Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Ishrana stiglića uopšteno....

Ići dole 
+50
Бане
suljaga
carduel
ĐEKO
dimitar1976
lepotica cana
mica vasic
senjin
makimk
žako
Matija95
Nidzo
vlada130168
fzen
Ivica
koja*
Milan 92
Marjan
cika kole
milun
Dalibor Vasic
Herkules
sasko
IGOR 72
malecki
farmacy
Sale77-Nis
Don
mica
jigor
vladimir
Zika
zucko
vule
Vasa
BOCKA
Dax BG
SrdjanKG
Danijel
Rale
kima
gocke
Luckyboy
milannish
dr.nenad86
Bogdanik
milos0205
Alexandar
sasaznas
Laza
54 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeNed Feb 07, 2010 5:23 pm

Koji odnos semena dajete stiglicima, sta od dodatne ishrane dajete? Hajde da podelimo sve tajne i da otkrijemo sve na jednom mestu.

Ja sam eksperimentisao i svasta davao stiglicima i dosao do raznih zakljucka.

Prvo i osnovno, svaka ptica ima svoj jedinstven karakter i nece jesti sve sto joj date kao i covek.

Drugo, nece jesti istu hranu tokom cele godine, nesto sto leti uziva da jede zimi nece ni pogledati i obratno

Pa da pocnemo,

za sada koristim mix Skalareve hrane kojom nisam zadovoljan pre svega zbog prasine ali onda izduvavam par puta ne bi li je malo ocistio, uskoro planiram da predjem na blatnera ali posto ga nema u mom mestu onda malo teze.

Skalar mix za sumsku pticu

-svetlo seme
-uljana repica
-lan
-muhar
-ljusten ovas
-konoplja
-divlje seme
-crni suncokret

e sad ima tu jos jedna stvar, posto je suncokret dobijaju rinfuz cesto se desi da upadne neko budjavo seme sto nikako nije dobro a ima i onih kukica koje idu sa suncokretom. Sve u svemu nisam zadovoljan ovom hranom pa cu probati sa blatnerom i preneti svoja iskustva.

Idemo dalje.

Dodatak ishrani,
Uvek stiglicima dajem nekoliko osnovnih stvari koje imaju i to nikad ne nedostaje,

- Malter, sa starih kuca malter ili tucani mineral koji je slican tome, izuzetna stvar koja pospesuje varenje
- Ugalj, takodje za varenje a i za prociscavanje digestivnog trakta, neki to zovu prirodnim lekom koji sami sebi doziraju po potrebi
- Vitamini u raznim oblicima, da ne duzim oko toga sve zavisi od sezone, leti pretezno maslacak i ostale biljke a zimi uglavnom dajem bosiljak, a i lepo mirise!

Voce koje se daje egzotama i kanarincima nudim ali sve zavisi od ptice, neka prihvati neka ne.

Takodje forsiram krastavac neprskan onaj kvrdzavi mali leti sto se prodaje badava na pijaci, tu je puno vitamina E
Nazad na vrh Ići dole
sasaznas

sasaznas


Broj poruka : 105
Datum upisa : 27.12.2009
Godina : 53
Lokacija : Bijeljina RS BiH

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeNed Feb 07, 2010 10:00 pm

samo da se nadovezem daj im malo gline u koju mozes pomjesati drobljene skoljke i sipinu kost jer je glina prirodni antioksidant
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeNed Feb 07, 2010 10:22 pm

dobro je sasusiti ljusku od svezeg jajeta i fino je usitniti i pomesati sa peskom
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 12:15 pm

Pozdrav svima, interesuje me da li stiglic ili bilo koja ptica moze da se ugoji od proklijalog semena, i koja je to kolicina koja se preporucuje kao dnevna mera u kombinaciji sa mesanim semenom. Ja licno proklijavam uljanu repicu sa nigerom nisam imao uspeha, da li je bajat ili sta neznam.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 1:55 pm

Ne znam da ti odgovorim na pitanje ali reci cu ti zasto niger ne klija. Niger se uvozi iz indije, e sad pomesano sa nigerom se mesa i neko drugo seme vrlo stetno kao i larve insekata. E sad na zapadu taj niger se blago termicki obradjuje da se uniste te gamadi, a on ne gubi na hranjivosti ali gubi klijavost i do 90 posto. Kod nas naravno ne postoji nikakav pravilnik pa dolazi razni niger, taj sto ti pokusavasda klijas nikad nece klijati. Promeni mesto gde ga kupujes, ali ni repica nije losa. Ovo za niger sam saznao citajuci clanak na hrvatskom jeziku.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 3:11 pm

Xmmm, ja sam do sada kupovao niger na nekoliko razlicita mesta u Nisu i van Nisa, i uvek je klijao, davao pticama i nikad nista im nije smetalo, treba da se zna zasta se daje taj proklijao niger... Ako hocete da silite stiglicu onda dajete niger kada u sebi ima najvise vitamina E cak i do 70% vise nego obican niger i to dobro deluje na stiglicu i sili je, ali taj niger koji sili stiglicu je proklijao malo, samo 1-2 mm, najbolji je tada , posle toga on vec ima drugo svojstvo i nije to to......

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 4:54 pm

milos0205 ::
Pozdrav svima, interesuje me da li stiglic ili bilo koja ptica moze da se ugoji od proklijalog semena, i koja je to kolicina koja se preporucuje kao dnevna mera u kombinaciji sa mesanim semenom. Ja licno proklijavam uljanu repicu sa nigerom nisam imao uspeha, da li je bajat ili sta neznam.

Druze mora da proklija, samo postupak moras da ispratis!

gde god da sam uzimao pa i par godina star je klijao,

Mada ja sada pretezno klijam crne semenke i vidim da im mnoooooogo bolje lezi nego niger
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 5:15 pm

Lazo nema crne, bele , zute... semenke, ovo je ozbiljna tematika Very Happy kazi uljana repica da te svi razumu.
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 5:28 pm

ja se izvinjavam, to je kod nas sleng Smile crne semenke a mislio sam na suncokret
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 5:47 pm

Ja cu da klijam cicak, moje ptice ga ne gotive bas i ostalo mi dosta, a on je pun masti i dobar je za klijanje. Inace perila zakon za u mineralku medju zice.
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 2:34 pm

Mozda se nisam dobro izrazio proklijavao sam i niger ali ne kao uljanu repicu kod nigera samo 10% izbaci klicu a kod uljane 100%. Na isti nacin proklijavam obe vrste semena samo sto sa nigerom nisam imao uspeha, ali da se vratim na vec postavljeno pitanje, da li se ptica moze ugojiti od proklijalog semena i kolika je doza dovoljna da se dnevno da stiglicu.
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 3:41 pm

Ne moze da se ugoji od klijavog semena,ali da poremeti crevnu floru ako se pretera,to moze.
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 2:43 pm

Lazo sto ti se tice hrane za stiglica, mnogo je slabunjava nema ni upola semena koje su potrebne za njegovu prehranu. Sto se tice klijalog semena nemoj im davati vise od kafene kasicice po ptici dnevno, jer kao sto je neko naveo nije pogodna za stomak. Izbegavaj uljanu repicu ako vec ne moze se naci i kupiti gotova hrana za klijanje, napravi je sam sa nigerom i konopljom 4-1.
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 3:58 pm

od skora klijam i suncokret, a gocke uzmi postavi svoj recept!
Nazad na vrh Ići dole
kima

kima


Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 41
Lokacija : Kragujevac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 5:18 pm

ono sto gocke daje svojim pticama da jedu kod nas nece biti dostupno najmanje jos 50 godina
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 5:33 pm

Smile pa neka da recepturu sa komponentama pa da vidimo sta i kako, sve je to priroda a koga ne mrzi moze da ide da nadje...
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 5:53 pm

Kao osnovu u ishrani mojih ptica koristim obicnu kanarinsku mesavinu u koju dodaje suncokret, kardi, niger,sudansku travu, heljdu,cicak, seme bosiljka, seme maslacka od ove sezone poceo sam isa dodavanjem mesavine divljeg semena ( tacan sastav ne znam, vidim odnosno osetim da ima anisa ), u sustini gledam da sto raznovrsniju ponudu semenki obezbedim mojim pticama
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

milos0205


Broj poruka : 253
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 56
Lokacija : Beograd

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 6:40 pm

Rale gde nalazis svo to seme, ima li ga u prodaji. Kako ptice prihvataju seme da li sve jedu ili neko izbegavaju. Pozdav
Nazad na vrh Ići dole
Rale

Rale


Broj poruka : 320
Datum upisa : 26.12.2009
Godina : 49
Lokacija : Backa Palanka Vojvodina

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 6:56 pm

Vecinu semena kupujem, kad odem na neku berzu prvo sto gledam to je hrana, nesto semenja skupim u prirodi ( cicak, maslacak,bosiljak), kod mene su skoro sve ptice u grupnim volijerama tako da ti sa nekom preciznoscu nemogu reci koja vrsta ptica jede neko seme ili ne, jedino sto sam primetio je da uljanu repicu zadnju jedu, 1000 ptica 1000 cudi
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 6:57 pm

evo recepta Lazo
3 kg divljeg semena
2,1 kg nigera
1 kg svetlog semena
400 g seme crne salate
400 g seme bele salate
300 g konoplje
300 g suncokret crni sitni
300 g zeslje
300 g seme boce
300 g seme bora
300 g zuti nocurak
300 g plavog maka
300 g perila bela
300 g perila braon
300 g seme susama
300 g seme knaul trave..neznam na srpskom
250 g seme radica
250 g seme cveca
250 g seme korova
250 g crvene repice
250 g crvenog prosa
250 g japanskog prosa
250 g belog prosa
250 g seme spanaca
250 g seme breze
250 g seme koprive
250 g seme jove
200 g belog maka
200 g seme trava
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 7:14 pm

Gocke, svaka cast i hvala ! ovo je kao sto sam i mislio vecina semena trava, ono sto jedu i u prirodi!

Hvala jos jednom !
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Bogdanik


Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 35
Lokacija : Leskovac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeUto Mar 02, 2010 11:56 pm

Gde ima svo ovo seme da se kupi ? Ja takodje sam mesam seme, jos nemam odredjenu recepturu zato eksperimentisem. Po nekim savetima pokusao sam da uskladim brasnasto seme sa masnim u odnosu 1\1 ali jednostavno ptice su veliki probiraci i retko uzimaju svetlo seme i zob, a kamn li repicu. I imao sam veliki procenat bacanja semena. Sad mi je u mesavini dominantan niger oko 30% . Naravno mesam od onog semena kojeg ima u ponudi a to su nekih 7,8 vrsta(skromno). Meni je najsladje kad im na leto ja ubacim polu zrelu i mlecnu cikoriju, suncnkret i sirak.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeSre Mar 03, 2010 12:07 am

Po meni suvisan je ovoliki asortiman semenja mada nekazem da je to lose, ali svako ko cuva stiglice video je i uverio se da one u odredjenim godisnjim dobima jedu samo odradjeno semenje te je tako na ovaj nacin dosta semena unapred baceno. Treba se pticama nuditi ono seme koje najvise jedu u tom godisnjem dobu, nemoze tokom cele godine ptica imati na raspolaganju istu vrstu semenja. Bogdanik je upravu i kad im dodje period leti stiglice najradije uzimaju cikoriju poluzreli suncokret i slicne korovske biljke koje se u tom periodu mogu naci, a ostavljaju ono seme sto im mi nudimo...
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeSre Mar 03, 2010 8:45 am

gresis Danijele, ako zelis da se bavis uzgojem ptica moras im dati kvalitetnu hranu tokom citave godine, a ne samo u sezoni parenja. Nista se ne baca od hrane, posto se ona stavlja u duboku hranilicu nema rasipanja a ptici se ne menja hrana dok se sve ne pojede. Pogledaj kvalitetnije smese vec gotove sta sadrze od hrane, ovako kad sam kompunujes je isto samo malo jeftinije. Mada svako hrani svoje ptice onim cime hoce ili moze
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitimeSre Mar 03, 2010 8:58 am

Danijel je mislio da ako drzis u volijeri ne znas koja ptica sta jede i koliko, a ovako u hranilici neke ptice jedu neko seme ili vise...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ishrana stiglića uopšteno.... Empty
PočaljiNaslov: Re: Ishrana stiglića uopšteno....   Ishrana stiglića uopšteno.... Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Ishrana stiglića uopšteno....
Nazad na vrh 
Strana 1 od 10Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-
» Ishrana
» Jajcana ishrana
» Uopsteno o papagajima
» Uopsteno o zebama...
» Ishrana egzota

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Stiglic (Carduelis carduelis)-
Skoči na: