Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Sumska seva(Lullula arborea)

Ići dole 
+2
Laza
Zika
6 posters
AutorPoruka
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeNed Jan 17, 2010 4:11 pm

sumska seva
Sumska seva(Lullula arborea) Lullulaarborea
sumska seva1Sumska seva(Lullula arborea) Lullulaarborea8081
sumska seva2
Sumska seva(Lullula arborea) Lullulaarborea8996

velicina ptice;15 cm
status.selica je.U juznim delovima zemlje skitnica je.Cesta je gnezdarica Srbije.
migracije;2-10
staniste;stepe,sumarci i pogorja
smestaj gnezda;u gustoj travi najcesce u kovilju9(stipa joannis)i ostrolisnoj kosnici(carex pilosa)
materijal gnezda;osnova je od sucih listova c. pilosa a oblozeno je zilicama
koriscenje gnezda;samo za jedno gnezdenje
broj gnezdenja tokom godine;dva eventualno i trece
vreme gnezdenja;25.3.-10.4. i 25.5-15.6.
broj jaja u leglu;4-5
inkubacija;13-15 dana
prosecan broj mladunaca;3-4
predatori jaja ili mladunaca;nisu zapazeni

Interesantan je pre svega let ove ptice,talasast sa mnogo vragolija u letu.Ujedno dok leti veoma cesto i peva kao i u blizini gnezda ili nekom zbunicu.Ptica je braon boje u nekim stanistima i podrucjima moze imati i malu cubu ali to nije obavezno.Iznad oka ima belicastu prugu koja je karakterise,stomak je belicastosivkast dok su ledja braon boje prosarana belicastim prugicama.Opseg zivljenja u Ecropi je od juzne Engleske pa na istok sve do Urala.U zimskom periodu tezi da se nadje sto juznije.Neke ptice su izrazite selice dok u nekim stanistima ako ima dovoljno hrane i zima nije preterano jaka ostaju.Kao staniste traze bar manje ledine na obodu suma ili retke sume sa proplancima.Bitno je da je vegetacija relativno niska i posebno vole zapustena zemljista koja se ne obradjuju.Gnezdo obicno grade zenke u pukotinama na zemlji u vresu ili visokoj travi.Polazu jaja sredinom marta ili pocetkom aprila.Svako gnezdo sadrzi 3-5 jaja a izvaljivanje mladunaca dolazi posle 14 dana.Jedan par ima dva najvise tri gnezdenja tokom sezone parenja,jer je vremenski rok relativno ogranicen zbog selidbe.Tokom sezone parenja ishrana se sastoji od beskicmenjaka,kao sto su razne bube,paucigliste,uzeti iz mahovine ili najnizih delova biljaka.Preko zime mahom se hrane raznim semenkama i zaostalim vocem.U celoj Evropi opada broj ovih divnih ptica,zbog razvoja sumarstva,sece suma i nastajanja velikih poljoprivrednih povrsina,bez zelenih ograda,medja i zivica.Izgradnja puteva i stambena izgradnja takodje pogubno deluju na ovu vrstu ptica pevacica.Cak i kada ostaju pojedina stanista,ako se njima ne upravlja na odgovarajuci nacin nece biti nastanjena sumskom sevom.Poenta je,kljucno je obezbediti sumarke prosarane proplancima,sa kratkom travom radi ishrane seve i podizanja mladih,stvaranjem takvih uslova koji joj pogoduju.Takodje ova ptica je izuzetno osetljiva na nagle promene,narocito u periodu gnezdenja,promene vremena, kao i na jake i zestoke zime koje uzimaju danak populaciji.Sumska seva je posebno zasticena svuda u Evropi a ostavljanje travnjaka u njenim stanistima kao i domacinsko poslovanje poljoprivredom i sumarstvom doprinelo bi povecanju populaxcije.Cak neke od razvijenih zemalja Zapada imaju posebnu nadoknadu poljoprivrednicima koji na obodima svog zemljista stvaraju uslove za boravak seva.Svako nekontrolisano secenje suma i formiranje ogromnih poljoprivrednih povrsina ide na stetu stanista ovih divnih ptica pevacica.Njihova pesma pripada samom vrhu melodija koje ptice produktuju na nase veliko zadovoljstvo ujedno raznovrsnost tonova jos vise doprinosi lepoti pesme.

L i t e r a t u r a;Google
link;arkive.org
Engleska,Biodiverzitet 2001
Birds of Serbia profesor J.Rasajski
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeNed Jan 17, 2010 4:20 pm


Nazad na vrh Ići dole
zikanis

zikanis


Broj poruka : 13
Datum upisa : 10.02.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 12, 2010 2:04 pm

Lazare,ja cuvam seve vec 12 godina,ali ova sumska seva ne pava kao moje,nemoj da me pogresno razumes,ispravi me ako gresim!
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 12, 2010 2:48 pm

zikanis ::
Lazare,ja cuvam seve vec 12 godina,ali ova sumska seva ne pava kao moje,nemoj da me pogresno razumes,ispravi me ako gresim!
Zavisi koju vrstu drzis, kod nas se srece oko 7-8 vrsta seva, a na snimku ne peva sumska seva....
Nazad na vrh Ići dole
Laza

Laza


Broj poruka : 1208
Datum upisa : 20.12.2009
Godina : 36
Lokacija : Svilajnac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 12, 2010 4:47 pm

ja sam to nasao po nekom latinskom nazivu, postavite klipove svojih slobodno...
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 12, 2010 5:35 pm

pesma sumske seve u prirodnom stanistu
Nazad na vrh Ići dole
zikanis

zikanis


Broj poruka : 13
Datum upisa : 10.02.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 1:06 pm

Santa ::
zikanis ::
Lazare,ja cuvam seve vec 12 godina,ali ova sumska seva ne pava kao moje,nemoj da me pogresno razumes,ispravi me ako gresim!
Zavisi koju vrstu drzis, kod nas se srece oko 7-8 vrsta seva, a na snimku ne peva sumska seva....
Tema je sumska seva,pa sam mislio da o njoj pricas,a voleo bi da mi napises koje sve seve ima kod vas,jer ja licno znam za 3 vrste,pa bi voleo da mi objasnis ili da mi pokazes njihove slike,mozda sam se i sreo sa njima,a da nisam znao da su one?
Pozdrav druze.
Nazad na vrh Ići dole
Santa

Santa


Broj poruka : 77
Datum upisa : 07.01.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 6:07 pm

Kod Vas ima mnogo vise nego kod Nas. U okolinu Nis se srecu skoro sve. Pisacu kad budem imao vise vremena, sad samo delimicno prodjem kroz teme...
Nazad na vrh Ići dole
zikanis

zikanis


Broj poruka : 13
Datum upisa : 10.02.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeUto Feb 16, 2010 11:48 pm

Santa ::
Kod Vas ima mnogo vise nego kod Nas. U okolinu Nis se srecu skoro sve. Pisacu kad budem imao vise vremena, sad samo delimicno prodjem kroz teme...
Bio bih ti zahvalan,kad bi mi napisao nesto o tim savama,a jos bolje,ako mozes slike da izbacis.Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 19, 2010 7:53 pm

Slusaj Zile dugo godina drzis ove ptice i ja smatram sa debelim razlogom,a razlog je divna pesma,da ne kazem kao pesma rajskih slavuja,jer ovo je jedna od najboljih nasih ptica pevacica.Predpostavljam da si do sada isao sistemom eliminacije,koja propeva muzjak je one druge idu u prirodu.E pa zato sto si moj imenjak da ti odam kako ces odmah da razlikujes muzjaka od zenke na licu mesta i bez soljenja pameti od strane nekorektnih a "upucenih strucnjaka".Malo se salim ali ti neces znam mi zameriti na tome.Najbolje je ako imas nekoliko seva radi poredjenja onoga sto cu ti opisati ali i ako imas jednu snaci ces se u identifikaciji pola.Kod njih je dosta tesko maltene nemoguce vizuelno odrediti pol jer su bukvalno maltene iste.Medjutim muzjaci napred na grudima imaju belinu,perje koje naginje belom dok je to kod zenki slucaj blago osencene zute boje.Ovo govorim o nijansama nikako o izrazito beloj ili zutoj boji.Kada stoje jedna kraj druge muzjak je nesto ne u nekom izrazitom obimu,blago krupniji od zenke posebno je to slucaj sa glavom ptice,ujedno muzjak kada ga posmatramo a on nas ne vidi,tako uvek radi,se da kazem uslovno prosto izdize,uspravniji je od zenke dok je zenkau klasicnoj pozi za sve ptice.Dalje kada stoje na grani u volijeru ili kavezu zenki su noge malo vise blago razmaknute a muzjaku priljubljene,sve ove performanse su u sitnim detaljima koje samo izvezbano oko moze da uoci,laicima na prvi pogled je sve isto,a nije.Uz ove detalje i pazljivo posmatranje uvek ces uociti i razlikovati u startu muzjaka od zenke a to ti moze koristiti.Neka ti jwe sa srecom i da i dalje uzivas u pesmi ovih prelepih ptica..... cheers
Nazad na vrh Ići dole
zikanis

zikanis


Broj poruka : 13
Datum upisa : 10.02.2010

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 19, 2010 8:17 pm

Zile hvala,jos sutra cu da izvadim seve iz volijere i pokusa cu da vidim to na grudima,a citao sam po casopisima,da im gore po inostranstvo ili rade DNK,ili pomocu operacije utvrdjuju pol.Ovde sam u Nisu sa dosta odgajivaca razgovarao,niko mi nije reko bilo sta o njim,ne mislim da kriju,vise mislim da i oni sami neznaju,a tebi puno hvala,i ti si prvi covek,ko mi je reko da postoji razlika.Hvala Zile puno.
Nazad na vrh Ići dole
Zika
Sumadinac
Sumadinac
Zika


Broj poruka : 1122
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Kragujevac

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimePet Feb 19, 2010 9:10 pm

Analizu DNK rade i u Beogradu ali je to relativno skupo pa na kraju i bacanje para,budi samo pazljiv posmatrac i brzo ces da otklonis sve dileme u vezi pola tih divnih ptica.A zasto dosta ljudi nezna o ovim pticama finese i detalje,pa malo je drzana nije tako cesto i uobicajeno da se drzi u zatocenistvu,ali uvek ima ljudi dobre volje da ti dodaju informaciju ali pravu,nas forum i nema neljude,onu drugu kategoriju dvonozaca koji bespotrebno tabanaju nasu majcicu,zemlju,a uvek su spremni da daju fals informaciju ili se slatko smeju tudjoj muci.... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 12:15 am

Ja sam cuo da rade u Madjarskoj ali kod nas u Bg kolko znam ne rade te vrste analiza, cena je valjda bese oko 15 eura nisam bas siguran ali tako nesto je bilo.......



Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitimeSub Feb 20, 2010 12:27 pm

dr.nenad86 ::
Ja sam cuo da rade u Madjarskoj ali kod nas u Bg kolko znam ne rade te vrste analiza, cena je valjda bese oko 15 eura nisam bas siguran ali tako nesto je bilo.......



Pozdrav cheers
Rade se analize i u Bg-u ali je cena popularna mesto preko 3000 dinara Shocked
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Sumska seva(Lullula arborea) Empty
PočaljiNaslov: Re: Sumska seva(Lullula arborea)   Sumska seva(Lullula arborea) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Sumska seva(Lullula arborea)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Usata seva,planinska seva (Eremophila alpestris)
» Kratkoprsta seva (Calandrella cinerea)
» SUMSKA TREPTELJKA(anthus trivialis)-tree pipit
» Belokrila seva (Melanocorypha leucoptera)
» Cubasta seva (Galerida cristata)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Avifauna Evrope :: Ptice pevacice :: Mekokljunci-
Skoči na: