Avikultura
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum za ljubitelje ptica
 
PrijemGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi
Pravila foruma
1. Zabranjeno je vredjanje po bilo kom osnovu
2. Zabranjeno je slati privatne poruke i poruke na forumu u vidu spamova i reklamiranja
3. Zabranjeno je postavljati autorske tekstove a da ne ostavite i link odakle je preuzet
4. Lazno predstavljanje i koriscenje tudjih identiteta kao i dupli nalozi
5. Koristiti vulgarne izraze
6. Krsenje privatnosti tj postavljati podatke trecih lica bez njihove dozvole
7. Mogucnost slanja privatnih poruka dobijate posle 20te poruke na forumu
8. Oglasavanje na forumu je strogo zabranjeno, osim u delu predvidjenom za to (za oglasavanje morate da ispunite uslov od 20 poruka na forumu a onda se javite administratoru foruma)
Sekcija pticara Subotica
Od skora smo postali oficijelni forum sajta sekcije pticara Subotice pa sve ujedno pozivam da posete sajt

 

 Dominikanska udovica (Vidua macroura)

Ići dole 
+2
dr.nenad86
Luckyboy
6 posters
AutorPoruka
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeUto Jul 12, 2011 11:02 pm

Živi na Afričkom kontinentu južno od sahare.
Polni dimorfizan nije izražen,sem u vreme parenja,tada mužjaci dobijaju izuzetno duge repove,po čemu su poznate i omiljene svuda na svetu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Polna zrelost dostižu sa navršenom drugom godinom života,a do svoje 12-e godine ima reproduktivne moći.
Živi do 15 godina,što je impozantno za tako malu pticu
Nema mutacija.
Udovica je parazitska ptica.
Ne pravi svoja gnezda već jaja nosi u tuđa,najčešće u gnezda astrilde svete Helene.
Kako je ta astrilda slabo zastupljena kod odgajivača(sveta Helena) i sama po sebi jako teška vrsta za razmnožavanje,jedina alternativa je da se
udovice gaje sa kolonijom zebrastih zeba.Udovica snese samo jedno jaje u jedno gnezdo,sledeće jaje nosi u drugo i tako dok ne završi sa nošenjem,u proseku 4 do 6 jaja.
Mladunac kada se izvede nije neprijateljski raspoložen kao kukavica,već prihvata glasove i ponašanje vrste domaćina.
Za dogoj zahtevaju velike volijere koje su dobro aranžirane trskom,granama,drvećem ...
Jedna mužjak udovice može da se gaji sa više ženki,do 6 komada.
sezona razmnožavanja je oktobar-maj,i samo jedan mužjak može biti u volijeri,ako bude 2 tući će se do smrti.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Ishrana
svetlo seme,beli i žuti proso,žuti i crveni muhar
tenebrije,cvrčci,mali skakavci,male bubašvabe,termiti,moljci

Introdukovana je vrsta u SAD i Portoriku.
Udovica je jako interesantna vrsta,koja nije toliko komplikovana za razmnožavanje,koliko je zahtevna u pogledu smeštaja i grejanja.
Ne podnosi zimu,i samo odgajivači koji imaju veliki i dobro grejan prostor se mogu nadati uspehu.

Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeUto Jul 12, 2011 11:37 pm

Prelepe ptice, ovaj rep ih posebno krasi i daje pravi izgled ovim pticama...

Ja mislim da ih ima i u Srbiji, da ih ljudi odgajaju kod nas, negde sam video ove ptice, ali ne mogu da se setim gde bese........ Ako me pamcenje dobro sluzi....


Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Luckyboy
General
General
Luckyboy


Broj poruka : 1626
Datum upisa : 20.12.2009
Lokacija : Smed.Palanka Šumadija

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 12:01 am

Dobro te služi Smile
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 12:07 am

Dobro je onda.......... Very Happy Very Happy Very Happy


Prelepe ptice............... cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 10:36 am

Dominikanske udovice se mogu kupiti i kod nas u Beogradu ali su to ptice iz uvoza cena im se krece od 15-20eura po komadu ali njihova starost nemoze da se utvrdi jer su to ptice iz divljine pa samim tim covek koji kupi takve ptice nemoze da bude siguran koliko su stare.Ja jos neznam dali je neko uspeo da ih izlegne i prstenuje ako ima neko takav voleo bi da se javi,jer mi je u planu da u skorije vreme uzmem muzijaka i dve zenke pa da se oprpbam i sa njima!!!!!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Danijel

Danijel


Broj poruka : 939
Datum upisa : 29.12.2009
Godina : 43
Lokacija : Srbija-Vranje

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 11:49 am

dr.nenad86 ::
Prelepe ptice, ovaj rep ih posebno krasi i daje pravi izgled ovim pticama...

Ja mislim da ih ima i u Srbiji, da ih ljudi odgajaju kod nas, negde sam video ove ptice, ali ne mogu da se setim gde bese........ Ako me pamcenje dobro sluzi....


Pozdrav cheers

Neso eno ih kod ........... kolko hoces. Pogledaj u temi: Gostovanje naseg precednika Slobodana Kulica na RTS-u.
Nazad na vrh Ići dole
SrdjanKG

SrdjanKG


Broj poruka : 442
Datum upisa : 18.02.2010
Godina : 52
Lokacija : Resnik,KG - SRB 10 2

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 1:06 pm

Ima ih kod nas,jer je za zadnje 3 godine dosta njih stiglo iz uvoza ( iz divljine )! Vidjao sam ih i po berzama jesenas.....ali sve su to divlje ptice!!! Imalo ih je i pre 20 i vise godina, ali neznam da li je iko ikada izlegao njih kod nas! Ako neko ima taj podatak,bas bi me zanimao( a i druge egzoticara )!
Nazad na vrh Ići dole
dr.nenad86
ministar bez fotelje
dr.nenad86


Broj poruka : 2501
Datum upisa : 21.12.2009
Godina : 37
Lokacija : Niš

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 2:08 pm

Danijel ::
dr.nenad86 ::
Prelepe ptice, ovaj rep ih posebno krasi i daje pravi izgled ovim pticama...

Ja mislim da ih ima i u Srbiji, da ih ljudi odgajaju kod nas, negde sam video ove ptice, ali ne mogu da se setim gde bese........ Ako me pamcenje dobro sluzi....


Pozdrav cheers

Neso eno ih kod Akana u Zemunu kolko hoces. Pogledaj u temi: Gostovanje naseg precednika Slobodana Kulica na RTS-u.


Hvala Daco, znam da sam ih video negde kod nas, prelepe ptice............



Pozdrav cheers
Nazad na vrh Ići dole
Sale77-Nis

Sale77-Nis


Broj poruka : 939
Datum upisa : 28.12.2009
Godina : 46
Lokacija : Nis -Srbija

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeSre Jul 13, 2011 4:05 pm

Udvaranje muzijaka dominikanske udovice!!
Nazad na vrh Ići dole
Vasa
YA HABIBI YA AEINI
Vasa


Broj poruka : 1395
Datum upisa : 28.03.2010
Godina : 38
Lokacija : Srbija-Vranje RS 7-64

Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitimeČet Jul 14, 2011 5:01 pm

Znaci zadatak ostaje na meni da uzmem dva para i da do godine imamo i to na izlozbama, samo ce mi biti problem sa kojim alkama da ih alkiram Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dominikanska udovica (Vidua macroura) Empty
PočaljiNaslov: Re: Dominikanska udovica (Vidua macroura)   Dominikanska udovica (Vidua macroura) Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Dominikanska udovica (Vidua macroura)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Avikultura :: Ptice :: Egzote :: Pletači i udovice-
Skoči na: