Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!

Ići dole 
+4
žako
border
milannish
Marjan
8 posters
AutorPoruka
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Apr 26, 2012 10:48 pm

U cilju ka unapređivanju ovog nama DRAGOG FORUMA ,dolazim na ideju, da na današnji dan INTELEKTUALNE SVOINE otvorim temu:


ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!

A tekst ili te članak bi trebao da se sastoji od:
- Uslova u kojima držimo ptice (prostorija, kavez, mini voijera ili volijera),
- Ishrana,
- Preventiva,
- Lečenje,
- Sam čin pripreme za razmnožavanjer i uzgoj mladih,
- Prateće slike i video materjal.

Teme ISKUSTVA IZ UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!
Uzgoj

- PAPAGAJA,
- KANARINACA,
- EGZOTA,
- FAUNI EVROPE,
- BASTARDIRANJU,
- EGZOTIČNIM GOLUBOVIMA I PREPELICA.

Nakon ispisanih pet članaka u grupi.

Glasanjem ADMINISTRACIJE ODLUČIVAO BI SE POBEDNIK GRUPE!

Pobednici grupa će biti uvršteni u krug od šest pobedničkih članaka!

Kada se skupe svih šest pobednika. . .

Glasanjem ADMINISTRACIJE foruma i UREDNIŠTVA avi-faune dobijamo GRANDE pobednika a ON kao glavnu nagradu OBJAVLJIVANJE SVOG AUTORSKOG ČLANKA u AVI-FAUNU biltena sudijske organizacije pri SOF-u.

Dragi članovi foruma,
nadam se lepom raspoloženju i prestavljanju sopstvenih tehnika uzgoja, koje primenjujete u svom uzgoju ptica koje uzgajate u svom ptičarniku!
Nazad na vrh Ići dole
milannish

milannish


Broj poruka : 248
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 44
Lokacija : Niš

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimePet Apr 27, 2012 7:45 pm

Sve si lepo napisao osim najvaznijeg... dimenzije/kolicine texta (npr. min 1 list A4 formata, max 10 listova) takodje broj fotografija (npr. maximim 10 slika...) itd;
pokusaj da budes precizniji.
Pozdrav
Milan
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeUto Dec 11, 2012 7:25 pm

Apel za sve članove ovog foruma!!!

Zar je moguće da za skoro OSAM MESECI, niko nije opisao svoju tehniku uzgoja ptica koju primenjuje.

.....................................................................
Nazad na vrh Ići dole
border

border


Broj poruka : 365
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 68
Lokacija : Zenica BiH

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeUto Dec 11, 2012 10:22 pm

dosta članova ovog foruma se već "ispucalo"
dosta njih je već prikazalo svoje uslove,volijere,parilice
većina je prikazala šta uzgaja
znači li to aparat u ruke i ponovo slikati ili se može kombinovati
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeSre Dec 12, 2012 12:29 am

Uzgoj Afričke sive papige – ŽAKO

Moja priča s žakoima je počela u proljeće 2010.g., kada sam kupio jednog mužjaka za kućnog ljubimca.

Žako je dobio ime Kiki. Tako je Kiki živio godinu dana kao kućni ljubimac. U ljeto 2010.godine je s nama išao i na godišnji odmor u Zadar. Nakon godinu dana sam mu napravio vanjsku volijeru, jer je supruzi smetala prašina koju je pravio u kući. I tada mi se javila ideja o uzgoju žakoa, ali, bilo je tu puno prepreka………gdje ih držati, gdje nabaviti ženku i još stotinu pitanja i problema. Nisam se predao slučaju i krenuo sam u avanturu zvanu «UZGOJ ŽAKOA». Nabavio sam jednu jako dobru knjigu o žakoima na našem jeziku i temeljito je pročitao više puta. Onda je u ljeto krenula gradnja objekta.

Ovako je to izgledalo prije gradnje, na desnoj strani se vidi i privremena, ljetna volijera:
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 001

Onda je objekt niknuo:
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 009

Današnji i konačni izgled volijere:
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 32
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 34

Objekt je zidan siporeks blokovima, širine 4 metra, dubine 1,5 metara žičana polunatkrivena volijera i 2 metra zidani zatvoreni dio. Visina objekta je 2,3 metra, a žičane volijere 2 metra. U zatvorenom dijelu se nalaz četiri boksa 1 metar puta 1 metar i visine 2,3 metra i hodnik iza boksova. Isto tako je i žičani dio podijeljen na četiri dijela. Iz zatvorenog dijela ptice slobodno mogu izlaziti van tijekom godine, osim u hladnim zimskim danima.

Krajem godine sam uspio nabaviti i ženku:
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Kiki-i-koko-internet

Izradio sam im i kućicu, te postavio u volijeru:
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 21

Hranio sam ih s mješavinom za velike papagaje koju kupujem u jednom privatnom pet-centru. Uz mješavinu redovito sam im davao jabuke, vrbove grane, klijano sjemenje suncokreta, konoplje i žita. Malo sam im i grijao prostor s uljnim radijatorom, odnosno održavao temperaturu na nekih 7-8 stupnjeva kada je vani bilo i -20. Već početkom prvog mjeseca 2012.godine, moje su se ptice pretvorile u par i polako ulazile u gnijezdo. Tada sam nabavio uređaj kojim produžujem dan u volijeri uz simulaciju svitanja i smračivanja. U roku desetak dana moji su žakoi dobili prvo jaje. To je za mene bio doživljaj pun sreće i zadovoljstva. Odmah sam im u vodu dao kalcij. I tako je ženka snijela 5 jaja svaki drugi dan. Sjedila je bez problema, a mužjak ju je hranio, tako da ona nije niti napuštala gnijezdo. Nakon 28 dana izlegao se prvi mali ptić. Tada sam svojim žakoima ponudio i suhu jajčanu hranu pomiješanu s petit mljevenim keksima kao dodatak zbog izlegnutih ptića. U tom leglu je izašlo tri ptića, jedan je uginuo u jajetu već potpuno formiran i spreman za svijet, a peto jaje je bilo neoplođeno.
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 1-kiki-i-buba-22012012

Nakon dvadesetak dana svoja male žakoe sam dao na ručno hranjenje i ubrzo su postale tri prekrasne odrasle ptice.
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 02
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 05062012-2

U petom mjesecu 2012.godine sve se ponavlja i ponovno sjede na pet jaja. Tada se izleglo opet tri ptića, koje zbog nemogućnosti ručnog hranjenja prodajem kao jednomjesečne bebe.
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! 04

I dalje pojačano hranim svoj par žakoa kako ne bi oslabili zbog čak dva legla u 2012.godini. Mješavinu hrane ne mijenjam, dajem im redovito vrbove grane, sipinu kost, sve sezonsko voće (lubenice, dinje, grožđe, kajsije, breskve, nektarine, banane i naravno jabuke), te povrće (mrkva, salata, kupus, crveni radić, karfiol i dr.). Dodajem u vodu vitamine i kalcij. Onda se u devetom mjesecu dešava čudo, moj par žakoa kreće u treće gnijezdo. Sada ženka snese tri jaja. Krajem desetog mjeseca dolaze hladnoće . Izlegao se jedan ptić, ali odmah ugine isti dan, dok u preostala dva jaja ptići nisu mogli izaći i također ugibaju.

Obzirom da sam krenuo u traženje dozvole, odnosno, rješenja o uzgoju, morao sam svoj par i čipirati.

Tada dolazi tužni dio moje avanture «UZGOJ ŽAKOA»…………..

Ženka mi ugine, vjerojatno od šoka, prilikom čipiranja na stolu u veterinarskoj ambulanti.

Zahtjev, uz svu potrebitu dokumentaciju sam uputio u nadležno ministarstvo odakle očekujem uzgojnu dozvolu, odnosno rješenje do kraja ove godine.
Upravo sam i u potrazi za ženkom žakoa, kako moj Kiki ne bi više bio sam.

Avantura se nastavlja i mora se ići dalje.
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeSre Dec 12, 2012 12:20 pm

border ::
dosta članova ovog foruma se već "ispucalo"
dosta njih je već prikazalo svoje uslove,volijere,parilice
većina je prikazala šta uzgaja
znači li to aparat u ruke i ponovo slikati ili se može kombinovati

Članak mora biti autorski iz iskustva uzgajivača, sve ostalo je dozvoljeno!!!
Nazad na vrh Ići dole
border

border


Broj poruka : 365
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 68
Lokacija : Zenica BiH

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Dec 13, 2012 12:31 am

UZGOJ KANARINACA STASA -MOJA ISKUSTVA

meni se sviđa da -"jedna slika govori više od hiljadu riječi"
tako ću i krenuti priču
nema uzgoja kanarinaca stasa bez volijera
karakteristike volijere već sam objašnjavao
svrha volijere je da ptice lete,ojačju,izmitare se,sunčaju se,kupaju se
svrha je dovesti ih u top formu


ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto0049o

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01831z


ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto0192

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto0281j

došle su kiše i snijeg
sad nas trojica razmišljamo šta dalje
potrebno je prenijeti ptice u posebnu prostoriju,izvršiti selekciju ,tretirati
po raznim stvarima i odvojiti mužjake u posebne kaveze

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02767g

mužjaci se odvajaju da bi se ustanovio stepen spremnosti kvalitet
od više mužjaka odvajaju se samo naj spremniji i unose u toplu prostoriju
to se radi dvadesetak dana prije unošenja ženki
više ženki se unosi u letjelicu,u toplo,da bi imali širi izbor

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01545a

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto00971
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto00901

poslije ovoga se sastavljaju parovi prema sopstvenom mišljenju

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01535y
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto00671t

ako je sve ispalo kako treba dobije se ovo
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02593wqISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02657o

nastavit ću Very Happy

Nazad na vrh Ići dole
border

border


Broj poruka : 365
Datum upisa : 13.03.2011
Godina : 68
Lokacija : Zenica BiH

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeSub Dec 15, 2012 10:56 pm

i ovo

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02652rr

ovako odvajam mlade u manje kaveze da brže nauče jesti

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02662lp
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02663p

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02665f

odvajanje u izložbene kaveze i priprema

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01671p
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01675ci
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01694j

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc01703xl

šminkanje i slikanje
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02060g

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02092m
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02079ff

izlozbe

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Moto0088

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Dsc02217kr

medalje

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Img20121118204556



Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Dec 27, 2012 6:28 pm

Je li moguće da osim bordera i mene, nitko ništa ne uzgaja?
Hajde ljudi, pišite, sigurno ima nekih zanimljivih detalja u Vašem uzgoju, koji bi početnicima, kao i onim iskusnijima puno značilo.
Nije stvar niti nagrade i izlaska članka u AVI-FAUNI biltenu sudijske organizacije pri SOF-u.
PIŠITE! Mene zanimna uzgoj štiglića i žutarica............sigurno znate nešto zanimljivo, a meni i drugim početnicima bi koristilo.
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Dec 27, 2012 7:34 pm

žako ::
Je li moguće da osim bordera i mene, nitko ništa ne uzgaja?
Hajde ljudi, pišite, sigurno ima nekih zanimljivih detalja u Vašem uzgoju, koji bi početnicima, kao i onim iskusnijima puno značilo.
Nije stvar niti nagrade i izlaska članka u AVI-FAUNI biltenu sudijske organizacije pri SOF-u.
PIŠITE! Mene zanimna uzgoj štiglića i žutarica............sigurno znate nešto zanimljivo, a meni i drugim početnicima bi koristilo.

Evo cisto da napisem kako ja to radim, mada svako od nas se treba drzati onakvog uzgoja koji daje uspehe.
Mislim da to uopste vise nije tesko naravno ako radimo sa pticama koje su godinama lezene u kavezima.

Ptice drzim u zajednickoj volijeri koje su dimenzija 120x40x44 ili 90x40x44. Nakon sezone mitarenja ptice prvo ocistim sa ESB i nakon mesec dana ponovo sa baycox. Ishrana je svedena u sezoni mirivanja na kvalitetnu semensku mesavinu specijalno za majore i specijalno za aniflane. Jajcanu hranu dobivaju 2 puta nedeljno, u nju mesam Omni-vit, kalcijum, megabactin i cometaves, a sto se tice zelenisa jedino brokola ili jabuka jednom nedeljno. Pticama tokom cele godine dajem u vodu za pice jabukovo sirce dvaput nedeljno, ekstrakte od maslacka, koprive i mlecne mace triput nedeljno svaki po jednom i ostala dva dana ptice dobivaju vitamin K1. Od prvog januara pocinjem podizati svetlo po pet minuta dnevno sve do polovine aprila, kada stajem sa podizanjem,, inace svetlo u fazi mirovanja mi je 9 sati.Sredinom februara ptice odvajam po polovima, tako sprecavam nezeljeno sklapanje parova kod ptica. Tada sve ptice ocistim ponovo sa ESB. Od prvog marta pocinjem pticama davati svakodnevno jajcanu hranu u koju pocinjem dodavati i bredmax. Krajem marta u jajcanu hranu pocinjem dodavati klijalo seme i Ferti-vit. Desetog aprila ptice spajam po polovima, u slucaju d se pticeprevise tuku pregradjujem ih zicom da se priviknu. i nakon tri do cetiri dana ubacujem im gnezdo i materijal za pravljenje. Nakon nedelju dana gnezdo je obicno zavrseno i zenka snosi jaja. Inace jaja vadim sve dok zenka ne snese peto jaja tek tada je nasadjujem a muzjaka pregradjujem zicanom pregradom, tako da ne moze polomiti jaja a da ima vizuelni kontakt sa zenkom. Dva dana pred izvodjenje mladih zenki u vodu dajem Theraprim ili Flagella-mix sve dok mladi nisu osam dana, ovim sprecavam vlazna gnezda i veliko uginuce mladih ptica u gnezdu. Vece pred izleganje mladih zenki pomeram svu semensku hranu, od tad pa do petog dana starosti mladih zenka jedino dobiva jajcanu hranu magots i crve brasnare uvek zaledjene, aniflanima i severnim jurkama ne dajem nikakve crve samo jajcanu hranu pomesanu sa kuvanim semenom. Nakon petog dana starosti mlade alkiram a u jajcanu ubacujem kuvano seme i vracam zenki semensku hranu. Osmog dana pocinjem sa davanjem klijavog semena i vracam muzijaka kod zenke. Vazno je pratiti muzijaka tada, ako je iole agresivan treba ga odstraniti. Posto se mladi osamostale prebacujem ih od roditelja i pred mitarenje ih ocistim sa ESB. Nakon sto su mlade ptice promenile perje cistim ih sa baycox.
Nazad na vrh Ići dole
Marjan

Marjan


Broj poruka : 1557
Datum upisa : 25.02.2011
Godina : 45
Lokacija : Pirot, R. Srbija.

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Dec 27, 2012 7:51 pm

1. Na kojoj temperaturi zimi držiš ptice?
2. Koliko ptica zajedno držiš u jednoj volijeri 120x40x44 ili 90x40x44?

Ostalo je jasno! Smile
Nazad na vrh Ići dole
gocke

gocke


Broj poruka : 200
Datum upisa : 01.03.2010
Lokacija : stokholm

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeČet Dec 27, 2012 8:00 pm

Marjan Pirot ::
1. Na kojoj temperaturi zimi držiš ptice?
2. Koliko ptica zajedno držiš u jednoj volijeri 120x40x44 ili 90x40x44?

Ostalo je jasno! Smile

neznam bas koja je temperatura, ali pretpostavljam da je nekih 15 stepeni, posto se soba za ptice ne greje. U kavezima drzim do 6 ptica.
Nazad na vrh Ići dole
žako

žako


Broj poruka : 701
Datum upisa : 07.04.2011
Godina : 55
Lokacija : Osijek,HR

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeSub Dec 29, 2012 7:10 pm

Evo se i gocke javio i pojasnio svoj sistem uzgoja majora i FE. Super, baš sam čitao s zadovoljstvom. Hajde još netko neka objasni svoj postupak uzgoja. Sve je vrlo zanimljivo i poučno. To je ono iz prve ruke i sigurno ima poučnih redaka.
Nazad na vrh Ići dole
kima

kima


Broj poruka : 200
Datum upisa : 28.02.2010
Godina : 41
Lokacija : Kragujevac

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeNed Dec 30, 2012 8:59 pm

Ptice odgajam u dve prostorije jer zivim u stanu pa sam ogranicen prostorom i nemam adekvatan kapacitet koji bi ja zeleo da im priustim,ipak moje ptice imaju adekvatne uslove za zivot i reprodukciju.Tokom odmaranja i perioda mitarenja ptice smestam u bokseve dimenzije 100x50x50 koji se mogu deliti na pola I takodje i tu ptice mogu pariti po potrebi ako zatreba.Inace za parenje imam 21 kavez dimenzija 55x34x31 sa pregradom na pola i naravno zicom sa donje strane kaveza da ptice ne bi kljucale ostatke hrane i izmet sa poda.Iako ptice nemaju kontakta sa podom kaveza zbog zice kaveze cistim dva puta nedeljno i to utorkom i subotom.
Ishrana ptica po meni je najbitnija stavka za uspesno odgajanje i zdravlje ptica pa shodno tome pridajem posebnu paznju sta moje ptice imaju u semeskom sastavu.Na trzistu ima puno hrana za ptice neke su dobre neke lose ali kako su mozaici specificni zbog sposobnosti deponovanja nezeljene boje u velikim perima za ishranu svojih ptica favorizujem semena sa nizim sadrzajem karotena.Seme koje svojim pticama izbegavam davati su uljana repica,kopriva.Kao I u vecini semenskih smesa i u smesi koju spremam svojim pticama najveci udeo ima svetlo seme 55% pa cak i vise,takodje brasnasto seme koje mesam u smesu su: heljda,japanski proso,Senegalski proso(sve ovo uvozim) i naravno ovas.Crveni proso pticama ne dajem jer ga slabo private.Od masnih semena najvise u smesu dodajem niger i belu perilu a ostali procenat dopunjujem belim lanom,plavim makom,susamom,cikorijom i semenom Zlatno zadovoljstvo(takodje uvozim) konoplju dajem u jako malom procentu nikad vise od 2%.Sastav semenske hrane se razlikuje od perioda do perioda kao i kod drugih kanarinaca.Tako da u periodu razmnozavanja i mitarenja procenat masnih semena treba biti veci nego u periodu odmora.
Sem semenske ishrane za dobru kondiciju ptica potrebno je davati im tokom godine jajcanu hranu,voce i povrce(dajem samo u periodu odmora),klijlo seme,kuvano seme, vitaminske dodatke razlicite biljne ekstrate .
Jajcanu hranu pticama kad nije period razmnozavanja dajem dva puta nedeljno sredom i petkom toliko da ptici ne octane nista nakom sat vremena:kako se blizi period razmnozavanja tako povecavam davanje.Za mozaik kanarince je bitno da jajcana hrana ne ne sadrzi prirodne ili vestacke boje u suprotnom se javljaju obojena velika pera.Takodje hrana ne bi smela da ima i visok sadrzaj vitamina A.Sadrzaj proteina u jajcanoj hrani je idealno oko 17%-18% a sadrzaj masti nikako iznad 10%..Sem glavnih hranjivih material bilans vitamina,minerala,mikroelemenata su od velikog znacaja pa zato nijedna hrana spremljena od strane odgajivaca ne moze da zameni kupovnu.Jajcanu hranu u bilo kom periodu spremam toliko da je ptice pojedu istog dana jer cuvanjem u frizideru gubi na svom ukusu i kvalitetu.Kokosija jaja izbegavam da dajem pticama ne samo zbog luteina u zumancetu vec i zbog bolesti koja mogu da nose u sebi.Kod sprermanja jajcane hrane koristim plasticnu vanglu u koju prvo ubacim DEFENDER iz CHEMI VIT-OVOG programa,potom dodam jednu kasicicu meda sve to lepo izmesam da je sjedini pa zatim dodam Rusk I ostavim da stoji 5 I vise minuta da rusk upije tecnost.Nakon toga stavljam jajcanu smesu u ciniju za mozaike koristim COMPLET MONDIAL i sve to lepo izmesam da smesa postane homogena ,nakon toga u smesu dodajem seme maka,susama i seme Zlatno zadovoljstvo nakon toga u hranu dodajem ulje lososa ili ulje stricka sve zavisi koji je dan.Kad jajcana smesa upije ulje dodajem nesto od vitamina za taj dan,probitotike kuvano ili klijavo seme koje van sezone parenja dajem jednom u dve nedelje.Pocetkom pripreme ptica za parenje semensku hranu pojacavam masnim semenima i to najvecim delom nigerom i perilom.Jajcanu hranu spremam po istom receptu kao i tokom cele godine samo sto sad klijavo I kuvano seme dodajem svakodnevno.Muzijake pocinjem sa pripremom oko 10. Januara a zenke krajem januara i tad pocinjem svim pticama da dodajem i FERTI VIT u jajcanu smesu .
Nakon dve nedelje zenke vec pocinju da nose material za gnezdo po kljunovima a muzijaci istovremeno vec u punoj kondiciji za parenje.Tad vec prvi put spajam ptice u parove i pratim njihovo dalje ponasanje narednih dana .Kako koja zenka snese prvo jaje iz jacane hrane izbacujem FERTI VIT.Mizijaka kod zenke drzim do cetvrtog snesenog jajeta i tad ga odvajam a zenku nasadjujem na jaja.Mnogi odgajivaci za vreme dok zenka lezi na jajima ne daju jajcanu smesu ali moje ptice i tad je imaju na jelovniku samo sto u tom periodu izbacujem klijavo seme do izleganja mladih.Dan uoci izleganja mladih u gnezdu obavezno dopunjujem grit i ugalj.Od prvog dana izvodjenja u jajcanu smesu pocinjem svakodnevno do osamostaljivanja mladih da dodajem preparat BIOINTEGRA iz GREENVET-ovg programa koji regulise probavni sistem,poboljsava crevnu hloru ,bolju apsorciju hranjivih materija i ojacava imuni sistem mladih ptica.Nakon sto mladi napune 25 dan pregradjujem ih u drugu polovinu kaveza da zenka moze da nastavi I dalje da ih hrani i ponovo ubacujem muzijaka kod nje.Godisnje zenke parim dva puta i nakon toga im smanjujem postepeno svelto da se rasile i spajam ih u velike bokseve.Mlade ptice odvajam po starosti i prvih dana im sem jajcane smese dodajem i napljeno seme da bi lakse mogle da ga jedu.Nakon napunjenih 7 nedelja pocinjem sa davanjem CAROPHYLL RED u jajcanu smesu (8-10gr).
Za uspesno razmnozavanje i samo zdravlje ptica preventiva ima kljucnu ulogu,najbitnije su tri stvari u preventivi svih bolesti HIGIJENA,HIGIJENA I HIGIJENA.Sve to odnosi dosta vremena ali bez toga nema ptica,dzabe je davanje bilo koje hrane i bilo kojih dodataka ako ptice zive u prljavim kavezima I hrane se i piju vodu iz posuda umazanih izmetom.Moje ptice nemaju dodira sa otpalim semenom i izmetom jer koristim kaveze koji imaju resetkast pod .Na plasticno dno stavljam papirnu novinu koja brze upija vlagu iz izmeta a pogotovo sto mi ovo olaksava samo ciscenje kaveza jer nema struganja peska sa poda vec samo zamenim novinu.Ciscenje vrsim dva puta u toku nedelje kada pri menjanju papira obavezno izvlacim resetku da je operem od izmeta koji je ostao na zici.Pojilice menjam svakodnevno dok cancice za jajcanu hranu I ostale dodatke menjam onda kada cistim i kaveze.Pticama kao preventivu dajem ekstrate specialno za ptice na bazi biljaka za pojacavanje njihovog imuno sistema,takodje obavezno pticama dajem jabukovo sirce tri puta u toku nedelje jer ono smanjuje ph vrednost vode pa time sprecava i unistava bakterije u crevima.Kao dobra stvar i koju moje ptice imaju svakodnevno je zeolit,sem sto sluzi za bolje varenje semena takodje poboljsava pticiji imunitet.
Nazad na vrh Ići dole
DjordjeW

DjordjeW


Broj poruka : 40
Datum upisa : 11.04.2015
Godina : 21
Lokacija : Šabac

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimeNed Apr 12, 2015 9:04 pm

Evo citam ovo pa vidim niko nista nije pisao jos od 2012. godine pa hajde i ja da napisem svoj početak Smile
Evo ovako moja priča počinje još 2007. godine imao sam tek 5 godina,prvi put sam sa tatom otišao u zološki i tamo video velike papagaje mada tad i nisam znao šta je to.Već posle nekoliko dana tata kupuje par tigrica plavog mužjaka i zelenu ženku,tata je već pre držao neke vrapce,nešto,nisam bio ni rođen tad...Obe su bile u istom kavezu i ženka je za jedno mesec dana uginula ali sve do 2010 na garnišli živeo je mužjjak pa je tada i on uginuo.Tada sve ptice nestaju.Nisam imao više ništa od ptica...Dok u decembru 2014. pod velikim snegom crvenper ulazi u terasu i bio je jako uplašen nije mogao da izađe i tu sam ga užeo neznajući koja je ptica pustio sam ga u kuću i na fotelju mu stavio vodu,hranu i jabuke...živela je do februara u našoj kući dok sneg nije malo pusti i rešio sam da je pustim jer vidim da nije za kuću jer je bila jako tužna,svaki dan sam joj tako stavljao hranu na drvo i kada je jedan tatin prijatelj došao kod nas primetio je hranu i pitao me hoću li da mi on da pticu.Tata je uveče otišao kod njega i poneo pticu gledao sam na internetu razne ptice i za oko mi je zapala štiglica video sam da je šarena i jako lepa,ali sam pomislio da ovde nema takvih ptica.Kada sam otvorio kutiju i pustio je u kavez video sam da je jako lepa ptica,kada je ponovo bio kod nas rekao je da je dao šestoperca a on ne peva lepo,pa mi je posle 3 dana doneo i drugu pticu takođe štiglicu.Posle 3 nedelje počele su da pevaju,ali ptice u martu umiru iz još ne utvrđenih razloga.Tako do berze u Debeljači nisam imao ni jednu pticu,ali na forumu sam upoznao žakoa i tako su mi se ti papagaji i dopali.Tatin kolega je kupio par žakoa a ja sam dobio jako jeftino mužjaka za 1700 dinara.Sada moj Kića je kod njega zajedno sa drugim papagajima jer ja nemam gde da ga držim,ali svaki put kada mogu odem do njega i dam mu neko voće koje jako brzo jede takođe primetio sam da čika Duško daje i orase i oni sami otrebe pa sam mu ja doneo punu šaku orasa koji su bili za tortu. Smile Tako sad imam jednok žakoa (šteta što nemam volijeru gde da ga držim pa kao da nije moj) sa svojih 12 godina i ovo je tek početak jer tek počinju da mi se dopadaju ptice. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
darko1977




Broj poruka : 64
Datum upisa : 22.08.2014
Godina : 46
Lokacija : Zrenjanin,bagljash

ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitimePon Apr 13, 2015 11:36 pm

A kanarinac pričaj za kanarinca?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Empty
PočaljiNaslov: Re: ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!   ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM! Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
ISKUSTVA IZ SOPSTVENOG UZGOJA PTICA KOJE DRŽIM!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Parenje saveti
» Medjugradska izlozba ptica Drustvo za zastitu i odgoj ptica,,SLAVUJ” iz Beograda, 21.11- 24.11.2013.
» Izlozbene Tigrice
» Sezona parenja- uopsteno, licna iskustva
» Problematika uzgoja hibrida žutarica x kanarinka i obratno

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Jubileji i pokloni foruma-
Skoči na: