacija : Padina

Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitimePet Okt 19, 2012 10:55 pm

hvala vam na svemu marjane
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Gugutka (Streptopelia decaocto) Empty
PočaljiNaslov: Re: Gugutka (Streptopelia decaocto)   Gugutka (Streptopelia decaocto) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Gugutka (Streptopelia decaocto)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Divlja grlica ( Streptopelia turtur)
» Nubijska grlica - Kumrija ( Streptopelia roseogrisea risoria )

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ostale ptice faune Evrope-
Skoči na: