Forum za ljubitelje ptica

PrijemGalerijaRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
www.sekcija-pticara.rs
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt
http://www.sof.rs/
Zvaničan sajt SOF-a

Delite | 

Pesme bastarda

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Marjan

Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 39

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Pet Jul 01, 2011 9:12 pm

Kod bastardiranja sa štiglićem i bilo kojom rasom kanarinaca uvek postoji naslednost gena od oba roditelja. Naravno to Mi svi dobro znamo.

Ali najbolji pevači bastardi dobijaju se iz konbinacija sa rasama kanarinaca pesme. U Srbiji najviše su zastupljeni bastardi iz konbinacije štiglić( podvrsta balkanika)+ Srpski pevač slavujar kanarinka, dok kod Španaca i Afričkih zemalja štiglić( podvrsta carduellis parva + timbrados kanarinka).

Svi smo bili u prilici da preko yutuba slušamo razne bastarde iz različitih konbinacija
( štiglić mužjak+ kanarinka) nevezano za rasu štiglića i kanarinke. Ali svi ti bastardi imaju jednu zajedničku osobinu da njihova pesma nije genetska, već nametnuta.

Samim tim, bastard će uvek pevati ono šta sluša od najranije doba t.j. kako ga mi treniramo( školujemo). NJegova pesma neće biti stalna. Tu pre svega mislim do prvog narednog mitarenja. Ako ga u fazi mitarenja podvrgnemo pod drugačiju pesmu
( učitelja) on će sa sigurnošću to prihvatiti i ubaciti u svoj repertoar pevanja. To se dešava maltene kod svih bastarda. Sa izuzecima, koji su veoma retki ili ih uopšte nema hteli Mi to ili ne.
Sada jedno pitanje koje je vrlo interesantno svima odgajivačima -kakvi se bastardi pevači dobijaju iz konbinacije

Mužjak kanarinac (rasa kanarinac pesme)+ Štiglić ženka (nebitno za podvrstu)a može i balkanika?

I dali ima takvih bastarda iz te konbinacije na našim prostorima?

A sad da se vratmo na konbinaciju štiglić+ kanarimka lizard.

Kakvi su to bastardi?

Da li ih neko ima kod nas?

U krajnjem slučaju koliko odgjivača bastarda sa naših prostora je uživo videlo ,,LIZARDA,, a kamo li čuli njegovu pesmu. Ova konbinacija je veoma interesantna za POKUŠAJ stvaranja dobrog pevača bastarda.

Znajući kakva je to rasa i sa kakvim korenima se danas sreće vredi pokušati. A kroz nekoliko sezona bićemo u prilici da damo konkretne odgovore, ovako neprovereno govoriti i omalovažavati tu konbinaciju nije vredno.

Autor Marjan Stanijev iz Pirota

Poslednji put izmenio marjan pirot dana Pon Nov 19, 2012 6:46 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ivica

Broj poruka : 51
Datum upisa : 01.01.2010
Godina : 42

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Pet Jul 01, 2011 9:49 pm

Ja sam ove godine dobio bastarde od stiglica i glosterke. Vizuelno su sasvim nalik na stiglica, ali naravno znatno veci. Sada su u volijeri sa mladim kanarincima, a ceo dan slusaju pesmu stiglica. Videcemo sta ce da bude od njihove pesme.
Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 37

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Sub Jul 02, 2011 4:38 pm

Ivice sigurno ce da bude nesto,samo neka slusaju stiglice i skloni ih dalje od kanarinaca. Pozdrav i cestitke na uzgoju.
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

Broj poruka : 691
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 29

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Ned Jul 03, 2011 10:21 pm

Bastardi se odvajaju sa 20 dana starosti jer je velika mogucnost da nauci javljanje od majke(kanarinke) koje je u pesmi bastarda nepozeljno. Sada, ako sto sam rekao da se kod bastarda bira kanarinka koja ima slabe kanarinske gene, ne gleda se boja glasa ili pesma. Posto sam okruzen bastardima pevacima, retkost je videti bastarda od neke druge rase osim od slavujara, pricam za moje okruzenje. Od bastarda se trazi da nauci ono sto slusa, od trake ili od kljuna(ucitelja), i da prilozeni repertoar ne iskvari da ne ubacuje svoje ture, da ne probije glasom. Pogotovo da posle mitarenja (po meni najbitnijeg drugog) nauceno ne zaboravi, ili ne zaboravi deo.

Znate takodje da se od slavujara trazi da uce pesmu od trake i da istu zadrzavaju u drugoj godini, tako su selekcionisani poslednjih decenija, ima dosta primeraka koji zadrzavaju pesmu i u periodu parenja kada su najvise usiljeni . To znaci da je selekcija dobro radjena i da se uspelo u tome.

Vidite da se iste stvari traze i od bastarda i od slavujara, pa je logicno to jedini izbor ovde na jugu Srbije. Moje je misljenje da ni svi bastardi nece da uce pesmu, da kao i kod ljudi postoje inteligentni i oni manje inteigentni. Imacete srece kada naletite na jednog pametnog jer ce savladati repertoar i imacete vrednu pticu.

Marjane, ti si u svojim tekstovima u Avifauni pominjao da treniras ptice nekom pesmom sa nasih krajeva. Voleo bih da je pretstavis ovde na forumu, kroz svoje ptice ili kroz tekst.
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

Broj poruka : 253
Godina : 50

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Pon Jul 04, 2011 3:41 pm

Meni je vece zadovoljstvo da moji bastardi pevaju stiglica nego bilo sta drugo, inace sve kanarinke su mi lipohrom crvene i nisam do sad primetio neku veliku razliku kod mojih bastarda i kod drugih koji u genima imaju pevace
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 12:00 am

Ne znam milose dal imas neku standardizovanu pesmu koju mozes da cujes kod sebe i kod drugih, pa da mozes sa sigurnoscu da uporedis. Kada se zagleda u detalje, neke stvari pocnu da izlaze na "videlo". Inace su bastardi vrlo vredni u pevanju i zahvalni su za cuvanje. Najbolje je cuvanje u jatu od 4,5 bastarda sa istom pesmom, gde jedan od drugog utvrdjuju gradivo i retko se moze desiti da neko skrene od repertoara. Divlja pesma stiglica nije merodavna za sposobnost bastarda, cak i spanci imaju problema da istreniraju bastarde, vise sam slusao stiglica nego bastarda.
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 11:41 am

Ja neznam gde je kod nas u srbiji standardizovana pesma bastarda???
Osim sto se u svakom gradu nesto pokusava i svi se kao hvale nasa je pesma vrh i nasi bastardi pevaju najbolje.
Ja se u potpunosti slazem sa Milosem i kolko je meni poznato u Srbiji kao i u svuda gde se gaje bastardi se tezi ka tome da oni sto cistije pevaju oca tj. pticu od koje je bastard dobijen.
Nazad na vrh Ići dole
milos0205

Broj poruka : 253
Godina : 50

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 1:45 pm

Moji bastardi uce iskljucivo od oca ili muzjaka stiglica, imam diskove sa Spanskim stiglicima, Kostinu pesmu i neke moje snimke od pre 20 god. koje sam sam snimio. Moje iskustvo je da najbolje prihvataju pesmu od ucitelja i najlakse mi je tako i da ih skolujem. Inace zelja mi je da imam stiglice iz svih krajeva Srbije i da mladi bastardi cuju sve sto stiglic moze da ispeva da ne nabrajam sad. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 39

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 4:00 pm

Danijel ::
Ja neznam gde je kod nas u srbiji standardizovana pesma bastarda???
Osim sto se u svakom gradu nesto pokusava i svi se kao hvale nasa je pesma vrh i nasi bastardi pevaju najbolje.
Ja se u potpunosti slazem sa Milosem i kolko je meni poznato u Srbiji kao i u svuda gde se gaje bastardi se tezi ka tome da oni sto cistije pevaju oca tj. pticu od koje je bastard dobijen.
Upotpunsti se slažem sa Danijelom !To je jedan od razloga zašto više ne bastardiram. Kombinacija štiglica +kanarinka nisu mi više enigma,odavno sam je rešio i izvuko iz tu kombinaciju sve što me je interesovalo.A interesovalo me je:Koje kanarinke da koristim za pesmu ili boju.Birao ,radio i nakraju svatio .Bastardiranje sa tom kombinacijom ,bilo koju kanarinku da koristiš dobijaš samo zahvalne kućne ljubimce i jedan mali deo izložbene ptice i ništa preko toga.

Nazad na vrh Ići dole
border

Broj poruka : 365
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 62

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 4:29 pm

Podržavam diskusiju Danijel i marjan pirot,
90% uzgajivača ide tamo gdje nema standarda,
tamo su svi naj bolji
gospodo, idemo tamo gdje su norme stotinama godina poznate i gdje je
utakmica jako žestoka
ima i druga opcija,idemo napraviti standarde
neka pobijede bolji
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 31

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 4:38 pm

border ::
Podržavam diskusiju Danijel i marjan pirot,
90% uzgajivača ide tamo gdje nema standarda,
tamo su svi naj bolji
gospodo, idemo tamo gdje su norme stotinama godina poznate i gdje je
utakmica jako žestoka
ima i druga opcija,idemo napraviti standarde
neka pobijede bolji

Tako je, standardi zato i postoje......... cheers

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 6:07 pm

Ne znam dal znate, ali u Srbiji su odrzavana takmicenja u pesmi bastarda. A ako Bog da , odrzavace se i u buduce cim zakon to bude dozvolio. Cenjeni su kvalitetni bastardi, ali daleko od toga da se lako prave! Ja sam misljenja da se pevaci radjaju, da tek rodjen kao genije plus adekvatno edukovan 2 do 3 god, bude super kvalitetan. A ceo Leskovac trenira ptice jednom pesmom, a samo par ljudi ima dobre ptice. Zbog cega je to?
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 6:20 pm

Bogdanik ::
Ne znam dal znate, ali u Srbiji su odrzavana takmicenja u pesmi bastarda. A ako Bog da , odrzavace se i u buduce cim zakon to bude dozvolio. Cenjeni su kvalitetni bastardi, ali daleko od toga da se lako prave! Ja sam misljenja da se pevaci radjaju, da tek rodjen kao genije plus adekvatno edukovan 2 do 3 god, bude super kvalitetan. A ceo Leskovac trenira ptice jednom pesmom, a samo par ljudi ima dobre ptice. Zbog cega je to?

Znamo, odrzavana su takmicenja ranije u pesmi bastarda i stiglica....

A znamo i odgajivace koji su tada pobedjivali i ocenjivace koji su realno , (njih 3 ) sagledali kompletnu pesmu tih ptica koje pevaju KOSTINU pesmu.

Naravno, da ce se odrzavati, postoji jedna dosta dobra ideja o tom takmicenju uz medijsku propagandu i pod pokroviteljstvom odredjenih institucija, ali o tome, kad bude doslo vreme za to......... Cool

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 6:28 pm

O tome sam ti pricao Bogdanik. Leskovac trenira ptice na Kostinu pesmu u Vranju se treniraju na pesmu stiglica koje su trenutko retke u okolini Vranja, a nekad ih je bilo mnogo vise, u Pirotu pak neke trece ture i tako nedogled. Gde je tu standard na nivou cele Drzave??? Sakupe se u Leskovcu ili u Prilepu desetak-petnaest odgaivaca ili ljudi koji samo drze stiglice i skoluju iste(kao sto je u MK.) i naprave takmicenje na nivou Drzave, s kojim pravom? Uz duzno postovanje ljudima koji se time bave, ja licno mislim da su to veliki cirkusi. To treba da se preko strucnih ljudi i preko saveza napravi neki standard za ocenjivanje i tome slicno,a ne svaki grad zasebno i posle toga ,,nase je cuveno i najbolje- to nema nigde.
Po mom misljenju ja bih najvise poklanjao paznju bastardima koji pevaju sto raznovrsniju i sto prirodniju pesmu. Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 6:34 pm

Zna se sta je standard, skupe se svi stiglicari koji treniraju ptice iz cele Drzave Srbije, a clanovi su raznih udruzenja u Srbiji koja su u savezu, i naprave jedinstvgenu listu tura, (npr 15 tura) , koje ce standardizovati i dobiti standard koji ptica mora da ispostuje, to je to i nikako drugacije.
Po tom standardu se takmici cela Drzava Srbija i sve ptice moraju da pevaju isto, tj. po tom napravljenom standardu. To je standard, sve ostalo je individualnost u slobodnom stilu.

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Uto Jul 05, 2011 10:53 pm

Ta takmicenja su odrzavana pod okriljem saveza, to nije bilo neformalno druzenje na livadi i slusanje ptica, samim tim jos tada je napravljen i standard. Napravljen je upravo ovako kao sto ste napisali, skupili su se ljudi , ne preterano obrazovani, ali i danas VRSNI poznavaoci PESME stiglica, ne samo kostine nego i pesme divljih stiglica, i sastavili standard sa kojim su mogle da se takmice ptice.
Taj standard je vrlo fleksibilan, sa njim su mogli da se takmice i ostale pesme koje su gajene u nasem okruzenju. Sama kostina pesma je pesma u kojoj se zna redosled tura, dolazak odredjene ture na pogresno mesto se smatra greskom i felerom, a standard nije napisao nista o redosledu. Sto se mene tice, standard pesme postoji vec desetak godina.
Inace i ja volim da cujem stiglice sa divljom pesmom, bez felera. Ali nijedna koju sam dosad cuo nije ni prisla ovoj koja mi se svidja i koju bih voleo da slusam u svom pticarniku. Inace sama pesma je iz prirode, potice iz doline Juzne Morave. Sada ne samo da ptice ne pevaju ovako, nego nema ptica ni koje imaju delove pesme u repertoaru. Jos da pomenem da je vise verovatno videti belog medveda u dolini J Morave (oko Leskovca) nego cuti stiglica u sezoni parenja. Blago receno istrebljeni su pre 10-20 godina i nisu se vratili. Delom je zbog unistavanja stanista i prolaska auto puta, a najvecim delom zbog izlovljavanja koje je bilo masovno poslednje decenije proslog veka.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Sre Jul 06, 2011 12:09 am

Standard nikako ne moze biti ono sto se peva samo u Leskovcu, vec u celoj Drzavi......

A ja ne znam da u savezu ima neki sudija za ocenu pesme stiglica, tako da nema ni standarda......

KAd s eodgajivaci okupe oko toga i dogovore se i savez to usvoji onda mozemo pricati o standardu i sudjenju po ejdnakim kriterijumima i u Subotici i u Leskovcu i u Kragujevcu........

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Bogdanik

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Sre Jul 06, 2011 1:03 am

Ja sam rekao cinjenice, sve je to odrzano sa podrskom saveza.
Kako je standard za slavujare ono sto se pevalo u Vlasotincu ?
Ne zelim niti imam nameru da su ubedjujem sa nekim, ali garantujem da ako ikada bude odrzano takmicenje, bice odrzano sa ovim standardom. Nigde u Srbiji se stiglici ne cuvaju toliko masovno kao ovde, jos manje se skoluju.
Stiglici ne pevaju isto kao kanarinci, svako podneblje ima svoju pesmu karakteristicnu i ne moze se svima udovoljiti. Mozemo govoriti o ukusima za pesmu, ali standard napisati da se svi takmice je NEMOGUCE.
Mozemo prihvatiti spanski standard, ali pokrenuti nesto od nule je ponavljam NEMOGUCE.
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   Pon Jul 11, 2011 6:58 pm

Evo me, da nastavim tamo gde sam stao......

Standard nije ono sto se peva u jednom gradu vec kad se sve to dovede tako da bude prihvatljivo svima, onda mozemo govoriti o standardu, tada nece imati mesta za bilo kakva nagadjanja vec ce se tacno znati sve do detalja, jer ce standard to propisati i odrediti.......

Standarda ce biti kad se jedino sloze odgajovaci kao u primeru nasih slavujara, sada imamo standard, imamo sudije, i polako se ide ka priznavanju ove rase, ali o tome cemo pisati kada dodje vreme za to........

Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pesme bastarda   

Nazad na vrh Ići dole

Pesme bastarda
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Bastardiranje-
Skoči na: