Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Prištinski Dunek

Ići dole 
+2
many
Alexandar
6 posters
AutorPoruka
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeNed Jan 17, 2010 10:08 pm

Prištinski Dunek Dunek20thumb1.th

Predstavlja specificnu rasu prevrtaca, tacnije vrtaca, golubova koji se vrte oko zamisljene ose i prilikom izvodjenja vrtenja odaju sliku zatvorenog kruga (tanjira) koji propada prema zemlji. Rasa je nastala tokom 19. veka, prema pricanju starih odgajivaca iz Pristine, gde se najvise rasa gajila, ali i iz ostali delova Kosova ova rasa je nastala od prevrtaca sa Orijenta koje su doneli Turci osvajanjem ovih krajeva. Ukrstanjem, linijski, turskih rasa prevrtaca sa domacim rasama tzv. kutovi, ali i golubovima iz centrlane Srbije i Vojvodine koji su se prevrtali preko repa selekcijom je dolazilo do tipizacije i standardizacije nove rase. Veliki doprinos stvaranju rase dali su tamosnji odgajivaci na usavrsavanju odlika rase koje i danas krase duneka.

Let i prevrtanje:
Sposobnost ove rase za let je izvanredna. Izdrzljivi su i mogu da lete visoko, od 150 do 350m, a ima jedinki koje lete i na visinama od 500m. Let ne traje dugo, svega nekoliko minuta dok ne dostignu optimalnu visinu 150-200m i pogodan ugao da bi se pusili DROPERI, golubovi koji ih mame prema golubarniku, sto je za duneka u vazduhu znak za pocetak vrtenja. Prilikom vrtenja golub mora da zatvori krug, s polurasirenim krilima, vrteci na desno ili levo krilo prema zemlji. Vrtrnje se ceni prema duzini i brzini, sto duze i sto brze, to je bolje. Glava, rep, krila i noge se ne odvajaju iz figure i ne mogu se videti prilikom vrtenja. Desava se da izvarendni primerci ne prekinu vrtenje sve do zemlje, sto je prelepo za odgajivace i publiku ali najcesce kobno za samog goluba. Ovakvi primerci se odrzavaju u zivotu samo pravilnom ishranom i dobrim treningom. Sto se tice pola, nema razlike u prevrtanju.
Karakteristika ove rase je da veoma tesko dolazi u formu, a veoma lako ispada iz forme, tako da je izazov za odgajivaca velik. Odgajivaci duneka koriste posebne stapove kojima dodiruju golubove i ti golubovi koji su dotaknuti stapom idu na let. Golubovi se brzo privikavaju na taj rezim treninga.
Duneci lete u jatu po tri goluba, sto je redji slucaj ili pojedinacno uz prateceg goluba koji leti sa dunekom i podize ga do pozeljne visine sto je najsire prihvacen vid takmicenja. Za prateceg goluba se obicno koriste tzv. “Djulije” koji su se pokazali kao najbolji pratioci duneka.
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeNed Jan 17, 2010 10:09 pm

tekst o duneku preuzet sa

http://www.rolerklubsrbije.com/
Nazad na vrh Ići dole
many

many


Broj poruka : 38
Datum upisa : 21.01.2010
Godina : 49
Lokacija : Čazma

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeČet Jan 28, 2010 2:14 pm

imao sam duneke ali mislim makedonske,vrtali su sa skupljenim krilima odlično je to izgledalo divim se toj rasi jer jedini znaju kad se pojavi jastreb skupiti krila i obrušiti se na golubarnik,volio bih da netko ima kakav par viška,da se opet počnem baviti tom rasom,pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimePet Jan 29, 2010 11:37 pm

Ja cu nabaviti neko manje jato samo da pocne toplo vreme da napravim golubarnik ima jedan moj prijatelj odlicne duneke
Nazad na vrh Ići dole
Milan Nis

Milan Nis


Broj poruka : 21
Datum upisa : 02.04.2010
Godina : 45
Lokacija : Niš

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimePon Apr 12, 2010 4:45 pm

aleksanre, kad kažeš ''djulije'', jel misliš na ovo:

Prištinski Dunek Dsc04299r
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeSub Maj 22, 2010 12:51 pm

Milane ovo bi trebalo da su satinete djulije nemaju gace na nogama
Nazad na vrh Ići dole
Milan Nis

Milan Nis


Broj poruka : 21
Datum upisa : 02.04.2010
Godina : 45
Lokacija : Niš

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeSub Maj 22, 2010 1:36 pm

kasnis Aco. Utvrđeno, Makedonski ružani Wink
Ima otvorena tema cheers
Nazad na vrh Ići dole
Alexandar

Alexandar


Broj poruka : 724
Datum upisa : 23.12.2009
Godina : 45
Lokacija : Kragujevac

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeSub Maj 22, 2010 2:16 pm

nisam u toku neko vreme sam bio odsutan pa sad nemogu da pohvatam gde , sta, kako
Nazad na vrh Ići dole
jigor

jigor


Broj poruka : 48
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 49
Lokacija : Niš

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeUto Sep 07, 2010 12:13 pm

Pa tek sam sad video ovaj tekst i ne mogu a da se ne oglasim i to iz dva razloga. prvi je što sam rodom iz Prištine i živeo tamo do 1999 god. a drugi je što sam u to vreme čuvao duneke.
Ovaj tekst sa početka posta je veoma korektan sa malim evo ispravkama i to u terminologiji. Mi smo dužinu vrtenja goluba iz visa prema zemlji merili u "banderama" i dobar dunek je mogao da izvrti i do 4 pa i više bandera, a samo izazivanje goluba da krene sa vrtenjem zove se "naterisanje" i to postoje 2 načina: kada golub nailazi iznad golubarnika iz ruke se puste 2 bilo koja goluba da zalepršaku ili se naprosto otvore vrata golubarnika i golubi sami izlete napolje, pod pretpostavkom da su gladni.
Inače trenutno u Srbiji je najuspešniji u gajenju duneka Srđan Milojković iz Prištine koji sada živi u Trsteniku i tamo ih čuva!!!
Nazad na vrh Ići dole
jigor

jigor


Broj poruka : 48
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 49
Lokacija : Niš

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeUto Sep 07, 2010 12:20 pm

Još nešto, dunek se najčešće pušta u let sa tzv. "šarcem" a to je mešanac golub između đulij, kuta i nekog letača mislim tiplera, jer su oni poslušni, brzo hvataju vis, dobro reaguju na naterisanje i ma koliko puta pokušamo da ih dignemo u vis oni će to i uraditi!
Nazad na vrh Ići dole
danijelsrbo




Broj poruka : 14
Datum upisa : 27.10.2010
Godina : 41

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeČet Okt 28, 2010 7:32 pm

ako vam treba ja cu da vam poklonim po koi par duneka ja ih gaim u Kumanovu
Nazad na vrh Ići dole
danijelsrbo




Broj poruka : 14
Datum upisa : 27.10.2010
Godina : 41

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeČet Okt 28, 2010 7:35 pm

jigor momentalno najbolji golubovi duneci su otisli po evropi najvise se nose za svajcarsku tamo imas i takmicenja i vrti s evelika lova za to
Nazad na vrh Ići dole
jigor

jigor


Broj poruka : 48
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 49
Lokacija : Niš

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeČet Nov 11, 2010 9:09 am

danijelsrbo ::
jigor momentalno najbolji golubovi duneci su otisli po evropi najvise se nose za svajcarsku tamo imas i takmicenja i vrti s evelika lova za to
Ma sigurno se ova atraktivna vrsta goluba traži i izvan naših granica, ali ipak su Kosovo i Makedonija vodeći u našem regionu za duneke. Npr. Prizren, Peć, Đakovica, barem u ono vreme kada sam živeo dole od 100 % golubara sigurno je 80% čuvalo ili samo duneke ili uz još po koju vrstu i njih.
Nazad na vrh Ići dole
dusan dragan

dusan dragan


Broj poruka : 325
Datum upisa : 27.09.2010
Godina : 53
Lokacija : Nis

Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitimeSre Jun 22, 2011 4:12 pm

Milane imas prelepe satinete voleo bih da dodjem kod tebe da ih vidim uzivo.Ako mozes danas ili sutra to bih bilo super.
POZDRAV
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Prištinski Dunek Empty
PočaljiNaslov: Re: Prištinski Dunek   Prištinski Dunek Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Prištinski Dunek
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Golubovi :: Letači-
Skoči na: